Sny sú tajuplné zážitky, ktoré fascinujú ľudí už od nepamäti – Čo ste netušili o snení a spánku samotnom ? Prečítajte si tieto zaujímavosti

32560

Sny a spánok sú naozaj zaujímavá téma. Aby si ľudia v spánku privodili sny zvykli robiť naozaj zvláštne veci a niektorí v nich pokračujú dodnes napríklad aj užívaním drog či iných ilegálnych látok. Ak vás téma spánku zaujíma ešte viac, pozrite si túto zaujímavú knihu s názvom „prečo spíme“, ktorá sa stala celosvetovým bestsellerom.

 

sny a spanok

Rýchle zaujímavosti o snoch a spánku

 1. V snoch nemôžete čítať
 2. Hovorí sa, že ak zomriete v sne tak zomriete aj v skutočnosti. Nie je to pravda.
 3. Podľa štúdií nie je možné chrápať a snívať zároveň
 4. Aj slepí ľudia majú sny. Ak je jedinec slepý od narodenia tak sa mu snívajú emócie, zvuky a pachy. Ľudia, ktorí oslepli behom života majú v snoch možnosť opäť vidieť.
 5. Niektorí ľudia hovoria, že nemajú sny. Nie je to pravda, každý má sny ale až 60% ľudí si ich vôbec nepamätá.
 6. Mozog pracuje viac keď sníte ako keď ste hore
 7. Negatívne sny sú viac bežné ako pozitívne. Ľudia zvyčajne snívajú o strachu, hneve alebo úzkosti
 8. Aj zvieratá majú sny
 9. Všetky tváre, ktoré vidíte v snoch ste už niekedy museli vidieť.
 10. Jedinec zabudne až 90% obsahu snov, ktoré mal
 11. Nie každý ma farebné sny
 12. Mužské sny sú viac agresívne ako tie ženské
 13. Schopnosť kontrolovať svoje sny sa nazýva lucídne snenie.
 14. Existuje droga, ktorá vám privodí sny . Nazýva sa Dimethyltryptamine a po užití vám kedykoľvek a kdekoľvek vezme do ríše snov. Je ilegálna
 15. Väčšina ľudí má 4-7 snov za noc
 16. Sny, ktoré sa neskôr vyplnia je už dlhší čas fenomén, ktorým sa zaoberajú vedci. Doteraz sa nevie, čo ich spôsobuje. Napríklad Abraham Lincoln videl v snoch, že bude zavraždený.
 17. Ženy vidia mužov a ženy vo svojich snoch v rovnakom pomere. Zatiaľ, čo muži vidia v snoch viac mužov
 18. Externé faktory ovplyvňujú vaše snenie. Napríklad pustená hudba vám môže spôsobiť, že snívate o koncerte
 19. Sny, ktoré si pamätáte sú väčšinou tie uprostred ktorých ste sa zobudili
 20. Námesačnosť je viac seriózny problém akoby sa mohlo zdať. Napríklad Lee Hadwin sa ako námesačný menil na umelca a vytváral skvelé diela. Iná žena zase prešla 22 míľ v spánku len aby zabila svojho bratranca.
 21. Najhoršie nočné mory sú sprevádzané spánkovou paralýzou. Znamená to, že sa neviete pohnúť, reagovať ani hovoriť ale akoby v prítomnom stave cítite prítomnosť ďalšej osoby.
 22. V snoch sa podmieňuje kreativita. Elias Howe vynašiel takto šijací stroj, James Watson objavil DNA, Tesla vynašiel generátor stredavého prúdu a Dimitri Mendeleyev dostal inšpiráciu na periodickú tabuľku.
 23. Priemierný človek strávi 6 rokov zo svojho života snením
 24. Ľudia, ktorý končia s fajčením majú v tom období zvyčajne intenzívnejšie sny
 25. Malé deti nevedia snívať až do 4-5 roku života
 26. Človek strávi 1/3 život spánkom, čo je asi 25 rokov.
 27. Keď sa rodičom narodí dieťa, tak prídu za prvé 2 roky v súčte o 6 mesiacov spánku.
 28. Rekord v najdlhšom časovom úseku bez spánku je 11 dní.
 29. Spanie menej ako 7 hodín denne redukuje priemernú dĺžku života.
 30. Keď delfín spí, tak vždy spí iba jedna polovica jeho mozgu.
 31. Nedostatok spánku môže spôsobovať priberanie na váhe. Až kilo za týždeň.
 32. Slimáky môžu spať aj 3 roky vkuse.
 33. Je nemožne si kýchnuť počas spánku.
 34. Mnoho tibetských mníchov spí vzpriamene.
 35. Napríklad taký sen o čakaní dieťaťa môže znamenať, že trpíte úzkosťou.
 36. Snár vám o zuboch veľa neprezradí. Radšej sa zamerajte na skutočný význam a navštívte zubára.
 37. Kone vedia spať po stojačky 
Odhalenie sily spánku a snenia

Veda sa začala intenzívne zaujímať o spánok . V tejto zaujímavej knihe sa dozviete najnovšie poznatky o spánku a snoch . Budete nie len múdrejší ale fakty obsiahnuté v tejto knihe vám pomôžu stať sa produktívnejším, mať viac energie a pochopiť spánok či sny.

TIP: V osobitnom článku rozoberáme, čo znamenajú jednotlivé sny.

 

Zaujímavosti a fakty o spánku

Spálňa, prvé, čo vidíme, keď vstávame a rovnako posledné, keď zaspávame. Spánok nám zeberá značnú časť života a príjemnú posteľ po náročnom dni vnímame ako samozrejmosť. Nie vždy to tak bolo.

Dobrý spánok mal svoju cenu

Dnes je posteľ samozrejmosťou v každej spálni. V stredoveku bola posteľ cenným tovarom a dovoliť si ju mohli iba bohatí. Dokonca ju majitelia neumiestňovali ani do spálne, ale na chodbu, aby ju videli aj hostia. Nuž, treba sa pochvíliť. Dokonca sa objavili závetoch zo 14. storočia, kde boli postele predmetom dedičstva.

posteľ
flickr.com, CC BY-SA 2.0

Ako vankúše urážali mužov

Na dobrý spánok potrebujeme kvalitný vankúš. William Garrison, anglický spisovateľ, mal úplne iný názor. Napísal rozsiahli text, kde kritizoval používanie vankúšov mužmi. Podľa neho boli vankúše objavené ako pomôcka pri pôrode pre ženy. Naopak, ak vankúš využíva muž, uráža svoju mužnosť.

vankúše
http://maxpixel.freegreatpicture.com, CC0

 

Súkromie v spálni bolo luxusom

Počas histórie nebola spálňa práve miestom na súkromie. V posteli často prespávali aj úplne cudzí ľudia. Dokonca aj v bohatých sídlach často spávalo služobníctvo na zemi v spálni svojho pána. Dokonca niekedy aj v posteli. To mohlo iba skutočne spoľahlivé služobníctvo, ktorého úlohou bolo chrániť pána alebo pani pred neželanými návštevami.

Zmena nastala až počas viktoriánskeho obdobia. Obyvatelia domov začali čoraz častejšie spávať vo vlastných posteliach a spoločné postele sa začali považovať za nevhodné a nemorálne.

pxhere.com, CC0

Bojíte sa, že zaspíte? Pomôžu vám Svätí

Bojíte sa, že zaspíte do práce alebo prespíte dôležitú udalosť? Mali by ste pouvažovať nad tým, či nepožiadate o pomoc Svetcov. Pomôžu vám, vstávať v správnu chvíľu.

Svätý Vitus je ochrancom tých, ktorí zaspávajú. Ak budete opakovať jeho meno pred spaním, pomôže vám zobudiť sa načas. Hovorí sa, že raz ho vhodili do hrnca s horúcim olejom spolu s kohútom. Takto sa prepojilo jeho telo s kohútím kikiríkaním a získal schopnosť vstávať na čas. Dodnes sa Vitus objavuje na maľbách a historických obrazoch spolu s kohútom.

Wikimedia Commons, public domain

Za sladké sny môže syr

Britský výbor syra urobil v roku 2005 štúdiu o vplyve syra na syna a spánok ľudí. Dvesto dobrovoľníkov jedlo 20 gramov syra hodinu a pol pred spaním počas celého týždňa. Počas testovania skúšali niekoľko rôznych typov ako cheddar, brie a iné. Dobrovoľníci si mali ráno zaznamenať dojmy zo snov a kvalitu spánku.

Prekvapivo nikto nemal počas celého testovania ani jednu jedinú nočnú moru. Najprekvapivejším zistením bolo, že rôzne syry spôsobovali rôzne sny. Červený leicester spôsoboval nostalgické sny o spomienkách na detstvo a napríklad po zjedení stiltonu, mali ľudia veľmi zvláštne sny.

 

Mohlo by vás zaujímať: Čo to znamená keď sa vám sníva o zuboch?

 

zdroj 1 zdroj 2

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

21 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
nells
5. decembra 2015 1:49

23. Priemierný človek strávi 6 hodín zo svojho života snením ?? rokov, nie ? :D lebo podla tohto vyjadrenia ja mam uz po zivote :D

Ova
11. júna 2016 16:26
Odpovedať  nells

Sen trva len niekolko sekund :)

mutombo
30. augusta 2015 14:36

Máva tu niekto lucidné sny?

ja
15. decembra 2015 0:03
Odpovedať  mutombo

Ja som mal pár krát (ak je to to čo si mylsím) je to sranda si predstav, že ťa niekto naháňa a pred tebou je obrovská roklina vzápätí si uvedomíš, že snívaš a jednoducho ju preskočíš, potom sa zvyčajne človek zobudí..u mňa to funguje takto :)

