15 úžasných faktov o najlepších priateľoch človeka – 2. časť

662

Psy boli vždy našimi najlepšími priateľmi, vernými spoločníkmi a hlavne našou rodinou. Je teda prirodzené, že nás všetky informácie o psoch úplne fascinujú. Trávime s nimi všetok voľný čas, dokonca niektorí z nás s nimi aj spávajú, takže keď sa dozvieme o nich niečo nové a ešte k tomu rozkošné, sme celý bez seba a utekáme za nimi ich vybozkávať.

Dosť bolo roztomilých kecačiek, tieto fakty vám vyrazia dych!

8. Chrt by dokázal poraziť geparda v pretekoch na dlhé trate

Autor fotografie je Mark Galer

Chrty sú vynikajúci bežci na dlhé trate a dokážu udržať rýchlosť 56 km/h až 12 kilometrov. Gepard je neuveriteľne rýchly, ale dokáže si udržať rýchlosť len približne 200 metrov, takže má síce bežecký náskok, ale čoskoro by ho chrt prekonal.

9. Nevidiaci muž a jeho vodiaci pes prešli Appalačský chodník

Gustavo Fring/pexels

Podľa denníka Washington Post, za 8 mesiacov v roku 1990 prešiel nevidiaci muž, Bill Irwin, Appalačský chodník so svojím vodiacim psom, pričom Orient (pes) mu po ceste pomáhal.

10. Ewokovia v Hviezdnych vojnách boli vytvorení na základe psa

Inside the Magic/flickr

Ak ste fanúšikom Hviezdnych vojen, určite sa vám bude páčiť tento fakt. George Lucas údajne vytvoril Ewokov podľa vzoru svojho psa.

11. 30 % dalmatíncov je hluchých na jedno ucho

Autor fotografie je Balmer Rosario

V priemere 30 % dalmatíncov je hluchých na jedno ucho a 5 % je hluchých na obe. Je to spôsobené niečím, čo sa nazýva extrémny piebald gén, ktorý je zodpovedný za ich bielu srsť a modré oči (u niektorých). U dalmatíncov s väčšími tmavými škvrnami je pravdepodobnosť hluchoty menšia.

12. Saluki je najstaršie plemeno psa

Autor fotografie je Chewy

Guinnessov rekord za najstaršie psie plemeno drží saluki (perzský chrt). Toto plemeno pochádza z roku 329 pred Kristom a v starovekom Egypte ho chovali ako kráľovských domácich miláčikov. V južnom Iraku sa údajne našli aj rezby psa, ktorý vyzerá podobne ako saluki, ktoré pochádzajú z obdobia 7 000 rokov pred Kristom.

13. Čau-čau a šarpej má čierny jazyk

Autor fotografie je Łukasz Rawa

Čau-čau a šarpeje sú jediné dve plemená psov, ktoré majú úplne čierne jazyky. A ešte zaujímavejšie je, že príčina vzniku týchto čiernych jazykov je neznáma.

14. Psy majú tri očné viečka

Autor fotografie je Undine Tackmann

Mnohí majitelia o tomto zaujímavom psom fakte nepočuli, ale vedeli ste, že váš štvornohý kamoš má tri očné viečka? Tretie viečko sa nazýva „haw“ alebo membrána na zmäkčovaniea, a je zodpovedné za ochranu a mazanie oka.

15. Pes hyenovitý je najúspešnejší lovec na svete

Arno Meintjes/flickr

Pes hyenovitý je najúspešnejší suchozemský lovec na svete. Sú úspešné v 50 – 70 % lovov, čo z nich robí najlepšieho lovca cicavcov, dokonca sú držiteľmi aktuálneho Guinnessovho rekordu.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre