Čo sa stane, ak budeš aspoň 24 hodín v úplnej tme?

953

Čo sa stane, keď sa ocitneme v úplnej tme? Predstava 24 hodín bez svetla vyvoláva zvedavosť aj obavy. Tento článok vás prevedie fascinujúcim svetom senzorickej deprivácie a jej účinkov na ľudský mozog a správanie.

Človek a tma: Prírodný strach

Ľudia sú biologicky naprogramovaní cítiť nepohodlie v tme. Ako denné tvory máme oči vybavené pre detailné vnímanie v svetle. V tme sa však naši predkovia menili z lovca na korisť, čo v nás zanechalo hlboký pudový strach.

person looking out through window
Autor tejto fotografie je Noah Silliman

Experimenty s izoláciou od zmyslov

V polovici 20. storočia sa začali výskumy senzorickej deprivácie. Projekty ako X-38 poukázali na extrémne reakcie ľudského mozgu na izoláciu od zmyslových podnetov, vrátane dezorientácie a vizuálnych halucinácií. Subjekty ktoré podstúpili tento experiment boli natoľko dezorientované, že nevedeli nájsť von cestu z kúpeľne. Jeden z nich dokonca po experimente cestou domov havaroval na aute.

Halucinácie: Mozog tvorí svoju realitu

Keď je mozog odrezaný od zmyslových podnetov, začne si vytvárať vlastné. Tento jav sa prejavuje v podobe halucinácií, ktoré môžu byť neobyčajne živé a komplexné, od jednoduchých geometrických vzorov až po celé scenérie.

silhouette of man illustration
Autor tejto fotografie je Ben Sweet

Vplyv na psychiku a vnímanie

Dlhodobý pobyt v tme môže mať hlboký vplyv na psychický stav a vnímanie reality. Výskumy poukazujú na zmenu vnímania času, priestoru a dokonca aj vlastnej identity.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.