25 lacných krajín vhodných na život v luxuse

3172

Spojené štáty sú desiatou najdrahšou krajinou na život zo všetkých 195 krajín sveta. Nebudeme sa ale zaoberať najdrahšími krajinami sveta. Zaujíma nás lacný luxus – veľký dom, lacná doprava, dostupná zdravotná starostlivosť a dostatok peňazí, ktoré ti zostanú, aby si sa nemusel/a starať o veci, ako je množstvo potravín, ktoré si môžeš dopriať.

Vietnam

S 97,34 milióna obyvateľov je druhou najväčšou krajinou juhovýchodnej Ázie z hľadiska počtu obyvateľov – predbehla ju len Indonézia. Rozlohou je Vietnam o niečo väčší ako Nové Mexiko. Hraničí s Čínou, Laosom, Kambodžou a Juhočínskym morom – alebo ako sa vo Vietname nazýva „Východné more“. Pokiaľ ide o životné náklady, priemer sa pohybuje okolo 604 eur mesačne. V kombinácii s nádhernými výhľadmi, kuchyňou ideálnou pre odvážnych jedákov a dostupnou nízkonákladovou verejnou dopravou si táto krajina s „lacným“ životom rozhodne môže dovoliť istý luxus.

Bag of Anything/Wikimedia Commons

Srbsko

Milovníci histórie: Ak máš rád/rada klasickú architektúru a iné historické artefakty z obdobia byzantskej, barokovej a románskej doby, Srbsko je pre teba skvelým miestom. V tejto krajine sa nachádza viac ako 200 kláštorov zo stredoveku, ktoré sú oknom do minulosti. V prepočte 672 eur sú priemerné mesačné životné náklady v tejto krajine – ktoré sú síce vyššie ako vo Vietname, ale vyvažuje ich zaujímavá kultúra, ktorú krajina ponúka. Vďaka priateľským ľuďom, ktorí ťa tu privítajú, je to horúca destinácia pre „lacný“ luxus.

Volks Das Auto/Wikimedia Commons

Mexiko

Mexiko je so 123,5 milióna obyvateľov druhou najväčšou krajinou Latinskej Ameriky a najľudnatejšou španielsky hovoriacou krajinou na svete. Hoci je veľmi veľké – má takmer 2 milióny kilometrov – takmer 70% obyvateľstva žije v mestských častiach. Mexiko je domovom starovekých kultúr Ameriky, vrátane Olmékov, Mayov, Toltékov a Aztékov. Životné náklady sa pohybujú na úrovni 640 eur za mesiac.

Wikimedia Commons

Južná Afrika

Južná Afrika poskytuje cenovo dostupný luxus, dorozumieť sa dá angličtinou, a to vďaka britskej kolonizácii na začiatku 19. storočia. Niektorí ju považujú za najlacnejšiu krajinu na život s angličtinou ako hlavným jazykom s cenou približne 885 eur mesačne. Je tiež domovom najrozmanitejšej prírody, akú si kedy videl/a, a je kultúrnym ohniskom etnickej rozmanitosti.

The Clear Communication People/flickr

Nikaragua

Nikaragua je jednou z najchudobnejších krajín na svete – a nie všade v krajine sa nájde ideálne miesto pre luxus. Ale Managua, hlavné mesto Nikaraguy, je pekným klenotom, ktorý krajina ponúka. S priemernou cenou 598 eur sa rozhodne nachádza na lacnejšej strane mesačných životných nákladov. Aj keď je bývanie v Manague o niečo drahšie ako vo zvyšku krajiny, ako v každej mestskej oblasti, stále sa považuje za dostupný luxus.

Joan Nova/flickr

Čína

Pri skúmaní lacného luxusu ju rozhodne nemožno prehliadnuť. Priemerné životné náklady v Číne sú 710 eur mesačne – teda približne 5415 juanov (čínska mena) – a ekonomika je na vzostupe. Vo všeobecnosti má Čína vyššie priemerné platy ako iné ázijské krajiny a jedinečná kultúra to ešte vylepšuje. Vďaka chutným jedlám, umeleckej kultúre, festivalom a ľuďmi vytvoreným krásam, ako je Veľký čínsky múr, by bolo pre každého jednoduché naladiť sa na túto kultúru.

Wikimedia Commons

Peru

Väčšina ľudí pozná Peru vďaka Machu Picchu, ale je to aj domov fascinujúcej histórie starovekej ríše Inkov. Okrem toho je Peru veľmi lacným miestom na život, ktorý sa pohybuje v priemere na úrovni 595 eur mesačne. V kombinácii s kultúrnou históriou a krásnou prírodou môže byť Peru ďalším domovom pre niekoho, kto hľadá lacný luxus.

Wikimedia Commons

Poľsko

Chceš lacno žiť v Európe? Poľsko by mohlo byť pre teba tým pravým miestom. S mesačnými životnými nákladmi 833 eur je Poľsko jednou z najlacnejších európskych krajín na život a prácu. Mestá ako Varšava sú veľmi moderné, ale zároveň si môžeš vychutnať krásy prírody v jednom z 23 poľských národných parkov. Nezabudni, že je centrom svetovej histórie – najmä pre tých, ktorí sa zaujímajú o druhú svetovú vojnu alebo o inváziu do Poľska v roku 1939.

Wikimedia Commons

Malajzia

Malajzia, známa bielymi piesočnatými plážami, dažďovými pralesmi a nádhernými ostrovmi, je skvelým miestom, kde si môžeš lacno užiť luxus. Krajina juhovýchodnej Ázie je rozdelená na dve oblasti, ktoré od seba oddeľuje Juhočínske more. Je tu polostrov Malajzia, alebo západná Malajzia, a malajské Borneo, alebo východná Malajzia. Celkovo má približne 33 miliónov obyvateľov, pričom jej najväčším (a zároveň hlavným) mestom je Kuala Lumpur. Malajzia, ktorej mesačné životné náklady sa pohybujú na úrovni 616 eur, je jednou z lacnejších krajín.

Wikimedia Commons

Kostarika

Podobne ako Malajzia, aj pláže Kostariky lákajú návštevníkov. Vzhľadom na tropický charakter ostrova, kde sa mieša džungľa s priateľskými obyvateľmi, je to horúce miesto z hľadiska kultúry. Životné náklady v Kostarike sú vyššie ako vo väčšine susedných krajín a dosahujú 805 eur mesačne. Vynahrádza sa to však vyššími platmi. Uži si veľkolepé dobrodružstvá, ktoré prináša život v Kostarike, a priprav sa na tropické horúčavy.

Nicolas Raymond/flickr

Fidži

Bula! Toto je bežný pozdrav používaný vo Fidži a definuje predstavu o živote na tomto ostrove. Bula je neformálny spôsob pozdravu ahoj, dobré ráno, dobré popoludnie a podobne. Fidži, ktoré sa skladá z 333 tropických ostrovov, je známe krásnou prírodou a koralovými útesmi. Hlavným mestom Fidži je Suva a celá krajina má takmer 900 000 obyvateľov. 730 eur by boli tvoje priemerné mesačné náklady na život vo Fidži, kde by si si mohol/la užívať život a spoznávať krásnu prírodu.

Gb89.2/Wikimedia Commons

Bolívia

Bolívia je juhoamerická krajina ohraničená pevninou; obklopuje ju päť krajín: Brazília, Peru, Paraguaj, Čile a Argentína. Bolívia kedysi patrila starým Inkom, ale v súčasnosti je nezávislým štátom a jednou z mála krajín, ktoré majú dve hlavné mestá: La Paz a Sucre. Bolívia je s mesačnou sumou 708 eur na dostupnejšej strane životných nákladov. Kto by odolal nádhernej barokovej architektúre niektorých budov vrátane fasády Baziliky svätého Františka v La Paz.

Professorsolo2015/Wikimedia Commons

Filipíny

Filipíny sú ostrovný štát v juhovýchodnej Ázii, ktorý sa skladá z viac ako 7640 ostrovov rozdelených do troch hlavných častí: Luzon (kde sa nachádza hlavné mesto Manila), Visayas a Mindanao. Pri mesačných životných nákladoch 568 eur krajina spája cenovú dostupnosť s luxusom. Môžeš preskúmať niektoré z vecí, ktorými sú Filipíny známe, vrátane morského parku Tubbataha Reef v mori Sulu, opevnenej oblasti Intramuros v meste Manila, ryžových terás Banaue a ďalších vecí.

User 50/Wikimedia Commons

Pakistan

Pakistan bude mať určite jedny z najlacnejších životných nákladov, v priemere 350 eur mesačne. A hoci na nízke výdavky môžeš mať dobré dôvody – vzhľadom na napätie, ktoré sa deje v regióne Blízkeho východu, pobyt musíš zvážiť. Ak ti však nevadia protesty ani politické nepokoje, v meste Karáči môžeš nájsť luxus. Karáči je ekonomickým centrom a najväčším mestom krajiny – zachováva si životný štýl veľkomesta s nízkymi životnými nákladmi.

Wikimedia Commons

Kolumbia

Kolumbia je jedinečná tým, že je druhou krajinou s najväčšou biodiverzitou na svete, čo znamená, že nech už túžiš po akomkoľvek podnebí, pravdepodobne ho nájdeš práve tu. Juhoamerická krajina je známa svojím krásnym podnebím v nižších častiach Ánd, ktoré jej dodáva príjemnú jarnú atmosféru. A neďaleko od nej sa nachádza chladnejšie podnebie v horských oblastiach. Ak pôjdeš ďalej smerom k pobrežiu, čaká ťa teplé tropické podnebie. A ako bonus mesačné životné náklady sú 542 eur.

