15 vecí obrovskej veľkosti, ktoré boli ukradnuté

4986

Krádež je zlá. Jeden zo základných princípov slušného človeka je nebrať veci, ktoré mu neprináležia. Avšak, kradnutie je znepokojivo bežné. Niektoré krádeže sú síce malicherné, ako napríklad krádež luxusného rúžu v obchode, a niektoré slúžia na prežitie, ako napríklad krádež jedla, ale veľa krádeží robia nečestní ľudia, ktorí kradnú namiesto toho, aby si zarobili a kúpili, čo chcú a potrebujú. Napriek tomu je v niektorých prípadoch naozaj pôsobivé pozorovať schopnosť ukradnúť veľké predmety aj odvahu tých, ktorí to uskutočnia.

Stíhačka Mustang z druhej svetovej vojny

V roku 1992 povedal major Ishmael Yitzhaki, záložník izraelského letectva, múzeu, že ich objekt z expozície – stíhačka Mustang z druhej svetovej vojny – potrebuje nový náter. Keďže mu v múzeu dôverovali, súhlasili. Yitzhaki lietadlo vyviezol z múzea, odletel s ním do Švédska, kde ho predal (za viac ako 300 000 dolárov). 

Roger W/flickr

Zvon z budhistického chrámu 

V roku 2005 bola v štáte Washington ukradnutá guľa z vnútra budhistického kláštorného zvona. Zlodeji boli prichytení pri pokuse predať tento 3 000-kilogramový kus na šrot.

Araisyohei/Wikimedia Commons

Kamenný most dynastie Čching

Kamenný most z čias dynastie Čching bol v Šanghaji v roku 2012 v noci ukradnutý a predaný záhradníckej spoločnosti. Most mal viac ako 100 rokov, v roku 2008 bol zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Bol opätovne vyrobený z kameňa.

Huangdan2060/Wikimedia Commons

Kus pláže

Časť pláže – niekoľko stoviek ton – bola ukradnutá na Jamajke v roku 2008. Z pláže Coral Spring Beach ukradli piesok v rozsahu asi 500 nákladných áut a polícia neprišla na to, kto ho vzal.

Chris Penny/flickr

Luxusné jachty: Alter Ego a Zula

V júli 2016 boli z prístavu v Dubaji ukradnuté dve luxusné jachty v hodnote viac ako 4 milióny dolárov. Jachty s názvami Alter Ego a Zula sa používali na turistické a jednodňové výlety a ich krádež bola nahlásená až týždeň po zmiznutí. Predpokladá sa, že sa nachádzajú na Filipínach alebo že sa používajú na obchodovanie s drogami.

Julia Volk/pexel.com

Stavebné zariadenia

Stavebné zariadenia – ako nakladače, traktory, bagre a vysokozdvižné vozíky – sa kradnú ako na bežiacom páse, hoci by to človek nepovedal. 

pxhere.com

800 rokov starý červený céder

Šikovným zlodejom sa v roku 2012 podarilo ukradnúť 800 rokov starý strom červeného cédra, ktorý bol jedným z najväčších v oblasti ostrova Vancouver. Ako sa im to podarilo? Najskôr preťali väčšiu časť stromu, aby ho pracovníci parku, kde sa nachádzal, považovali za nebezpečný. Keď strom padol, plán bol nechať ho prirodzene rozložiť v lese. Vtedy sa vrátili zlodeji a ukradli ho. Jeho drevo malo hodnotu tisícok dolárov. 

abdallahh/flickr

Lekáreň na solárny pohon

V roku 2016 istému páru v kanadskom meste Calgary ukradli zaujímavú vec – mobilnú lekáreň na solárny pohon. Manželia po celej Britskej Kolumbii spracovávali rastliny, ktoré sa dali použiť na výrobu produktov na pleť. Tieto produkty následne vytvárali vo svojom laboratóriu na kolesách poháňanom solárnou energiou. Našťastie sa zariadenie našlo. 

Bernard Spragg. NZ/flickr

Tank M60

Muž, ktorý nemal čo stratiť, ukradol v máji 1995 tank M60 zo zbrojnice Kalifornskej národnej gardy. Maximálnou rýchlosťou prechádzal všetko, čo sa dalo, až kým ho neobkľúčila polícia a nezastrelila.

User:DanielCD/Wikimedia Commons

Dobytok a ovce

V júni 2015 bolo z jednej írskej farmy ukradnutých 75 kusov hovädzieho dobytka a 25 oviec. Nielenže je to čudné, ale spôsobilo to dotyčným veľkú finančnú ujmu. Boli odcudzené z malej rodinnej farmy, kde sa zvieratá narodili a boli vychované. Išlo o najväčšiu jednorazovú krádež hospodárskych zvierat v Írsku. 

Winniepix/flickr

Pravoslávny kostol

V roku 2008 bol v Rusku ukradnutý celý pravoslávny chrám. Miestni obyvatelia z neďalekej dediny zrejme rozobrali opustený chrám tehlu po tehle a predali istému podnikateľovi. 

Amin/Wikimedia Commons

Socha Ronalda McDonalda

Koncom apríla 2017 bola z reštaurácie McDonald’s v New Jersey ukradnutá 250-kilogramová socha Ronalda McDonalda v životnej veľkosti (aj s lavičkou). 

Wikimedia Commons

Diamanty, zlato a šperky

Najväčšie množstvo diamantov, zlata a šperkov, aké kedy bolo ukradnuté, bolo pravdepodobne odcudzených pri lúpeži diamantov v Antverpách. Zlodeji zasiahli srdce belgickej diamantovej štvrte a ukradli klenoty v hodnote viac ako 100 miliónov dolárov, pričom obišli najmodernejšie alarmy na svete. 

SHYCITYNikon/Wikimedia Commons

Dinosaurus

Muž z Gainesville na Floride menom Eric Prokopi sfalšoval doklady, aby mohol z Mongolska vyviezť kostru tyranosaura Bataara (blízkeho T-Rexovi) a predať ju kupcovi na Manhattane za viac ako milión dolárov. Lúpež zastavila FBI. 

Empire State Building

V roku 2008 denník The New York Daily News v snahe ukázať, ako dokáže mestské oddelenie evidencie reagovať na vtip, vypracoval falošné dokumenty s falošnou pečiatkou notára a predložil ich mestu na prevod vlastníckeho práva k budove. 

Wally Gobetz/flickr

ZdrojFrederika Schallerová
Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre