20 faktov zo života Martina Luthera Kinga

2494
  1. Pôvodne sa volal Michael King Jr.  po svojom otcovi Michaelovi Kingovi. Po výlete do Nemecka sa jeho otec, pastor, nadchol pre Martina Luthera a zmenil sebe aj synovi meno.

2. Keď mal Luther dvanásť rokov, pokúsil sa o samovraždu. Vyskočil z okna na druhom poschodí. Urobil tak zo smútku po smrti starej mamy.

3. Bol výborným študentom. Na strednej škole preskočil až dva ročníky. Keď študoval na vysokej škole, ešte nemal oficiálne ukončenú tú strednú.

4. Titul bakalár získal už vo veku 19 rokov.

5. Pôvodne sa vôbec nechcel stať pastorom. Chcel sa stať doktorom alebo právnikom.

6. Svoju svadobnú cestu strávil v truhlici na pochovávanie. Myslel si, že z dôvodu farby ich pleti sa nedostanú na adekvátnu dovolenku a jeho priateľ mu ponúkol ubytovanie v rakve.

7. V roku 1958 ho napadla nožom žena. Čepeľ sa zarezala tak blízko aorty, že podľa doktorov stačil aj slabší pohyb, aby sa úplne roztrhla.

8. Bol veľkým fanúšikom Star Treku.

9. Odpočúvala ho FBI. Dôvodom bolo predovšetkým jeho priateľstvo so Stanleym Levinsonom, newyorským právnikom, ktorý mal kontakty s Komunisticko stranou v USA. Po jeho prejave “I Have A Dream”, sa stal najnebezpečnejším a najvplyvnejším černošským vodcom v krajine.

10. Nikdy sa s určitosťou nepotvrdili dohady o jeho väzbách na komunistov. Bohužiaľ k tomuto rozhodnutiu dospela FBI až na konci 70. rokov.

11. Záverečná a najznámejšia časť jeho prejavu “I Have A Dream” bol iba Lutherovou improvizáciou.

12. Keď v roku 1964 ako 35 ročný získal Nobelovu cenu za mier, stal sa oficiálne najmladším mužským nositeľom Nobelovej ceny. A dodnes ním stále je.

13. Na začiatku jeho kariéry ho ovplyvnil a viedol Howard Thurman.

14. Vystupoval proti vojne vo Vietname. Napriek tomu, že všetci ho poznáme predovšetkým ako bojovníka proti rasovej diskriminácií, mal niekoľko prejavov, v ktorých  odsudzoval vojnu vo Vietname.

15. V roku 1977 mu prezident Jimmy Carter udelil najvyššiu poctu, akú môže človek v USA získať – Prezidentskú medailu slobody. V roku 2004 dostal aj zlatú medailu Kongresu. Obe ceny boli udelenú samozrejme už in memoriam.

16. Po jeho smrti bola vykonaná potva a lekári zistili, že jeho srdce bolo vo veľmi zlej kondícii. napriek tomu, že Luther mal iba 39 rokov, jeho srdce vyzeralo skôr ako srdsec 60 ročného človeka. Pravdepodobne to bolo dôsledkom veľkého stresu a tlaku, ktorý sprevádzal celý jeho život.

17. Deň Martina Luthera Kinga okrem Spojených štátov oslavujú ešte v ďalších dvoch mestách – v Toronte v Kanade a v Hirošime v Japonsku.

18. V roku 1974 tragicky zomrela aj jeho mama, Alberta Williamsová. Bola zavraždená v kostole v Atlante.

19. Dom Martina Luthera Kinga bol zbombovaný. Príčinou bolo, že pomáhal a viedol bojkot autobusovej dopravy v Montgomery. Bojkot trval 385 dní a okrem zničeného domu bol King aj zatknutý.

20. King bol fascinovaný dielom a odkazom Ghándího. nakoniec sa rozhodol Indiu aj navštíviť a po jeho návrate domov bol už definitívne presvedčený, že jedinou správnou cestou pre ľudstvo je mier a nenásilie.

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre