25 športov populárnych vo svete

1249

Existuje veľa druhov športov a súťaží, ktoré sa konajú po celom svete. Niektoré z nich sú staré a iné novšie, ale všetky sú veľmi obľúbené. Ľudia ich radi vykonávajú a rovnako sledujú ako diváci. Pre mnohých športy znamenajú viac než len koníček – sú životným štýlom. Jestvuje veľa spôsobov, ako držať krok so športmi, ktoré ťa zaujímajú, alebo sa zúčastňovať športovania. Či už si vášnivým fanúšikom futbalu, alebo radšej sleduješ golf v televízii, určite sa nájde aspoň jeden šport, ktorý priťahuje tvoju pozornosť.

Zápasenie

Wrestling je jedným z najstarších športov. Vznikol už pred 15 000 rokmi. Je populárny po celom svete. V roku 1896 bolo zápasenie zaradené medzi športy olympijských hier.

1199px 2018 10 13 7th place match Wrestling Womens Freestyle 73kg at 2018 Summer Youth Olympics by Sandro Halank–049
Sandro Halank/Wikimedia Commons

Vodné pólo

Vodné pólo vynašli v Anglicku, spája prvky rôznych športov do jedného. Jeho popularita vo svete rástla až sa v roku 1900 stal olympijským športom.

Water Polo 16849442128
Jared Gray/flickr

Stolný tenis

Stolný tenis vznikol v Anglicku okolo roku 1890, kedy sa nazýval pingpong. Stolný tenis vyžaduje rýchle reflexy a pohyby rúk, aby hráči získali body. Úroveň zručnosti hráča sa určuje podľa toho, koľko úderov súpera dokáže vrátiť cez sieť. Hráči môžu používať rôzne rotácie alebo údery na spestrenie a zvýšenie efektivity.

20220814 ECM22 Table Tennis 9269
Ailura/Wikimedia Commons

Hurling

Hurling, ktorý sa začal hrať v Írsku pred viac ako 3 000 rokmi, má mnoho spoločných znakov s gaelským futbalom a je jedným z najrýchlejších športov na svete. Je populárny predovšetkým v anglicky hovoriacich krajinách, ako je Anglicko, Austrália a Nový Zéland.

1200px Killyon vrs Longwood Meath Senior Hurling Championship 2011 5848587341
Peter Mooney/Wikimedia Commons

Lyžovanie

Lyžovanie sa ako zimný šport vykonáva na horách alebo na svahu, kde je sneh. Lyžiari sú vybavení topánkami a palicami, ktoré im pomáhajú pri pohybe. Ide o starodávnu činnosť typickú pre chladné oblasti Európy a Severnej Ameriky. Obľúbené bolo medzi Škandinávcami v 18. storočí, keď sa stalo zimnou zábavou kráľovskej rodiny. V súčasnosti je lyžovanie v týchto krajinách jedným z najobľúbenejších športov, pretože je tam dostatok snehu. 

pexels fede roveda 3605139 scaled
Fede Roveda/pexels.com

Bedminton

Prvý bedmintonový klub vznikol v roku 1877, ale táto hra sa stala populárnou až v 30. rokoch 20. storočia. Považuje sa za najrýchlejší šport, ktorý sa hrá s raketami, na svete s rýchlosťou dosahujúcou až 321 km/h. Napriek svojej obľúbenosti sa po prvýkrát objavil na olympijských hrách až v roku 1992. 

Badminton at the 2020 Summer Olympics – Womens singles – Sorayya Aghaei IRI 12
mojnews.com/Wikimedia Commons

Pozemný hokej

Pozemný hokej je populárny najmä v Európe. Hrá sa väčšinou na tráve, ale môže sa hrať aj na umelom trávniku. Hry sa zúčastňujú dva tímy po 11 hráčov. Hráči používajú hokejky, aby loptičkou trafili bránku druhého tímu na konci ihriska. Hráč môže použiť hokejku na prihrávku alebo zastavenie lopty, aby sa nedostala mimo ihriska cez postrannú čiaru. Na dodržiavanie pravidiel zvyčajne dohliadajú štyria rozhodcovia, ktorí v prípade potreby udeľujú tresty. Hra údajne vznikla v Anglicku okolo roku 1850. V súčasnosti je viac ako 100 členských krajín, ktoré tento šport hrajú súťažne.

pexels patrick case 3746008 scaled
Patrick Case/pexels.com

MMA

Zmiešané bojové umenia majú korene v taekwondo, jiu-jitsu, džude, kickboxe a ďalších štýloch bojových umení, ale do Spojených štátov sa dostali v roku 1993, aby nachádzali dokonalého bojového šampióna.

