Dejiny filmu sú plné príbehov o hviezdach, ktoré boli len kúsok od toho, aby stvárnili úlohy, ktoré sa zapísali do sŕdc divákov. Keď sa herci obzrú späť za svojimi kariérnymi prešľapmi, pravdepodobne si všimnú chyby, ktorých sa dopustili, keď premárnili šance a vzdali sa dôležitých úloh. Si zvedavý/á, ktoré nezabudnuteľné postavy hrali takmer iní herci?

Sean Connery

Sean Connery odmietol hrať Gandalfa v adaptácii Pána prsteňov Petra Jacksona s odôvodnením, že „nerozumie fantasy“. Úloha, ktorú nakoniec dostal Ian McKellen, vyniesla hercovi ocenenie (najlepší herec vo vedľajšej úlohe) a nomináciu na Oscara za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

Wikimedia Commons

Dana Delany

Carrie Bradshaw, ktorú hrá Sarah Jessica Parker, je jednou z najpopulárnejších ženských televíznych a filmových postáv všetkých čias. Úloha bola pôvodne ponúknutá Dane Delany. Tá neskôr tvrdila, že neľutuje svoje rozhodnutie odmietnuť ju.

Kristin Dos Santos/flickr

Molly Ringwaldová

Bola v 80. rokoch jednou z najžiadanejších herečiek v Hollywoode. Od 90. rokov bola však viac neznáma. Jej osud mohol dopadnúť inak, keby prijala úlohu Vivian Wardovej vo filme Pretty Woman. Film bol komerčne veľmi úspešný a v pokladniciach kín zarobil viac ako 463 miliónov dolárov. Julia Roberts, ktorá nakoniec túto postavu stvárnila, získala za túto úlohu nomináciu na Oscara a stala sa jednou z najväčších filmových hviezd na svete.

WBUR Boston’s NPR News Station/flickr

Will Smith

Will Smith dostal pôvodne ponuku na úlohu Nea vo filme Matrix. Odmietol ju z dôvodu príliš komplikovaného konceptu a nevidel vo filme dobrý kasový výsledok. Ale vieme, ako sa filmu darilo.

Gage Skidmore/Wikimedia Commons

Henry Winkler

Henryho Winklera oslovili, aby si zahral Dannyho Zunka v hudobnom filme Pomáda. Keď odmietol, úlohu prijal John Travolta. Pomáda zarobila 694 miliónov dolárov. Americký filmový inštitút zaradil Pomádu na 97. miesto vo svojom zozname 100 rokov… 100 vášní, ktorý uvádza 100 najväčších milostných príbehov v americkej kinematografii.

Elvis Kennedy /flickr

Michelle Pfeiffer

Bola jej ponúknutá úloha Clarice Sterlingovej v adaptácii filmu Jonathana Demmeho Mlčanie jahniat. Odmietla ju, pretože sa jej film zdal príliš násilný a znepokojujúci. Rolu získala Jodi Fosterová, vďaka čomu získala druhého Oscara za najlepší ženský herecký výkon.

joyparris/Wikimedia Commons

Al Pacino

Al Pacino dostal ponuku na úlohu Hana Sola vo filme Star Wars. Povedal, že nemá záujem hrať túto úlohu. Prevzal ju Harrison Ford a filmová séria sa stala jednou z najúspešnejších v histórii a upevnila Fordov status superhviezdy.

Thomas/flickr

Kim Basinger

Kim Basinger sa vzdala úlohy Catherine Tramell v thrilleri Paula Verhoevena Základný inštinkt. Úlohu následne zverili Sharon Stone. Film sa stal jedným z najvýnosnejších filmov roku 1992, keď v pokladniach kín zarobil 352 miliónov dolárov.

Alan Light/flickr

Jeremy Irons

Jeremy Irons bol pôvodne odhadovaný na úlohu Hannibala Lectera v adaptácii filmu Jonathana Demmeho Mlčanie jahniat. Podobne ako Michelle Pfeiffer, keď ju oslovili, aby hrala Clarice Sterlingovú, aj Irons uviedol ako dôvod odmietnutia úlohy násilný obsah filmu. Úlohu prevzal Anthony Hopkins a stala sa jedným z najvýraznejších momentov hercovej kariéry.

Cast of Margin Call/Wikimedia Commons

Tom Selleck

Tom Selleck túto úlohu neodmietol. Mal záujem hrať ju. Steven Spielberg aj George Lucas si vybrali Sellecka do tejto úlohy, ale nepodarilo sa dohodnúť so štúdiom Universal, s ktorým mal Selleck natočiť ďalší film. Úlohu nakoniec získal Harrison Ford (ktorého sa George Lucas spočiatku zdráhal obsadiť).

John Irving/flickr

Dougray Scott

Hoci sa Hugh Jackman v súčasnosti spája výlučne s Wolverinom, pôvodne mal túto úlohu stvárniť iný herec, Dougray Scott. Scotta však vybral Tom Cruise, aby si zahral zloducha vo filme Mission Impossible, a 2. časť tohto filmu predbehla natáčanie X-Menov o dva mesiace. Scott bol nútený z produkcie odstúpiť, čo ho stálo úlohu Wolverina.

Gage Skidmore/flickr

Jack Nicholson

Keď Jacka Nicholsona oslovili, aby si zahral Michaela Corleoneho, vedel, že Krstný otec bude skvelý film. V tom čase mal ale pocit, že „Indiáni by mali hrať postavy napísané pre Indiánov“. V tej istej rovine mal Nicholson pocit, že úlohu Corleoneho by mal hrať Talian, a tak sa na hranie tejto kultovej úlohy vykašľal. Michaela Corleoneho, ktorého hral Al Pacino, uviedol Americký filmový inštitút ako 11. najikonickejšieho zloducha v dejinách filmu.

