13 nejasných pravidiel etikety, ktoré pravdepodobne neustále porušujete

1981

Je jedno, či sa jedná o jedlo, telefonovanie alebo predstavovanie ľudí, pravdepodobne cítite, že to podľa bontónu nerobíte úplne správne. Nič sa nedeje. Etiketa a bontón môžu byť veľmi mätúce. Existuje veľké množstvo pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, najmä ak sa ocitnete v spoločnosti, ktorá si to vyžaduje a vy sa nechcete cítiť ako hlupák. Je množstvo pravidiel, ktoré nepoužívajú už ani experti, ale je aj množstvo takých, o ktorých ste nepočuli a pravdepodobne ich nedodržiavate.

Očakávate, že vaša hostiteľka si hneď otvorí darček, ktorý ste jej kúpili

3 22
Zdroj: canva

Pravdepodobne viete, že pokiaľ vás niekto pozval na párty alebo na večeru, patrí sa priniesť darček pre hostiteľku alebo hostiteľa, ako poďakovanie za pohostenie a pozvanie. Čo je však zarážajúce, že veľa z nás očakáva, že hostiteľ otvorí darček. Keď prinesiete fľašu vína, aj keď je to vaše obľúbené, nemôžete očakávať alebo dokonca požadovať, aby bola fľaša otvorená. Je to darček pre hostiteľa a ten si ho má aj vychutnať.

Neodpovedanie na pozvanie

4 13
Zdroj: canva

Dnešná doba, ktorá je plná neformálnych stretnutí, kde bolo pozvanie poslané iba cez správu na facebooku to možno vyzerá ako pritiahnuté za vlasy, avšak etiketa káže, aby ste na každé pozvanie odpovedali. Vieme, žijeme rýchly, hektický život a často zabúdame na niečo také nepodstatné ako odpovedanie na pozvánku. Je to však okrem iného aj elementárna slušnosť, či s nami hostitelia majú rátať alebo nie. Stačí obyčajné „ďakujem za pozvanie, rád prídem“ alebo „ďakujem za pozvanie, bohužiaľ nemôžem prísť.“

Byť vyberavý, ak vás niekto pozve jesť von

5 17
Zdroj: canva

Všetci máme radi veci urobené po našom. S jedlom to nie je inak. A často sa stáva, že si vypýtame v reštaurácie niečo navyše alebo si želáme niečo nahradiť a podobne. Vo väčšine prípadov je to v poriadku, pokiaľ si to vypýtame slušne. Avšak je úplne neprípustné niečo také spraviť, keď ste boli niekým pozvaní na večeru a menu bolo vopred vybrané a už vôbec nie, keď je to uzavretá spoločnosť.

Oznamovanie vašich návštev kúpeľne

6 12
Zdroj: canva

Pokiaľ sedíte za jedálenským stolom, či už v reštaurácii alebo na párty a musíte vstať, nehovorte ľuďom okolo seba kam idete. Či už je to kúpeľňa alebo si potrebujete iba zavolať, jednoducho sa to nehodí. Jednoducho použite „ospravedlňte ma“. Nič viac nie je potrebné.

Ohováranie

7 11
Zdroj: canva

Je to v ľudskej povahe, že ľúbime ohovárať. Vždy nás bude pokúšať. Ale je to jedna z vecí, ktoré sú totálne mimo etikety. Ohováranie je prejav toxického správania a mali by sme sa mu vyvarovať.

Krájanie a porciovanie vášho jedla

8 6
Zdroj: canva

Krájanie všetkého svojho jedla vopred a potom jeho následné jedenie je ďalší spoločenský prešľap. Základným je pravidlom, je odkrojiť si jedno sústo a to zjesť. Žiadna predpríprava. Nie ste malé dieťa.

Podávanie soli a pepra

9 6
Zdroj: canva

Pokiaľ ste sedíte pri jedle a niekto vás požiada o soľ alebo peper, vždy im podajte obe koreničky naraz. Jednoducho zapamätateľné pravidlo. Je to preto, aby človek, čo vlastne sedí o päť miest od vás, nechcel nakoniec aj ten peper a vy budete musieť obmedzovať prisediacich dvakrát.

Podávanie jedla napravo

10 5
Zdroj: canva

Vždy keď ste na väčšom zhromaždení, kde sa musí podávať jedlo, podáva sa v smere hodinových ručičiek doprava. Vždy. Je to preto, lebo väčšina ľudí sú praváci a tak ľavou rukou podajú pokrm napravo. Trochu komplikovanejšie to majú ľaváci, ale pravidlá sú pre nich rovnaké.

Používanie titulov pri predstavovaní

11 3
Zdroj: canva

Pokiaľ niekto používa formálny titul, musíte ho vždy použiť aj pri predstavovaní. Ako je napríklad doktor, kapitán a podobne. Je to slušnosť a ľudia si tieto tituly zaslúžili. Bolo by veľmi neohrabané ich pri predstavovaní vynechať.

Pripíjanie na svoj vlastný prípitok

12 3
Zdroj: canva

Robíme to aj my. Väčšinu času. Pravidlo však znie tak, že pokiaľ niekto pripíja na vás alebo na vaše zdravie, vy by ste ten prípitok nemali vypiť, iba pozdvihnúť čašu. Je to ako keby ste tlieskali sami sebe. Ďalším pravidlom etikety je, že pri prípitku sa neštrngá s pohármi, iba sa pozdvihnú do vzduchu.

Rozprávanie do telefónu na verejných miestach

13 1
Zdroj: canva

Smartfóny sa stali súčasťou našich životov a väčšina z nás ich celý deň nepustí z ruky. Je však vyslovene neslušné, keď telefonujete a ešte k tomu na verejných miestach, ako je napríklad obchod, rad na kávu alebo u kozmetičky. Okrem toho, že je to neslušné voči ľuďom, ktorí vás chcú obslúžiť, je to neslušné aj voči ostatným, ktorí tam prišli za rovnakým účelom ako vy. A nikto, naozaj nikto nie je zvedavý na to, o čom sa bavíte so svojou mamou alebo kamoškou.

Preháňanie s parfémom

14
Zdroj: canva

V tomto prípade platí, že menej je niekedy viac. Pokiaľ na seba aplikujete parfém, nemali by ste to preháňať. okrem iného aj preto, aby ľudia okolo vás mohli dýchať. Okrem iného nikdy neviete, či nejaký kolega alebo známy nemá alergiu. Môžete mu tým pokaziť celý večer alebo konferenciu.

Byť chválenkár

15
Zdroj: canva

To, že ste hrdí na svoje úspechy je super. Nikto vám to neberie. Mimo etikety však je, ak sa stále chválite. Buďte skromní. Ak sa vás niekto opýta, kľudne odpovedzte, ale nemusíte sa naparovať. Je to neslušné.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.