Gb89.2/Wikimedia Commons

Thajsko

Thajsko, často označované ako „krajina úsmevov“, sa dobre etablovalo ako šťastná a cenovo dostupná krajina. Dokonca aj v mestách ako Bangkok sú životné náklady pomerne nízke, v priemere 776 eur mesačne. Okrem toho čistá voda na bielych piesočnatých plážach v Thajsku poskytuje druh luxusu, po ktorom väčšina ľudí túži.

We moved to 8.12/Wikimedia Commons

Ekvádor

Je to krajina s éterickým jarným počasím, teplými plážami, ktoré sa vyhýbajú vlhku spojenému s trópmi, vnútrozemskými kopcami a prekvitajúcim poľnohospodárstvom. Ekvádor je juhoamerická pobrežná krajina s výhľadmi, ktorá je zároveň nenáročná na peňaženku. 714 eur tvoria životné náklady, ktoré ti zabezpečia uspokojivý životný štýl v príjemnom počasí a luxusnej prírode všade naokolo.

Wikimedia Commons

Čile

Čile patrí medzi krajiny s vyššími sumami na tomto zozname, priemerné mesačné náklady tu dosahujú 855 eur – neuveriteľné atrakcie lákajú k luxusu. V tejto dlhej krajine, keďže hraničí s juhozápadným okrajom Južnej Ameriky, nájdeš priateľských miestnych obyvateľov. Sú otvorení dobrodružstvu. Vďaka luxusnej vinárskej kultúre, ktorú Čile ponúka, ju budeš považovať za fenomenálnu.

Metronick/Wikimedia Commons

Belize

Karibik je miesto plné zázrakov a bohatej histórie. A za 840 eur mesačne na životné náklady sa v tejto málo obývanej krajine rozhodne dá pocítiť pohodlie luxusu. V skutočnosti zostáva jednou z najmenej zaľudnených krajín Strednej Ameriky s počtom obyvateľov niečo vyše 405 000.

Jaume Olle/Wikimedia Commons

Honduras

Ďalšia karibská krajina, Honduras (podstatne väčší ako Belize), má viac ako 9 miliónov obyvateľov a je dlhá viac ako 112 000 kilometrov. Táto krajina je známa horskými masívmi. Zaujímavosťou je, že Honduras je jedinou stredoamerickou krajinou bez sopiek. Pri cene 723 eur za náklady na život na mesiac vytvára krásne prírodné prostredie a zároveň lacný život. 

Nicolas Raymond/flickr

Egypt

Život v Egypte je plný starovekej histórie, ako aj veľkých divov starovekého sveta. V skutočnosti je druhou najstaršou civilizáciou na našom svete, ktorá vznikla v roku 3100 pred naším letopočtom. Druhý v poradí je Irán, ktorý vznikol 3200 rokov pred naším letopočtom. O miestnych obyvateľoch sa hovorí, že sú mimoriadne priateľskí a nápomocní. Táto krajina hraničí s Afrikou a Blízkym východom a je lacná na život, v priemere stojí len 424 eur mesačne.

Professorsolo2015/Wikimedia Commons

Papua-Nová Guinea

Papua-Nová Guinea na kontinente Oceánia je jednou z najmenej rozvinutých krajín na svete. Napriek tomu je bohatá na zdroje, má nádhernú krajinu a je domovom srdečných a priateľských ľudí. moderný luxus nie je v Papue-Novej Guinei dostupný pre každého. Musel/a by si sa usadiť na správnom mieste, aby si ho mohol/la považovať za „luxusné“, ale aj tak je to krajina, o ktorej by si mal/a uvažovať. A pri priemernej cene 472 eur mesačne by si si z nej mohol/la urobiť luxusný domov.

RBV96/Wikimedia Commons

Bulharsko

Najvýznamnejšou výhodou krajiny ako Bulharsko sú nízke životné náklady, ktoré dosahujú 618 eur mesačne. Zároveň si zachováva relatívne malú vzdialenosť od drahších krajín, ako sú Taliansko a Francúzsko, a bližších krajín, ako sú Grécko a Turecko. História v Bulharsku tiež stojí za to a môže byť vynikajúcim zdrojom poznania pre milovníkov histórie.

SKopp/Wikimedia Commons

Česká republika

Česká republika je s cenou 958 eur najdrahšia na tomto zozname, ale stojí za to. Kultúra Českej republiky, najmä v meste, ako je Praha, láka svojím starosvetským šarmom ľudí z celého sveta. Praha je tiež jedným z najbezpečnejších miest na svete. Už to samo o sebe by sa malo rovnať luxusu.

Wikimedia Commons

Grécko

S 952 eur na životné náklady je Grécko jedným z kultúrne najrozmanitejších a historicky najbohatších miest, kde sa dá žiť. Luxus pamiatok, histórie, architektúry, prírody a priateľských ľudí, toto tu nájdeš. Aj návšteva takého miesta, ako sú Atény, je luxusom sama o sebe.

SKopp/Wikimedia Commons

Zdroj 

 

Frederika Schallerová
Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre