Zaujímavosti vesmír: Až 46 tajomných a vedeckých faktov o vesmíre- Čo o ňom ešte nevieme a ozvali sa nám už mimozemšťania?

45842

Keď príde na tému vesmír tak je stále o čom písať. Veď len o našej planéte Zem nájdeme nespočetne veľa zaujímavých faktov a tak koľko toho vieme nájsť o nekonečne sa rozpínajúcom sa vesmíre? Presne tak, vesmír sa podľa najnovších poznatkov ešte stále rozpína a hviezdy sa od seba vzďaľujú.

Koniec vesmíru jedného dňa nastane tiež a všetko sa ponorí do nekonečnej tmy a chladu. Ide však o teoretickú udalosť, ktorá nastane o mnoho miliárd rokov neskôr. Dovtedy si môžete užiť tieto zaujímavosti a ak nemáte „dosť“.   K článku sme vytvorili aj video, ktoré pojednáva o tom, či sme ako ľudstvo vo vesmíre sami. Určite si ho pozrite !

vesmír

Aký veľký je vesmír?

Odhaduje sa, že vzdialenosť medzi Zemou a pozorovateľným okrajom vesmíru je 46 miliárd svetelných rokov. Ak chceme vyjadriť priemer pozorovateľného vesmíru tak matematikou a fyzikou zistíme, že ide až o 93 miliárd svetelných rokov. Slovo „pozorovateľný“ je kľúč keďže sme limitovaný technológiou a znalosťou fyziky.

Koľko planét je vo vesmíre?

V našom solárnom systéme sa nachádza 8 planét (Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún) . 2 schválené trpasličie planéty (Pluto, Eris) . Planéta Ceres bude zrejme tiež vyhlásená za trpasličiu. A o planétach Haumea a  Makemake sa ešte nevie či budú trpasličie.  Keď ide o počet planét v celom vesmíre, dá sa to iba odhadnúť na základe matematiky. V našej mliečnej dráhe je pravdepodobne 400 miliárd planét. 21,6 trilióna v našej lokálnej skupine a 21,6 sextilióna v pozorovateľnom vesmíre.

 

 

Rýchle zaujímavosti a fakty o vesmíre
1.Planetá „Super Zem“ s názvom 55 Cancri e je pravdepodobne celá pokrytá diamantami.

2. Ak by ste položili Saturn do vody tak by plával.

3. Ak by ste položili kúsok Slnka o veľkosti špendlíkovej hlavičky na Zem – umreli by ste do ak by ste od nej stáli do 145km.

4. Vesmír nie je úplne vákuum . Priemerne sa tam nachádzajú 3 atómy na jeden kubický meter.

5. Zloženie vesmíru: Iba 5% vesmíru je zložených z hmoty. 25% je temná hmota a 70% je skrytá energia.

6. Neutrónové hviezdy sú tak husté, že čajová lyžička má väčšiu hmotnosť ako všetci ľudia. na Zemi.

7. Slnko je 400x väčšie ako Mesiac ale ja aj 400x ďalej, čiže na oblohe vyzerajú podobne.

8. Saturnov mesiac Titan má tekuté oceány prírodného plynu.

9. 90-99% normálnej hmoty vo vesmíre tvorí vodík.

10. Iba 55% Američanov vie, že Slnko je hviezda.

11. Spln je 9x žiarivejší ako polmesiac.

12. Každým rokom sa mesiac vzďaľuje od Zeme o 3,8 centimetra.mesiac

13. Povrch  Marsu je pokrytý hrdzou.

14. Existujú „túlavé planéty“, ktoré si len tak putujú vesmírom . Nie sú pripútané k žiadnej. hviezde.

15. Najbližšia čierna diera je od Zeme vzdialená 1600 svetelných rokov.

16. Najväčšia štruktúra objavená vo vesmíre je tzv. Sloan Great Wall  . Veľký zhluk galaxií vzdialený 1,37 miliárd svetelných rokov.

17. Ak by ste sa aj priblížili rýchlosti svetla (186 000 míľ za sekundu) stále by vám trvalo 1 00 000 rokov kým by ste prešli mliečnu dráhu.

18. Merkúr má extrémne výkyvy teplôt . Od 430 stupňov Celzia počas dňa do -140 stupňov  počas noci.

19. Všetkých 27 mesiacov Uránu má pomenovania podľa charakterov Williama Shakespeara  a Alexander-a Pope-a.


20. Avšak najviac mesiacov má práve Jupiter – 63.

21. Každých 18 dní sa zrodí v našej galaxií nová hviezda.

22. Venuša sa nenakláňa popritom ako obieha okolo Slnka. A teda nemá žiadne ročné obdobia.

23. 165 rokov trvá kým Neptún obehne Slnko. Iba nedávno dokončil prvé obehnutie od jeho objavenia v roku 1846..

24. Deň na planéte Merkúr je 2x dlhší ako jeho rok.

25. Astronauti sa môžu vrátiť z vesmíru až o 2cm vyšší  – kvôli absencií gravitácie sa im predĺži chrbtica.

26. Pravdepodobnosť, že vás zabije vesmírne teleso pri páde z vesmíru je 1 ku 5 miliardám.hviezdny mrak

27. Existuje ďalekohľad, s ktorým môžete pozorovať slnečné procesy. Môžete cez neho vidieť ako Slnko vrie a buble, ako prenáša svoju energiu na svojom povrchu pomocou miliónov buniek tzv. granulí, ktoré žijú maximálne 20 minút.

28. Hoci to znie ako sci-fi, medziplanetárna dopravná sieť je jedným z najzaujímavejších faktov o vesmíre. Táto sieť je sada dráh založená na konkurenčnej gravitácii nebeských telies. Satelity a ďalšie kozmické lode ho používajú, aby sa mohli pohybovať medzi objektami s menšou spotrebou energie.

29. Väčšinu z nás v škole učili, že existujú tri skupenstvá: pevné, kvapalné a plynné. Ale je tu ešte štvrté a tým je plazma. Plazma vzniká zahrievaním plynu alebo použitím silného elektromagnetického poľa. Je to najbujnejšia a najhojnejšia hmota zastúpená vo vesmíre.

30. Svetelné žiarenie atmosféry je unikátny fenomén, ktorý je možno vidieť iba z vesmíru. Je spôsobené uvoľňovaním energie atómov a molekúl vysoko v atmosfére.

31. Raz za 5 miliárd rokov sa stane, že atóm vodíka na Slnku sa zrazí s iným atómom vodíka a vznikne jadrová explózia.hviezdy
32. Planetezimály sú pevné objekty, ktoré sú pravdepodobne trosky z čias keď vznikali planéty. Hoci ich exteriéry sú zbombardované zo slnečného žiarenia, vďaka čomu sa mení ich chémia a štruktúra, ich vnútrajšky pravdepodobne obsahujú čistý materiál. Ak sa vedcom podarí preskúmať ich zvnútra, podarí sa ľudstvu zistiť presný čas vzniku našej Slnečnej sústavy.

33. Väčšina komét, ktoré vstupujú do Slnečnej sústavy pochádzajú pravdepodobne z Oortovho oblaku. Ide o zbierku miliárd kusov pevných ľadových objektov. Kométy sú považované za uvoľnené gravitačné interakcie Mliečnej dráhy a zloženia hviezd.

34. Vesmír vydáva zvuky, vedeli ste o tom? V septembri 2013, NASA vydala zvukové nahrávky plazmových vĺn. Išlo o prvé zvuky nahraté z vesmíru.

35. V roku 2015 bolo na Iránskej púšti Lut nameraných 71°C, čo toto miesto zaradilo do najteplejších miest na našej planéte na prvé miesto. Také Slnko má teplotu 5778 Kelvinov čo je asi 5505 °C. A to hovoríme len o jeho povrchovej teplote. Jadro Slnka má v priemere teplotu 15690000 °C.

36. V apríli 2010, si rádio astronómovia všimli neznámy objekt v galaxii Messier 82. Neznámy objekt rozoslal rádiové vlny, ktoré neboli nikdy predtým pozorované v známom vesmíre. Vedci si stále nie sú istí, čo b to mohlo byť, ale mimozemský teoretici majú svoje vlastné teórie.

37. Rátať zrnká piesku na púšti by sme mohli donekonečna, no ako sa ukázalo aj hviezdy na oblohe. Odhaduje sa, že vo vesmíre je viac hviezd, ako všetkých zrniek piesku na zemi. V jednom zrnku piesku je obsiahnutých viac atómov než v hviezdach.

38. Vesmírny skafander stojí 12 miliónov dolárov.

39. Vo Vesmíre je nemožné plakať.


40. Podľa astronautov vesmír páchne ako opečený steak.čierna diera

41. V roku 1962 odpálilo USA vo vesmíre vodíkovú  bombu, ktorá bola 100x silnejšia ako tá v Hirošime.

42. Na medzinárodnej vesmirnej stanici sú astronauti svedkami 15 východov a západov slnka každý deň.

43. ISS stanica stála 150 miliárd dolárov.

44. V roku 1977 sa na Zem dostál signál z hlbokého vesmíru . Dodnes nevieme odkiaľ a od koho prišiel.

45. Slovo „Astronaut“ je pôvodom z Ameriky . V Rusku sa títo ľudia volajú “ Kozmonauti“.

46. Ak by ste boli vo vesmíre tak Slnko vidíte očami biele nie žlté.

47. Veľký Čínsky Múr nie je viditeľný z vesmíru . Ale znečistenie vzduchu nad Čínou áno.

Poznáte aj iné zaujímavosti o vesmíre? Podeľte sa o ne v komentároch pod článkom!

 

zdroje: 1, 2, 3,

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.