28 zaujímavých faktov o tučniakoch

2214

Tučniaky sú fascinujúce živočíchy, ktoré skrývajú množstvo tajomných záhad.

1.

Samce dvoria samičkám tak, že im darúvajú kamienky. Je to prejav ich náklonnosti.

2.

Niektoré druhy sú monogamné a odvtedy, čo sa spoznajú, prežijú spolu celý život.

3.

Mláďatá tučniakov sú neuveriteľne huňaté. Prvú vrstvu peria tvorí ľahké páperie. Neskôr vznikne nepremokavá vrstva.

4.

Výstižne pomenovaný malý modrý tučniak je najmenším druhom tučniaka. Tieto drobné vtáky sa nazývajú aj rozprávkové tučniaky. Ich veľkosť je ozaj miniatúrna, merajú približne 14 centimetrov.

Little Blue Penguin Eudyptula minor group at Adelaide Zoo
name8755/flickr

5.

Podľa nedávno objavených pozostatkov boli vyhynuté druhy tučniaky vyššie ako priemerný dospelý človek, merali viac ako 5 metrov. Pred 60 miliónmi rokov Kumimanu biceae pravdepodobne vážil 220 kilogramov. Pachydyptes, vyhynutý rod, tiež dorastal do výšky okolo 4 metrov.

6.

Tučniaky nemajú zuby. V ústach majú ostne – výčnelky, ktoré im pomáhajú pri prehĺtaní potravy. Smerujú dozadu, aby im pomohli dostať úlovok do hrdla.

7.

Bacuľaté tučniaky sú najvyhľadávanejšími. Kvôli náročnému pôstu si samičky často hľadajú partnerov, ktorí dokážu vydržať celé týždne bez potravy, pretože samičky sa pri love striedajú.

8.

Tučniaci sú milovníci davu. Keď sa zhromaždia na súši, najväčšie kolónie pozostávajú z desiatok tisíc tučniakov.

pexels vladimir blyufer 4147990
Vladimir Blyufer/pexels.com

9.

Tučniaky sú profesionáli v „sánkovaní“. Mnohé si namiesto kľučkovania po ľade ľahnú radšej na brucho a poháňajú sa pomocou nôh. Je to rýchlejší spôsob prepravy.

10.

Potápajú sa do hĺbky viac ako 800 metrov. Pri najhlbšom ponore, aký bol kedy zaznamenaný, dosiahol tučniak cisársky úžasných 1 850 metrov. To si vyžaduje veľkú kapacitu pľúc; najdlhšie ponory trvali 22 minút.

11.

Tučniaky sa liahnu raz ročne. Trvá to dva až tri týždne. Kým nemajú perie, nemôžu plávať ani loviť ryby.

12.

Zvyčajne sa dožívajú 15 až 20 rokov. Malé modré tučniaky žijú len asi 6 rokov.

13.

Dokážu plávať rýchlejšie ako desať kilometrov za hodinu.

12229799786 c455e66f78 o
Eric Kilby/flickr

14.

Pokiaľ ide o veľkosť, tučniaky cisárske sú najväčšími jedincami tohto druhu. Merajú 120 centimetrov a vážia 40 kilogramov (aj keď ich váha počas roka kolíše).

15.

Vedci si nie sú istí, koľko druhov tučniakov existuje, a hoci sa ich počet pohybuje medzi 17 a 20, vedci sa nezhodujú v tom, či sú niektoré z nich osobitnými druhmi alebo len podobnými typmi.

16.

Sfarbenie ich peria je dobrou kamuflážou. Pri pohľade zhora čierne chrbty pripomínajú hladinu oceánu; pri pohľade zdola biele bruchá pripomínajú žiarivú hladinu. To ich chráni pred predátormi, ako sú tulene, a pomáha im to loviť korisť ako ryby, kalmáre a kraby.

17.

Nie všetky tučniaky žijú v Antarktíde. Život v blízkosti rovníka umožňuje tučniakom galapágskym udržať si pohodlie. Sú to jediné druhy tučniakov, ktoré žijú mimo južnej pologule.

52717596917 d4ef45ec1e o
Judy Gallagher/flickr

18.

Tučniaky sa zhromažďujú, aby sa udržali v teple. Tučniaky cisárske ovládajú umenie skupinového objatia, pričom niektorým z nich je pri teplotách pod nulou v objatí skutočne príliš teplo.

19.

Tučniaky sú majstri potápania. Predtým, ako sa ponoria do vody, vyskočia do vzduchu. Vzduchové bubliny v perí prasknú, čím sa zníži odpor vzduchu a zdvojnásobí alebo strojnásobí ich rýchlosť pod vodou. Menšie tučniaky sa dokážu katapultovať 6 až 9 metrov do vzduchu a skočiť späť na pevninu.

20.

Tučniaky si vytvárajú hniezda z kamienkov, ktoré pokrývajú mäkkým machom a perím.

21.

Názov tučniak je odvodený od mena vtáka pochádzajúceho z Kanady. Pinguinus impennis bol odborný názov pre dnes už vyhynutého vtáka, Alku veľkú. Pretože sa podobal na zábavné čiernobiele tvory, ktoré cestovatelia videli na južnej pologuli, požičali si pre ne pomenovanie Pinguinus.

Pinguinus impennis.jpeg
Knoff/Wikimedia Commons

22.

Partneri sa vyhľadávajú pomocou charakteristických volaní.

23.

Až 80 % života títo oddaní plavci strávia na mori.

24.

Tučniaky sú uspôsobené na potápanie. Majú pevnú kostru, zatiaľ čo iné vtáky majú duté kosti, ktoré im pomáhajú pri lietaní.

25.

V pomere k hmotnosti dospelých tučniakov sú ich vajcia najmenšie zo všetkých vtáčích vajec.

antarctica gde65258a5 1920
jcrane/pixabay.com

26.

Chvost tučniakov je na konci vybavený žľazou, ktorá produkuje olej. Každý deň strávia niekoľko hodín natieraním peria týmto olejom. Pred plávaním venujú tomuto procesu mimoriadnu pozornosť, aby si zlepšili hydrodynamiku.

27.

Na rozdiel od kreslených filmov, ľadové medvede a tučniaky vo voľnej prírode nespolunažívajú. Tučniaky žijú južne od rovníka a ľadové medvede žijú v Arktíde, severne od rovníka.

28.

Len 19 % mláďat tučniakov prežije prvý rok svojho života.

Zdroj

Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

1 komentár

  1. Stopy ( feety) nie sú metre a libry nie sú kilogramy .Kumimanu biceae meral cez 5 stôp ,čo je viac ako 1,5 m , a vážiť mohol okolo 200 libier ,čo je okolo 90 kg .

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.