Mma mixed martial arts japan hit 1314503
Maza Fight Gallery/Wikimedia Commons

Bowling

Bowling, pôvodne odvodený od športu v starovekom Egypte, bol populárny v Nemecku predtým, ako sa dostal do Spojených štátov a stal sa veľkou senzáciou.

bowling ten pin bowling bowling equipment bowling pin ball blue 1616018 pxhere.com scaled
pxhere.com

Hádzaná

Prvý medzinárodný zápas v hádzanej sa odohral v roku 1925 medzi Nemeckom a Belgickom. Považuje sa za druhý najväčší šport v Európe hneď po futbale.

2021 09 29 Handball Bundesliga Frauen Thuringer HC SG BBM Bietigheim 1DX 5854 by Stepro scaled
Steffen Prößdorf/flickr

Atletika

Samozrejme, podobne ako mnohé iné športy, aj tento má svoj počiatok na olympijských hrách. V súčasnosti je to celosvetovo veľmi populárny šport, v rámci ktorého medzi sebou súťažia ľudia z celého sveta najmä na olympiáde.

1200px UMary Track and Field Sprint
Ajholgard/Wikimedia Commons

Lakros

Lakros je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich športov v Severnej Amerike a hrá sa po celom svete, v Európe, Austrálii a ďalších krajinách.

UNC Lacrosse
Caroline Culler/Wikimedia Commons

Cyklistika

Od svojho vzniku si bicykel získaval postupne čoraz väčšiu popularitu. Prvá Tour de France sa konala v roku 1903 a dnes ju v televízii sleduje približne polovica svetovej populácie z približne 188 krajín.

2483469537 e91a46380d o scaled
Håkan Dahlström/flickr

Americký futbal

Americký futbal je fenoménom najmä v Spojených štátoch. Vychádza však z prvkov anglických športov, ako sú rugby a futbal. Napriek tomu, že je populárny len v jednej krajine, sledujú ho každoročne milióny ľudí.

pexels pixabay 159819
pixabay/pexels.com

Formula 1

Pretekári Formuly 1 dosahujú počas jazdy rýchlosť až 370 km/h, takže je nepravdepodobné, že by staroveké Grécko mohlo byť kolískou tohto športu. Počnúc prvou Veľkou cenou v roku 1906 preteky Formuly 1 časom získali na popularite a stali sa medzinárodným športom.

1200px Formula one
RickDikeman/Wikimedia Commons

Bejzbal

Bejzbal je hra s pálkou a loptičkou, ktorú hrajú dva tímy po deväť hráčov. Cieľom je získať body odpálením hodenej loptičky a postupným dosahovaním mét. Hráči pálkujúceho družstva sa striedajú, až kým traja členovia neodpálkujú. Potom si družstvá vymenia strany a k pálkovaniu sa dostane druhé družstvo. Hráč v poli, ktorý chytí loptu pri odraze, môže vyradiť bežca tým, že ho označí loptou, kým sa nedotýka méty alebo predtým, ako opustí ihrisko.

1200px Major League Baseball 48015141712
Major League Baseball/flickr

Box

Pôvodne nemal žiadne pravidlá. Bol to boj s holými päsťami, pri ktorom väčšinou niekto zomrel. Ale postupom času sa zaviedli pravidlá a ochranné prvky. Napriek tomu zostáva násilným športom, ktorý bol v niekoľkých krajinách zakázaný. Aj tak stále priťahuje pozornosť množstva divákov.

sport box boxing sports shock strike 1379393 pxhere.com scaled
pxhere.com

Ragby

Ragby je jedným z najpopulárnejších športov na svete. Je to kontaktný šport, ktorý sa hrá s oválnou loptou a dvoma tímami po pätnásť hráčov na trávnatom ihrisku. Existujú rôzne súťaže v rámci tohto špecifického športu, ale hlavnou medzinárodnou súťažou je Svetový pohár v ragby, ktorého sa zúčastňuje 20 tímov. 

pexels patrick case 3639065 scaled
Patrick Case/pexels.com

Volejbal

Volejbal je tímový šport, v ktorom dve družstvá po šesť hráčoch oddeľuje sieť v strede ihriska. Hráči používajú ruky, aby odpálili loptu cez sieť a udržali ju v hre. Na profesionálnej úrovni sa zápasy mužov aj žien hrajú na päť víťazných setov. Volejbal vynašiel v roku 1895 William G. Morgan, riaditeľ telovýchovnej organizácie YMCA, ktorý chcel vytvoriť halový šport, ktorý by kombinoval prvky futbalu, basketbalu a bejzbalu. Prvé majstrovstvá sveta vo volejbale sa konali až v roku 1949. A potom sa volejbal v roku 1964 objavil aj ako olympijský šport.

Volleyball match between national teams of Iran and Italy at the Olympic Games in 2016 13
Mohammad Hassansadeh/Wikimedia Commons

Ľadový hokej

Pôvodný hokej možno vznikol pred tisíckami rokov, ale moderný ľadový hokej sa začal hrať v Kanade. Prvý hokejový zápas sa hral v Montreale v roku 1875. Do roku 1900 sa táto hra stala mimoriadne populárnou a v súčasnosti patrí k medzinárodným senzáciám.

1200px Slovakia2010WinterOlympicscelebration2
s.yume/flickr

Tenis

Je jedným z najpopulárnejších športov, hrá ho viac ako 87 miliónov ľudí z celého sveta. Tenis sa hrá už stáročia, jeho počiatky siahajú do 12. – 13. storočia do Francúzska a Anglicka, kde sa hral na trávnatých kurtoch. Odvtedy sa vyvinul na celosvetový šport, v rámci ktorého sa konajú štyri veľké turnaje (Grandslam). Jedným z najznámejších tenistov histórie je Švajčiar Roger Federer. 

Tennis Racket and Balls
Vladsinger/Wikimedia Commons

Golf

Existuje už stáročia, ale jeho popularita sa skutočne zvýšila až s vynájdením golfových palíc a loptičiek vyrobených z kovu. Golf je druh športu, pri ktorom hráči používajú palice na odpaľovanie loptičky do série jamiek na ihrisku. Hráči zvyčajne chodia po ihrisku namiesto jazdy na golfových vozíkoch, pretože pri chôdzi majú viac času premýšľať nad údermi a vychutnávať si prírodu. Hráči sa snažia prekonať svoje skóre a vo svete sa koná mnoho turnajov.

Golfer swing
Lilrizz/Wikimedia Commons

Kriket

Kriket je hra s pálkou a loptou, ktorú hrajú dva tímy po 11 hráčov na ihrisku oválneho tvaru, v ktorého strede je obdĺžnikové ihrisko s dĺžkou 22 yardov. Jedno družstvo odpaľuje a snaží sa získať čo najviac bodov, zatiaľ čo druhé družstvo hádže a odpaľuje, pričom sa usiluje odpaľujúcich hráčov vyradiť a obmedziť tak ich počet bodov. Existujú aj rôzne verzie tohto športu, napríklad kriket, pri ktorom zápasy trvajú až päť dní.

pexels patrick case 3800541 scaled
Patrick Case/pexels.com

Basketbal

Basketbal sa hrá na celom svete, ale najpopulárnejší je v Spojených štátoch. Vymyslel ho James Naismith v roku 1891. Chcel vytvoriť hru, ktorá by bola menej drsná ako futbal a rugby, a tak pre svoju novinku vymyslel 13 pravidiel. V každom tíme je päť hráčov. Hráč, ktorý má loptu, sa nazýva strelec a snaží sa ju streliť do obruče (kovový kruh zavesený na stĺpe na koncoch ihriska), aby získal body. Osoba, ktorá bráni pred strelcom, sa môže rukami pokúsiť strelu zablokovať. Alebo môže vyskočiť, či postaviť sa pred kôš, keď si myslí, že strelec tam bude strieľať.

pexels roman odintsov 8084820 scaled
ROMAN ODINTSOV/pexels.com

Futbal

Futbal je najpopulárnejší šport na svete s viac ako 275 miliónmi aktívnych hráčov. Vyvinul sa zo starovekých hier ako napríklad cuju, ktoré vyvinuli Číňania okolo roku 206 pred naším letopočtom, a v stredoveku sa rozšírili do Európy. FIFA, riadiaci orgán futbalu, bola založená v roku 1904 a jej sídlo sa nachádza v Zürichu. Vďaka majstrovstvám sveta vo futbale, ktoré spájajú stovky krajín, aby medzi sebou súťažili, popularita tohto športu stále rastie. Spolu s olympijskými hrami je jedným z najpopulárnejších športov v Amerike. Profesionálne ligy existujú na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy.

pexels stanley morales 3148452 scaled
Stanley Morales/pexels.com

Zdroj 

Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.