Eva Čikelová
11. augusta 2016 15:41
Odpovedať  ja

Eva Čikelová ….. áno, je to presne ako píše = JA = :-) často viem ovládať svoje sny – ( je to hlavne vtedy, keď pred „niekym zlým utekám alebo,- jednoducho CHCEM, aby som c sne lietala a vtedy je to úplne úžasnéééé a dá sa to naučiť ) ! Jednoducho si poviem … Eva, toto je tvoj sen a ty si v ňom šéfka – a fakt to funguje – ( tiež sa potom asi v 94 % zobudím ) :-)

– Ale, zaujal ma aj bod číslo: 21… táto nočná paralýza je fakt hnusná – ( občas sa mi pritrafí ) :-o neviete sa pohnúť no, všetko okolo vnímate a počujete a ste v podstate skutočne hore a čo je najdesivejšie = cítite prítomnosť dajakej cudzej osoby pozerajúcej sa na vás !? – fakt desivý pocit !!!
… ale, čo je podstatné, dokázala som sa naučiť z tejto paralýzi zobudiť a tým vyvraciam bod č. 21 !!! :-) – ( a to myslím úplne vážne ! ) je nutne podotknúť, že to ide naozaj veľmi-veľmi ŤAŽKO ale, dá sa to naučiť, musíte sa neskutočne premáhať a skúšať otvoriť oči – fakt to nie je sranda – je to totiž jediný sval v tele, ktorý sa v čase paralýzi dokážete naučiť ovládať, ničím iným ani len NEPOHNETE … akonáhle sa mi podatí otvoriť oči, všetok ten desivý pocit akoby z vás doslovne spadol – Držím palce :-) Eva

Danka
13. augusta 2016 0:28
Odpovedať  ja

presne tak :) je to sranda a dá sa to naučiť
Mne sa zasa snívalo že som spievala na koncerte s mojou obľúbenou speváčkou alebo som sa potápala v neskutočne čírej vode s more farebnými rybičkami :D a samozrejme som pod tou vodou vedela normálne dýchať :D ….ale ta intenzita sna sa nedá opísať :) skutočnejšie než tato realita :) …. nevenujem sa tomu ale väčšinou keď mi v sne napadne že či to nieje sen :D proste skúsim vzlietnuť :D …ale väčšinou to trvá chvíľku a sen sa začne strácať a zobudím sa :-)))

Maťuľo
11. augusta 2016 15:14
Odpovedať  mutombo

ja som ich mával dosť pravidelne ale odkedy som zmenil pracu a tým pádom aj čas vstávania tak skoro nič

Markuss
8. novembra 2015 22:05

Ale já ve snu četl jak je to možnémožné

Pal'o
7. decembra 2020 20:02
Odpovedať  Markuss

Já taky. Evidentně to není pravda.

zajko
28. decembra 2015 16:56

9. Všetky tváre, ktoré vidíte v snoch ste už niekedy museli vidieť. BLUUUUUUUUUUUUUUUUUDDDDDDD storocia….boha !!!

Maťuľo
11. augusta 2016 15:18
Odpovedať  zajko

nieje to blud, každú tvár človek už videl , podstata je v tom že človek si pamätá možno 3% zo 100% tvári ktoré videl, + dodajme fakt že v snoch sa vie tvár modifikovať , dajme tomu podľa očakávania vie podvedomei vygenerovať staršiu alebo mladšiu verziu nejakého človeka ktorého si už videl

Chytrolín
20. októbra 2017 21:52
Odpovedať  zajko

Samozrejme to možné je lebo keď prejdeš okolo nejakého človek pozrieš sa naň ho no nepoznáš ho tak naň ho potom zabudneš rýchlo… A on sa ti objaví vo sne .. Nemyslím si že to je blud

Lexxa
15. februára 2019 16:23
Odpovedať  zajko

Nie je to blud. Veď mozog si predsa nevie sám vytvoriť tvár.

AnotherWeirdo
24. júla 2016 0:18

Neznášam spánkovú paralýzu. Je to odporné. Ak niečo také pociťujem snažím sa hýbať a občas sa mi to aj podarí ale zas zaspím. Naopak ale milujem lucídne sny. Môžem zabíjať ľudí, alebo iba niekoho zbiť možno niečo ukradnúť :)

Maťa
3. júna 2017 13:34
Odpovedať  AnotherWeirdo

ja som mala spánkovú paralýzu 2 alebo 3 krát

Lexxa
15. februára 2019 16:28
Odpovedať  AnotherWeirdo

To máš teda zaujímavé túžby, keď chceš v snoch kradnúť a zabíjať :D

Lexxa
15. februára 2019 16:30

Dosť o ničom fakty, veď všetko je dávno známe…

Coyote
4. júna 2019 22:16

V snoch sa dá čítať a je možné cítíť fyzickú bolesť.

Fero
28. januára 2021 11:08
Odpovedať  Coyote

Čítať by sa dalo, ale nie som si istý fyzickou bolesťou.

Naťa
3. júna 2015 20:05

:)

Maja
13. februára 2019 23:05

Neviem či je ten fakt číslo 25 pravda. Moje deti majú rok a v spánku rozprávajú a smejú sa a aj placu takze predpokladám že sa im niečo predsa len sniva