20 nechutných hygienických návykov v histórii

34213

Ľudia sa od nepamäti usilovali zostať čistí. Samozrejme, v rôznych dobách to znamenalo rôzne veci. Napríklad nie každá kultúra mala umývadlá alebo vane. A čo je horšie, ešte nedávno svet nepoznal ani baktérie či infekcie (takže si dovolili to, nad čím dnes krútime hlavami).

Veci, ktoré dnes považujeme za samozrejmé, ako sprchy, umývanie rúk, toalety, odpadkové koše a kanalizácia, vyzerali radikálne inak a vnútorný vodovod neexistoval. Ľudia nemohli použiť kúpeľňu v dome ani spláchnuť. Presné metódy hygieny sa líšili od kultúry ku kultúre, ale veci ako toaletný papier a tečúca voda určite neboli súčasťou života.

Oblečenie

Možno si sa nad tým zamýšľal/a a odpoveď znie: nie, ľudia si nemenili oblečenie. Dokonca ani kráľovská rodina. Zvyčajne mali len 4 odevy, 1 na každé ročné obdobie.

Kai Pilger/pexels.com

Narodenie

Počas pôrodu sa ženám zvyčajne podával olej a ocot spolu s orlím trusom (to všetko malo zmierniť ich bolesti).

Choroba

Ak ste boli v minulosti chorí, riešením bola zvyčajne pijavica. Prečo? Aby zbavila „zlej krvi“.

Umývanie tváre

Šľachta si každodenne umývala tvár močom. Nebuď však prekvapený/á, niektorí ľudia ju dodnes navrhujú ako prostriedok na umývanie tváre.

Karolina Grabowska/pexels.com

Plešatosť

Krátky čas sa do pokožky hlavy vtieral kurací trus zmiešaný s draslíkom, ktorý mal zabezpečiť vyliečenie plešatosti.

Kúpanie

Väčšina ľudí sa kúpala v tej istej vode. Keďže väčšina z nich nemala doma vane, kúpanie bolo zvyčajne spoločné.

Thelocalguide/pixabay.com

Nočné prestávky na toaletu

Ak by si v tej dobe uprostred noci potreboval/a ísť na záchod, s najväčšou pravdepodobnosťou by si siahol/la po nočníku, ktorý sa nachádza pod posteľou. Po skončení potreby by si ju zasunul/a späť pod posteľ a išiel/la spať. Čo je na tom najnechutnejšie? Misky sa často vyprázdňovali priamo z okna na ulicu.

Umývanie zubov

Rimania používali na čistenie zubov myšie mozgy.

Greta Hoffman/pexels.com

Antiseptiká

Po víne bol vo viktoriánskych časoch najbežnejším antiseptikom moč.

Postele

Na slamených strechách sa často vyskytoval vtáčí trus v celej chalupe, dokonca aj na posteli.

Zde/Wikimedia Commons

Odpad

Často sa hádzal len do žumpy neďaleko domu. Samozrejme, tie boli živnou pôdou pre choroby.

Pranie

Pri zriedkavých príležitostiach, keď sa pralo, sa zvyčajne pralo so zmesou lúhu a moču.

Umývanie rúk

Na hradoch a vo veľkých domoch bol zvyčajne priestor na umývanie rúk počas jedla. Mimo toho však umývanie rúk takmer neexistovalo. Stačí si uvedomiť, že ľudia ešte nevedeli o baktériách a choroboplodných zárodkoch.

Peter Wong/flickr

Ulice

Až do 18. storočia neexistoval účinný režim čistenia ulíc. Väčšina ulíc v meste bola pokrytá výkalmi (ľudskými aj zvieracími), močom, mŕtvolami zvierat a hnijúcim jedlom.

Podlahy

Vo vnútorných priestoroch bola hlinená podlaha často pokrytá slamou. Zatiaľ čo vrchná vrstva sa často menila, spodná vrstva sa zvyčajne nechávala. Ako si vieš predstaviť, viedlo to k množeniu baktérií.

Kanalizácia

V mestách, ktoré mali nejaký druh kanalizácie, bola zvyčajne otvorená, teda neexistovali žiadne kanalizačné stoky. Ľudia do nich jednoducho hádzali veci. Bolo to lepšie ako hádzať veci priamo na ulicu.

Bart Everson/flickr

Rieky a jazerá

Jazerá a rieky sa tak znečistili odpadom, že v 14. storočí anglický parlament vyruboval pokuty za nelegálne vyhadzovanie odpadu.

Líčenie

Ženy vo viktoriánskej ére používali olovnatý prášok, aby získali krémovo bielu pleť. Namiesto umývania mnohokrát len pridávali viac olova. Nie je prekvapujúce, že to viedlo k mnohým chorobám.

Marco Verch Professional Photographer/flickr

Pehy

Pehy sa považovali za nevzhľadné a ľudia si často do pokožky vtierali síru, aby sa ich pokúsili zbaviť.

Dezodorant

Nemali ho. Vôbec. Takmer každý smrdel a nikto si to nevšimol, pretože na to bol zvyknutý. Kráľovská rodina však niekedy používala kvety, aby lepšie voňala.

Zdroj

 

Frederika Schallerová
Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre