20 šialených faktov o spánku

3671

Prečo spíme? Znie to ako dosť hlúpa otázka, ktorej odpoveď je jasná, ale pravdou je, že vedci na to ešte úplne neprišli. Malo by to byť na zozname najväčších záhad. Za posledných niekoľko desaťročí sa im ale pomocou modernej technológie podarilo zmerať mozgové vlny a zistiť, čo sa v noci odohráva v našej hlave. Práve vďaka týmto objavom ti môžeme priniesť 20 šialených faktov o spánku.

1. matrace

Priemerná životnosť miesta, kde odpočívame, je 6 – 8 rokov. Je to dosť času, aby do seba nasali množstvo nepríjemných nečistôt. Jedna štúdia bordel v matracoch dokonca spojila so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat.

2. kratší spánok = dlhší život

Iná štúdia ukázala, že ľudia, ktorí spia každú noc len šesť až sedem hodín, sa v priemere paradoxne dožívajú viac ako ako tí, ktorí spia osem hodín, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za minimálnu dĺžku trvania odpočinku.

fakty o spánku
Andrea Piacquadio/pexels.com

3. podmorské tvory

Veľryby aj delfíny zaspávajú len napoly. Ich mozgové hemisféry sa striedajú, aby sa mohli naďalej vynárať na hladinu a dýchať.

4. rekord v nespaní

Svetový rekord v čase strávenom bez spánku vytvoril 17-ročný Randy Gardner v roku 1964, keď vydržal bdieť až 264 hodín a 12 minút. Tento rekord dosiahol zámerne bez pomoci akýchkoľvek stimulačných látok.

fakty o spánku
Victor Freitas/pexels.com

5. bolesť

Trpíš bolesťami? Podľa jednej štúdie sa tolerancia bolesti pri nedostatku spánku znižuje. Považuj to za ďalší dôvod na oddych, keď sa potrebuješ zotaviť zo zranenia.

6. tabletky na spanie

V roku 2004 bolo v Amerike predpísaných viac ako 35 miliónov liekov na spanie, čo je viac ako dvojnásobok oproti predchádzajúcim štyrom rokom.

pexels pixabay 159211
Pixabay/pexels.com

7. nevidomí

Hoci ľudia, ktorí sa narodili ako slepí, nevidia počas snívania obrazy, no majú zvýšené sluchové, hmatové a čuchové vnímanie.

8. dôležitosť spánku

Vedcom sa zatiaľ nepodarilo zistiť, prečo presne potrebujeme spánok. Medzi bežné teórie patrí adaptácia, šetrenie našej energie a síl, regenerácia a plasticita mozgu.

9. nespavosť

Stáva sa ti, že sa uprostred noci niekoľkokrát zobudíš? Nuž, nie si sám/sama. Hoci sa štatistiky líšia, priemerný človek sa budí 2 až 6-krát za noc a podľa jednej štúdie sa niektorí jedinci zobudili až 11-krát za noc!

fakty o spánku
Andrea Piacquadio/pexels.com

10. strach zo spánku

Existuje diagnóza strachu zo spánku, ktorá sa volá somnifóbia.

11. čiernobiely svet

Čiernobiele sny má 12% ľudí. Pred vynájdením farebnej televízie to však bolo 75%.

pexels enfantnocta 3732993
enfantnocta/pexels.com

12. tváre

Snívať sa nám môže len o tvárach, ktoré sme už niekedy v živote videli, hoci len na pár sekúnd niekde v obchode či na ulici.

13. chrápanie

Ide o bežný problém. Hovorí sa, že približne 40% mužov a 24% žien chrápe. Pre tých, ktorých to naozaj trápi, existuje chirurgický zákrok, ktorý sa používa na jeho odstránenie. Medzi možné vedľajšie účinky patria zmeny hlasu.

fakty o spánku
Kampus Production/pexels.com

14. zaspávanie

Ak ti trvá menej ako päť minút, kým zaspíš, potom je veľmi pravdepodobné, že trpíš nedostatkom spánku. Ideálny čas na odchod do ríše snov je približne 10 minút.

15. počítanie ovečiek

Vedci zistili, že počítanie oviec je na uspávanie neúčinné. Zjavne je to príliš nudné a napríklad predstavovanie si vecí, ktoré by sme chceli, vo všeobecnosti funguje oveľa lepšie.

pexels kat smith 678451
Kat Smith/pexels.com

16. spánok na boku

Podľa odborníkov na spánok existuje priama súvislosť medzi tvojimi obľúbenými spánkovými polohami a tvojou osobnosťou.

17. zníženie výkonnosti

Nespať 16 hodín zanecháva neblahé a dosť škodlivé následky. Vedie to k zníženiu výkonnosti, ktoré sa rovná tomu, ako by si mal/a 0,05 promile alkoholu v krvi.

18. sny

Každých 90 minút počas cyklu REM (najhlbšia fáza spánku) prechádza naším mozgom výbuch elektrickej aktivity, čo je zároveň čas, keď sa nám snívajú sny. Priemerný človek strávi snívaním 6 rokov svojho života.

fakty o spánku
Pixabay/pexels.com

19. pocit padania

Ten okamih zaspávania, keď sa zrazu náhle prebudíš, má svoje pomenovanie – nazýva sa hypnotické trhnutie. Ide o prudkú kontrakciu tela či jeho časti a môžeme zažívať i pocit, ako by sme padali. Tieto javy zažíva až 70% populácie. Sú neškodné a odhaduje sa, že ich zapríčiňuje stres.

20. Černobyľ

Katastrofa raketoplánu Challenger, výbuch jadrovej elektrárne v Černobyle a únik ropy zo spoločnosti Exxon v roku 1989 boli do určitej miery spôsobené nedostatkom spánku.

Takmer všetko, čo sa vie o spánku, vrátane faktov uvedených v tomto zozname, sa zistilo za posledných 30 rokov.

Zdroj


Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.