19 podivných a šokujúcich závislostí, ktoré skutočne existujú

6940

Je dôležité si uvedomiť, že závislosť je duševná choroba. Pri niektorých prejavoch závislostí si možno myslíš, že to ľudia robia len pre pozornosť, ale nie je to tak. Človek sa môže stať závislými takmer od čohokoľvek. Preto sa mnohí prejedajú zlým jedlom alebo príliš pijú, ale robia aj mnoho iných, zvláštnejších vecí. 

Nakupovanie

Táto závislosť je medicínsky uznaná a jej názov znie – oniománia. Hoci je ľahké vysmievať sa týmto ľuďom, oni nemajú kontrolu nad svojím životom a kvôli atraktívnym veciam sa strašne zadlžujú. Závislosť môže prameniť z depresie alebo pocitu nedostatočnosti. Dobrou správou je, že je liečiteľná. Ak sa zadlžuješ kvôli veciam, ktoré chceš, ale nepotrebuješ, skrývaš nákupy pred rodinou a každý deň pociťuješ silnú potrebu niečo si kúpiť, hoci online, možno by si mal/a zvážiť to, aké sú tvoje skutočné motivácie.

pexels max fischer 5868730 scaled
Max Fischer/pexels.com

Cvičenie

Aj keď to nie je tá najhoršia závislosť, je stále závislosťou a má svoje dôsledky – napríklad cvičiť napriek zraneniu, posadnutosť kalorickým príjmom a zhoršenie vzťahov a školských či pracovných výsledkov. Závislí niekedy cvičia viac ako 2 – 3 hodiny denne, čo znamená veľa kardia a záťaže pre telo. Odhady hovoria, že až 10% bežcov a kulturistov je závislých od cvičenia. 

48834377862 35d71a480a o scaled
Tyler Read/flickr

Opaľovanie

Áno. Závislosť na opaľovaní je skutočne definovaná. Závislý od opaľovania je niekto, kto leží na slnku alebo navštevuje solárium viac ako osem až desaťkrát za mesiac. Ak sa prestane opaľovať, môže skutočne zažívať abstinenčné príznaky. Čo je ale horšie ako abstinenčné príznaky, je rakovina kože. A tiež to, že človek vyzerá ako 75-ročný, hoci má 40 rokov, nie je práve príjemné.

pexels leticia azevedo 9321070 scaled
Leticia Azevedo/pexels.com

Trhanie vlasov

Kompulzívne trhanie vlasov alebo trichotillománia je porucha kontroly impulzov, pri ktorej majú ľudia neprekonateľné nutkanie vytrhávať si vlasy, a nielen tie, ale aj mihalnice, obočie, chlpy z brady, rúk,… Ľudia, ktorí trpia týmto ochorením, zažívajú vysokú mieru úzkosti, kým si nejaké vlasy nevytrhnú. Niekedy vlasy dokonca konzumujú.

Hranie videohier

Je skutočná. Závislosť od videohier sa vyznačuje nutkavým hraním hier, zvyčajne online na úkor osobného a pracovného života. Osoby závislé od hier sa často začnú vzďaľovať od reality a skutočných vzťahov a namiesto toho sa zameriavajú na online vzťahy a herné úspechy. Sú to zvyčajne muži mladší ako 30 rokov, ale nie vždy.

49833325163 04a61c915a o1 scaled
Footy.com Images/flickr

Tetovanie

Ľudia sa môžu stať závislými od rôznych druhov úprav tela, nielen od plastickej chirurgie. Do tejto klasifikácie patrí aj tetovanie. Hoci pre túto poruchu neexistuje oficiálny názov, niektorí ľudia si jednoducho nevedia pomôcť a nechajú si potetovať takmer každý centimeter svojho tela. Väčšina kultúr to uznáva ako sebavyjadrenie, v niektorých prípadoch sa to považuje za odsudzujúce. Môže to byť ale aj nezdravé, ak je to už prehnané.

4246152930 66f60a8f9c o
Roo Reynolds/flickr

Jedenie skla

Závislosť na jedení skla má oficiálny klinický názov – hyalofágia. Ľudia závislí od jedenia skla priznávajú, že často utrpia aj vážne zranenia.

Jedenie špiny

Jedenie špiny je vlastne forma syndrómu pica. Je to ochorenie, ktoré zahŕňa ľudí konzumujúcich nepotravinové predmety. Jedenie špiny – geofágia – je dokonca pre niektoré kultúry normálne, ale ak sa konzumuje vo veľkom množstve (alebo v závislosti od toho, čo sa v nej nachádza), môže byť veľmi škodlivé.

Cmúľanie palca

Pôsobí ako prostriedok útechy, ktorý často používajú deti a ktorý sa v dospelosti môže stať závislosťou. Okrem toho, že je to trápne, môže to spôsobiť problémy so zubami, nepekné mozole, ako aj choroby, pokiaľ si osoba nedáva pozor na čistotu rúk alebo má špinu pod nechtami.

Online hazardné hry

Závislosť na hazardných hrách je pomerne dobre známa, ale konkrétne online hazardné hry môžu byť veľmi návykové. Môže spôsobiť všetky problémy ako bežná závislosť od hazardných hier, finančný krach, rozvrátené rodiny, ale z relatívneho pohodlia domova s bankovým účtom a kreditnými kartami vzdialenými len na jedno kliknutie. Odborníci tvrdia, že online hazardné hry sú dokonca ešte návykovejšie ako tradičný hazard.

game play recreation gamble cards illustration 952745 pxhere.com scaled
pxhere.com

Neopätovaná láska

Možno ťažko uveriteľné, ale ľudia sa môžu stať závislými od bolesti z romantického odmietnutia. Skutočne sa to skúmalo, ľuďom sa vykonávali skeny mozgu, ktoré ukázali, že je to podobné ako túžba po kokaíne. Poznáte muža, ktorý si vo vzťahu vyberá to najhoršie, čo sa dá, alebo pár, ktorý je bláznivo zamilovaný, ale rozchádza sa každý druhý víkend? Možno majú práve túto závislosť.

Konzumácia cukru

Na cukre môžeme byť legitímne závislí a mať abstinenčné príznaky. Rafinovaný cukor je veľmi škodlivý, ale nanešťastie je takmer vo všetkom. Väčšina ľudí závislých od cukru si to ani neuvedomuje, pretože je bežnou súčasťou jedálnička. Mozog vníma cukor ako odmenu, čo vedie k závislosti a chuti naň. Chuťové poháriky sa dajú preprogramovať tak, že na niekoľko týždňov človek vyradí všetok cukor (vrátane prírodného), ale bude to niekoľko náročných týždňov, pretože abstinenčné príznaky nie sú sranda. Úzkosť, depresia, podráždenosť, chuť na jedlo, bolesti hlavy, únava a bolesti svalov sú bežnými abstinenčnými príznakmi.

51946685557 a0905e7214 o scaled
P. L. Tandon/flickr

Jedenie kriedy

Jedenie kriedy je zvláštnou formou syndrómu pica u detí aj dospelých. Hoci je krieda označená ako netoxická, počas výroby môže byť kontaminovaná všetkým, od výkalov potkanov a chrobákov až po kovové hobliny, ako aj chemikáliami používanými počas výrobného procesu.

Kulturistika

Závislosť na kulturistike sa považuje za samostatnú závislosť od cvičenia, hoci je stále do veľkej miery založená na túžbe mať dokonalé telo či postavu, podobne ako u ľudí závislých od plastickej chirurgie. Nazýva sa svalová dysmorfia alebo bigorexia a ako každá závislosť môže ovládnuť niečí život a stáť ho peniaze, vzťahy a dokonca aj zdravie.

Plastické operácie

Závislosť je často spôsobená dysmorfickou poruchou tela, keď je niekto posadnutý nejakou nedokonalosťou – či už skutočnou alebo vymyslenou – a to spustí sériu operácií v snahe byť dokonalým. Úlohu zohráva aj spoločnosť, ktorá plastické operácie glorifikuje, a mnohé filmové hviezdy vytvárajú dojem, že plastické operácie sú normálne.

Používanie voľnopredajného spreja do nosa

Niektorí ľudia nadmerne používajú voľnopredajný nosový sprej alebo slanú vodu. To, čo väčšina ľudí používa na vyčistenie nosových ciest alebo ako pomoc pri úľave od alergie, závislí ľudia aplikujú niekoľkokrát denne.

46057881342 9e8931721d o scaled
NIAID/flickr

Jedenie popola

Konkrétne ide o popol z cigariet. Môže prameniť z nedostatku výživy, ako je anémia, a spôsobiť ochorenia z toxínov nachádzajúcich sa v popole, ako aj všeobecné gastrointestinálne problémy.

Práca

Hoci dobrá pracovná morálka je zdravá a úctyhodná, niektorí ľudia sa stávajú posadnutými prácou a strácajú akúkoľvek rovnováhu medzi prácou a životom. Všetci poznáme niekoho, kto nedokáže nechať prácu v práci, ale niektorí sa stanú na práci závislí a trávia v nej viac času, ako je potrebné, pretože im dáva pocit naplnenia. Často je to na úkor iných častí ich života, napríklad osobných vzťahov, preto začnú pociťovať emocionálne odlúčenie.

4118971144 485ef4f276 o
slworking2/flickr

Byť na sociálnych sieťach

Sociálne médiá sú navrhnuté tak, aby boli návykové. Ľudia zažívajú doslova emocionálne a psychické utrpenie, keď sa snažia skončiť s Facebookom, a niektorí to nedokážu. Závislosť od sociálnych médií sa môže stať veľkým problémom v živote človeka, ktorý ovplyvní jeho osobné vzťahy aj prácu. Ak si myslíš, že na sociálnych sieťach tráviš priveľa času, odborníci tvrdia, že najlepším riešením je obmedziť ich navštevovanie na jedenkrát denne.

Zdroj 

Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.