John Mathew Smith/flickr

John Travolta

John Travolta sa vzdal úlohy Forresta Gumpa. V roku 1994 sa film stal najvýnosnejším filmom v Severnej Amerike. Tom Hanks bol za stvárnenie tejto úlohy ocenený a na Oscaroch získal cenu za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe. Travolta priznal, že svoje rozhodnutie ľutuje.

Josh Jacks/flickr

Sarah Michelle Gellar

Sarah Michelle Gellar odmietla príležitosť zahrať si v hite Clueless z roku 1995. Postava Cher Horowitzovej, bohatého, rozmaznaného, ale milého dievčaťa, sa stala pre fanúšikov takou sympatickou, že priniesla vtedy ešte neznámej Alicii Silverstone celosvetové uznanie.

David Shankbone/Wikimedia Commons

Bette Midler

Producenti filmu Sestry v akcii sa zhodli, že Bette Midler sa na túto úlohu hodí najlepšie. Neskôr odmietla hrať túto úlohu, pričom vyjadrila obavy, že jej fanúšikovia nechcú, aby hrala úlohu mníšky. Rolu nakoniec dostala Whoopi Goldberg. Film bol veľmi úspešný, vzniklo pokračovanie aj broadwayský muzikál.

Library of Congress Life/flickr

Reese Witherspoon

V domnení, že ide len o ďalší béčkový horor, sa Reese Witherspoon odmietla zúčastniť konkurzu na úlohu Sidney Prescottovej v kritikmi oceňovanej snímke Vreskot režiséra Wesa Cravena. Túto úlohu namiesto nej hrala Neve Campbellová.

jdeeringdavis/flickr

Jake Gyllenhaal

Keby Jake Gyllenhaal pokračoval v úlohe Jakea Sullyho vo filme Avatar Jamesa Camerona, mal by teraz tú česť hrať v najvýnosnejšom filme všetkých čias.

Georges Biard/Wikimedia Commons

Sandra Bullock

Keď sa produkcia filmu Million Dollar Baby stretla s omeškaním, Sandra Bullock si zbalila kufre a odišla. Nanešťastie pre ňu bol film nielen komerčne úspešný, ale aj všeobecne uznávaný kritikmi. Jeho hlavná hviezda Hilary Swank si na Oscaroch vyslúžila druhé ocenenie za najlepší ženský herecký výkon.

David Torcivia /flickr

Mel Gibson

Mel Gibson bol pôvodne oslovený, aby si zahral úlohu Brucea Wayna/Batmana v adaptácii Tima Burtona z roku 1989. Keďže si myslel, že film bude prepadák, Gibson sa tejto úlohy vzdal. V súlade s filmami Tima Burtona bol Batman kritizovaný za to, že je „príliš temný“. To však nezabránilo tomu, aby film zaznamenal obrovský úspech a zarobil údajne 411 miliónov dolárov.

Gorup de Besanez/Wikimedia Commons

Kate Winslet

Kate Winslet bola ponúknutá úloha Violy de Lesseps v britskej romantickej komediálnej dráme Zamilovaný Shakespeare z roku 1998. Keby Winsletová túto úlohu prijala, mohla získať Oscara za najlepší ženský herecký výkon oveľa skôr a nemusela zažiť päť prehier, kým v roku 2009 získala svojho prvého Oscara.

Chris Cheung/flickr

Emily Browningová

Filmová séria Twilight priniesla medzinárodnú pozornosť hviezdam Kristen Stewart, Robertovi Pattinsonovi a Taylorovi Lautnerovi. Autorka kníh, podľa ktorých sú filmy natočené, Stephenie Meyerová, uviedla, že Emily Browningová bola jej „ideálnou Bellou“. Browningová však odmietla dokonca aj konkurz na túto úlohu. V jednom rozhovore herečka povedala toto: „Autorka v istom momente vyhlásila, že by som bola jej ideálnou Bellou, ale rozhodla som sa nezúčastniť sa na konkurze, pretože som bola v takom štádiu, že som si nebola istá, či chcem pracovať.“

Justin Higuchi/flickr

Julia Roberts

Veľké úlohy sa tak ťažko hľadajú. Ešte náročnejšie je získať Oscara. Julia Roberts mohla získať svoju druhú cenu za najlepší ženský herecký výkon, keby prijala úlohu Leigh Anne Tuohy vo filme The Blind Side z roku 2009. Robertsová túto úlohu odmietla, aby si zahrala vo filme Valentín, ktorý režíroval Garry Marshall – muž, ktorý jej dal životnú rolu Vivian vo filme Pretty Woman.

David Shankbone/flickr

Bruce Willis

Keď Bruce Willis odmietol úlohu Sama Wheata v romantickom fantasy filme Duch z roku 1990, nevyužil príležitosť zahrať si úlohu po boku svojej vtedajšej skutočnej manželky Demi Moore, ako aj hrať v najvýnosnejšom filme roku 1990. Údajne zarobil v pokladniach kín 505 miliónov dolárov.

Gage Skidmore/flickr

Sigourney Weaverová

Keď Sigourney Weaver odmietla úlohu Sarah Tobias vo filme Obvinený z roku 1988, úlohu prevzala Jodi Foster. Za ňu získala prvého z dvoch Oscarov za najlepší ženský herecký výkon.

Gage Skidmore/Wikimedia Commons

Jim Carrey

Jim Carrey odmietol úlohu Edwarda Scissorhanda a nakoniec ju dostal Johnny Depp. Ukázalo sa, že to bola pre neho prelomová rola.

Noemi Nuñez/Wikimedia Commons

Zdroj

Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.