15 faktov o studenej vojne, ktoré vám na dejepise nepovedia

15853

Studená vojna bola konfliktom medzi Spojenými štátmi americkými a Sovietskym zväzom. Tu je zopár zaujímavých faktov, o ktorých ste sa na dejepise určite neučili.

  1. ZSSR a USA plánovali počas studenej vojny spoločnú cestu do vesmíru. Po atentáte na prezidenta Kennedyho plán padol, pretože Sovieti už neverili viceprezidentovi Johnsonovi.
pixabay.com

2. CIA vytvorila falošné pornografické video s indonézskym prezidentom, pretože sa ho snažila zdiskreditovať. Použili celotvárovú masku podobajúcu sa na prezidenta.

3. ZSSR bolo schopné rozlíšiť pravé od falošných pasov na základe toho, že skutočné sovietske pasy obsahovali lacné kovové jadro, ktoré korodovalo.

4. Sovietsky zväz považoval vždy preplnenú budovu v strede Pentagonu za miesto všetkých tajných stretnutí. V skutočnosti to bola miestnosť s hot-dogmi.

5. Počas studenej vojny poslalo USA do Sovietskeho zväzu zásobovacie lietadlá naložené kondómami nadmerných veľkostí s etiketou: “Medium“.

6. Američania používali počas testovania vystreľovacích sedadiel vo svojich nadzvukových stíhačkách medvede.

7. Názov „studená vojna“ po prvý krát použil George Orwell, autor knihy Zvieracia farma.

pixabay.com

8. Amerika poslala do Rumunska 20 000 Biblií, ktoré Rumuni použili ako toaletný papier, pretože ho bol v tej dobe nedostatok.

9. Počas studenej vojny povedal Nikita Chruščov Maovi Zedongovi: „ Berlín je ako semenníky Západu. Vždy, keď chcem Západ prinútiť kričať, zmačknem Berlín.“

10. Výraz: „Krajina tretieho sveta“ neznamená chudobnú krajinu, ale krajinu, ktorá počas studenej vojny nebola v spojení ani s Amerikou/Prvým svetom, ani so ZSSR/Druhým svetom.

11. CIA spustila operáciu Mačiatko, v ktorej boli do mačiek chirurgicky implantované odpočúvacie zariadenia. Cieľom malo byť odpočúvanie sovietskych konverzácií. Veď kto by už podozrieval mačky! Problém nastal pri prvej misií, kedy konkrétna mačka ušla a 15 miliónová operácia zlyhala.

Wikimedia Commons, Carlos3653, CC BY 4.0

12. Jeden 18-ročný Nemec, čerstvý letec, letel ilegálne do Sovietskeho zväzu a podarilo sa mu obísť všetky vzdušné obrany. Nakoniec pristál na Červenom námestí, a to všetko za účelom znížiť napätie medzi USA a ZSSR.

TIP!: Prečítajte si tiež zaujímavosti a fakty o Ruskej federácií.

13. Sovietsky zväz zostrelil lietadlo Boeing 747 s 269 kórejskými civilistami, ktoré nevedomky vstúpilo do jeho vzdušného priestoru. Všetci pasažieri zomreli. Na základe tejto udalosti vytvorilo USA technológiu GPS dostupnú aj pre civilistov.

14. Počas vrcholenia studenej vojny v šesťdesiatych rokoch USA vypúšťalo lietadlá naložené nukleárnymi zbraňami. Mali slúžiť ako poistka v prípade útoku Sovietskeho zväzu. Päť z týchto lietadiel havarovalo a aspoň v dvoch prípadoch došlo k nukleárnej kontaminácií.

15. V priebehu studenej vojny boli mapy sveta v USA skreslené a zámerne zväčšovali ZSSR a Vietnam, aby vzbudili v ľuďoch strach.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre