15 vecí, ktoré o filmovom priemysle nevieš

1809

Sníval/a si niekedy o tom, že by si sa presadil/a v Hollywoode? Tvoje meno by figurovalo na bilbordoch, chodil/a by si na večere len do tých najlepších reštauráciách, býval/a by si vo vile, jazdil/a na luxusnom aute? Alebo máš len jednoducho rád/rada filmy a chceš sa o filmovom priemysle dozvedieť niečo viac. Veľa ľudí si myslí, že natočiť film je jednoduché. Domnievajú sa, že stačí mať talent a okamžite ich zamestnajú. Talent je síce dôležitý, ale vo filmovom priemysle je toho oveľa viac, o čom mnohí asi netušia. 

Niektorí filmoví kritici dávajú falošné recenzie

Možno sa ti to už stalo: prečítal/a si si recenziu o nejakom filme a pomyslel/a si si: „Vyzerá to na skvelý film!“ Ale po jeho zhliadnutí si si povedal/a: „Ten film bol hrozný. Čo si tí filmoví kritici mysleli?“ Niektoré recenzie sú falošné. Tvorcovia filmov zájdu tak ďaleko, že kritikov podplatia bezplatnými filmovými projekciami, jedlom zadarmo, darčekmi a návštevami na pľaci, kde sa film nakrúca. Jedným z takýchto ľudí je Earl Dittman, ktorý poslal spoločnosti Fox email s viacerými recenziami na film Roboti a povedal im, aby si vybrali tú, ktorá sa im najviac páči.

Prvé tri filmy, ktoré boli kedy natočené

Prvý film, ktorý bol kedy natočený, Kôň v pohybe, vznikol pomocou niekoľkých kamier. Bol natočený v rámci testovania toho, či sa všetky kopytá koní dotýkajú zeme, keď cválajú. Druhý film sa volal Roundhay Garden Scene. Natočil ho Louis LePrince a má iba 2,11 sekundy, čo sa technicky dá považovať za film. Podľa Guinnessovej knihy je to najstarší zachovaný film. Tretí film nakrútili bratia Lumièrovci a má názov Príchod vlaku do stanice La Ciotat. Tvorí ho jediný záber vlaku, ktorý prichádza na stanicu a ľudia nastupujú. Traduje sa, že keď ho ľudia videli prvýkrát, vlak ich vyľakal. Mnohí si mysleli, že prejde cez plátno, a utekali do zadnej časti divadla, aby mu unikli.

12507791685 76936a32f9 o
Breve Storia del Cinema/flickr

Mnohé scenáre sú ukradnuté

Tu sa zákony o autorských právach môžu stať trochu zložitými. Povedzme, že si scenárista a máš skvelý nápad na film. Povieš o ňom niektorým hollywoodskym manažérom a oni tento nápad okopírujú. O niekoľko mesiacov neskôr uvidíš, že tvoj nápad sa premieta v kinách. Deje sa to preto, lebo nápady nie sú chránené autorským právom, ale scenáre áno. Takže, ak sa filmárom páči nápad, ale nie scenár, jednoducho si najmú niekoho iného, kto napíše scenár na základe pôvodného nápadu. Muž menom Art Buchenwald vyhral súd so spoločnosťou Paramount, keď podľa jeho scenára s názvom King for a Day (Kráľ na jeden deň) vznikol film Coming to America (Príchod do Ameriky).

Drsné herecké metódy

Mnohí herci pre úlohu vo filme urobia takmer čokoľvek. Sandra Bullock išla na odvykaciu liečbu, aby sa pre film 28 dní dozvedela viac o vyliečených drogovo závislých. Potom sú herci, ktorí sa naozaj chcú vžiť do mysle svojej postavy a idú ešte ďalej ako len za prieskum. Charlie Sheen údajne zostal hore 48 hodín, aby dosiahol vzhľad narkomana pre svoju epizódnu úlohu vo filme Ferris Bueller’s Day Off.

9189573555 fce31179c7 o
Eva Rinaldi/flickr

Dá sa Zlatý glóbus kúpiť?

Pred niekoľkými rokmi sa objavil škandál týkajúci sa korupcie pri udeľovaní Zlatých glóbusov. Uvádzalo sa, že sú mnohé filmy, ktoré vyhrali len preto, že tvorcovia podplatili asociáciu štedrými darmi. V roku 1982 získala neznáma herečka Pia Zadora Oscara za úlohu vo filme Butterfly. Kritici jej výkon odsúdili a mnohí špekulovali, že jej manžel, ktorý bol producentom filmu, letel s Hollywoodskou asociáciou zahraničných novinárov (HFPA) do Las Vegas víkend pred hlasovaním.

So zvieratami sa zle zaobchádza

Možno vidíš filmy, v ktorých vystupujú zvieratá, a nápis: „Počas nakrúcania tohto filmu nebolo ublížené žiadnemu zvieraťu“. Niekedy je to fakt, ale inokedy nie. Mnohokrát dochádza k zlému zaobchádzaniu so zvieratami alebo dokonca k ich úmrtiam. Tiger vo filme Život Pí sa údajne počas nakrúcania takmer utopil.

Panthera tigris7
Raul654/Wikimedia Commons

Hviezdy na Hollywoodskom chodníku slávy

Niekedy sa herec tvári, že je prekvapený, že dostal hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. Pravdou je, že o tom celý čas vedel, pretože existuje proces získania hviezdy. O hviezdu musí záujemca požiadať prostredníctvom Hollywoodskej obchodnej komory. Náklady vo výške približne 30 000 amerických dolárov pokrývajú inštaláciu aj údržbu hviezdy.

Filmové trailery zámerne klamú

Ten film, ktorý si si chcel/a pozrieť, sa vôbec nepodobá tomu, čo bolo zobrazené v traileri? Je na to vysvetlenie – štúdio klamalo. Existuje niekoľko dôvodov, prečo tvorcovia filmov vyrábajú upútavky úplne odlišné od filmov. V deň premiéry chcú zaplniť čo najviac sedadiel v kine, preto urobia trailer tak, aby sa zapáčil viacerým divákom. Napríklad romantický film môže vyzerať ako komédia. Ďalší dôvod je, aby sa diváci nedozvedeli, ako film skončí. Meno Kevina Spaceyho nebolo v traileri k filmu Sedem zverejnené, pretože tvorcovia nechceli odhaliť vraha.

Disney vs. Hitchcock

Alfred Hitchcock bol legendárny režisér filmov ako Vertigo, Zadné okno, Vtáky a samozrejme Psycho. Mnohí ľudia oceňovali Hitchcockovu víziu a filmárske schopnosti, ale nie Walt Disney. Ten bol taký znechutený filmom Psycho, že odmietol, aby Hitchcock nakrútil akýkoľvek film v Disneylande.

9891626144 ac906a7a40 o 1
James Vaughan/flickr

Wilhelmov výkrik

Wilhelmov výkrik je zvukový efekt, ktorý sa používa vo filmových a televíznych dielach, keď je niekto postrelený alebo spadne z budovy. Vznikol pred 60. rokmi a môžeš ho vidieť aj v dnes. Quentin Tarantino a Peter Jackson patria medzi režisérov, ktorí tento zvuk používajú vo svojich dielach. Prvýkrát bol tento efekt použitý vo filme Vzdialené bubny z roku 1951 s Garym Cooperom v hlavnej úlohe, keď muža prechádzajúceho cez rieku ťahá pod vodou krokodíl. Odvtedy bol Wilhelmov výkrik použitý vo viac ako 200 filmoch.

Príbeh spoločnosti Warner Brothers

Štúdio Warner Brothers je jedno z najznámejších a najväčších filmových štúdií na svete. Priniesli svetu také filmy ako Goodfellas a Malcolm X spolu s obľúbeným králikom Bugs Bunnym. Aj samotní zakladatelia – bratia, sú pozoruhodní. Albert, Sam, Harry a Jack Warnerovci vytvorili filmy so zvukom, čím preťali éru nemých filmov. Boli tiež prvými, ktorí do filmov nasadili zvieratá.

Warner Brothers Albert Jack Harry and Sam scaled
Wikimedia Commons

Prvý zvukový film

Film Jazzový spevák, ktorý sa považuje za prvý film so zvukom, vznikol v roku 1927. Stál viac ako 400 000 dolárov, čo bola na tú dobu dosť vysoká suma.

Natáčanie filmu je veľmi dlhý proces

Mnohí ľudia si myslia, že na natočenie skvelého filmu stačí zohnať niekoľko kamier, najať hercov, vybrať miesto a vznikne film. Je to dosť dlhý proces a niekedy sa zdá, že nakrúcanie filmov trvá celú večnosť. Režisér musí nájsť finančné prostriedky a hercov ochotných účinkovať v projekte, získať povolenie na použitie miesta na natáčanie, atď. Napríklad film Avatar Jamesa Camerona sa pripravoval viac ako desať rokov, kým sa dostal do kín.

4523409099 a772d86b1c o
Lou Gold/flickr

Klauzula

Ak si myslíš, že byť hercom je dnes ťažké, nie je to také ako na začiatku 20. storočia. Nielenže boli herci neustále pod drobnohľadom, ale museli podpísať aj morálnu doložku. Išlo v podstate o sľub štúdiu, že budú dokonalí a nedostanú sa do žiadnych problémov. Štúdio rozhodovalo o tom, s kým sa herci stretávajú, s kým sa ženia a či môžu mať deti. Ak herec túto klauzulu porušil, dostal výpoveď. Táto klauzula existuje aj dnes, ale je oveľa voľnejšia, čo podľa niektorých nemusí byť dobré.

Warner Brothers vs. Hitler

Jack Warner sa pustil do bývalého nacistického diktátora Adolfa Hitlera tým, že produkoval film Spoveď nacistického špióna. Pre tento film sa Warner dostal na Hitlerov zoznam ľudí, ktorých chcel nechať popraviť. Našťastie Hitler nemal šancu tento zámer uskutočniť.

Zdroj 

Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.