30 faktov z geografie, ktoré ti vyrazia dych

17408

Zem je všetko len nie nudná – od týčiacich sa vrcholov kopcov až po impozantné údolia je plná zaujímavých miest, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť.

Levy vyhynuli v 26 krajinách Afriky

Králi džungle kedysi vládli africkému kontinentu a dokonca sa vyskytovali aj na európskom kontinente, než boli vyhnaní. Podľa záznamov levy vyhynuli nielen v Európe, ale aj v 26 afrických krajinách.

Eric Kilby/flickr

Najväčšia koncentrácia jazier je v Kanade, kde je ich viac ako 879 000

V rámci krajín je na druhom mieste podľa rozlohy, ale na prvom podľa počtu jazier, Kanada, ktorá presahuje ostatné štáty. Z prieskumu vyplynulo, že Kanada má najviac jazier na kilometer štvorcový. Nachádza sa tu neuveriteľných 62 % z viac ako milióna jazier na svete.

jameswheeler/pixabay.com

Sudán má viac pyramíd ako Egypt

Okolo pyramíd nájdeme veľa zaujímavých faktov. Práve pyramídy v Gíze sú jedny z najstarších starovekých pyramíd na svete. V skutočnosti má Sudán viac pyramíd ako Egypt. V Egypte sa údajne nachádza 138 pyramíd a v Sudáne 200 až 255.

David Stanley/flickr

Na Islande nie sú komáre

Kto má rád komáre? Asi nikto. Našťastie, na Islande ľudí netrápia. Hoci sú v iných krajinách rozšírené, na Islande nie. Vďaka chladnému podnebiu sa komáre nemôžu dostať na Island a klásť tam vajíčka.

Oregon State University/flickr

Diomedove ostrovy sú od seba vzdialené 4 kilometre a 20 hodín

Časové pásma môžu vytvárať zvláštne situácie. Diomedove ostrovy sú od seba vzdialené len 4 kilometre, ale vzhľadom na to, že cez ne vedie tzv. medzinárodná dátumová hranica, sú nielen v rôznych časových pásmach, ale delí ich aj 20 hodín.

Ansgar Walk/Wikimedia Commons

Mesto v Nebraske má jediného obyvateľa

Zdá sa, že jeden človek môže vytvoriť mesto. Monowi, ktoré sa nachádza v Nebraske, je možno najmenším mestom v Spojených štátoch. Jediným obyvateľom mesta je 84-ročná Elsie Eilerová, ktorá platí dane a vydáva licenciu na alkohol.

12019 / 10255/pixabay.com

Kentucky má viac jaskýň ako ktorékoľvek iné miesto

Nachádza sa tu viac jaskýň ako na ktoromkoľvek inom mieste na zemi. V tomto štáte na východnom pobreží sa nachádza najdlhší jaskynný systém, známy ako Národný park Mammoth Cave (Mamutia jaskyňa).

James St. John/flickr

Na Islande môžeš vstúpiť do komory sopečnej magmy

Island – krajina sopiek. Ak niekedy navštíviš tento ostrov, určite nevynechaj komoru sopečnej magmy, ktorá je prístupná turistom. Táto komora sa často označuje ako srdce sopky. Jedinou výnimkou je sopka Þríhnúkagígur, kde magma v komore akoby zmizla.

Gylfi/pixabay.com

V Papui-Novej Guinei sa hovorí 840 jazykmi

Austrália má možno najväčší počet skál na hraniciach, ale Papua-Nová Guinea získava titul krajiny s najväčším počtom jazykov a dialektov, ktorými sa aktívne komunikuje. Je ich 840. Druhé miesto patrí Indonézii, ktorá má 711 zachovaných jazykov. Na treťom mieste je Nigéria s 520 jazykmi.

Clker-Free-Vector-Images/pixabay.com

Najvyšší vodopád na svete je Tugela Falls

V provincii KwaZulu-Natal v Juhoafrickej republike sa v Dračích vrchoch (Drakensberg) nachádza komplex vodopádov známy ako Tugela Falls. S nepretržitým skokom 1348,43 metrov a celkovým spádom 3106,96 metrov môže byť podľa niektorých meraní najvyšším vodopádom na zemi.

Kobusve/pixabay.com

Najväčšia púšť na svete je Antarktída

Je Antarktída najväčšou púšťou? Niekedy púšť netvorí piesok. Púšť možno opísať ako suché miesto bez možnosti dlhodobého prežitia. Podľa tohto opisu je Antarktída jednou z najväčších púští na zemi. Takéto zaujímavé geografické fakty dokazujú, že Antarktída je ako kontinent jedinečná.

jeaneeem/flickr

Istanbul je jediné veľkomesto ležiace na dvoch kontinentoch

Istanbul, ktorý sa nachádza medzi Čiernym a Stredozemným morom, je najväčším mestom v Turecku. Zároveň sa nachádza na dvoch rôznych kontinentoch – v Európe aj Ázii. Mesto je spojené systémom mostov, ale obe strany mesta sú dosť odlišné. Na európskej strane sú banky a historické budovy, zatiaľ čo ázijská strana je o niečo uvoľnenejšia.

Pedro Szekely/flickr

Najvyšší strom na svete s názvom Hyperion sa nachádza v Národnom parku Redwood v Kalifornii

Sekvoja vždyzelená, ktorá sa nachádza v kalifornskom národnom parku Redwood, je najvyšší strom na svete. Sekvoju, známu ako Hyperion, našli Chris Atkins a Michael Taylor 25. augusta 2006 a v snahe o jej zachovanie je jej presná poloha prísne stráženým tajomstvom.

Harald Felgner/flickr.

Peru má ostrovy na jazere

Vidieť ostrov v oceáne je bežná vec, ale čo tak ostrov na jazere? V Peru ich je niekoľko. Najvyššie splavné jazero na svete, jazero Titicaca, má malú oblasť, kde sa nachádzajú pohyblivé ostrovy Uros. Dá sa predpokladať, že nikde inde na planéte nie sú podobné.

mailanmaik/pixabay.com

Najväčší vojnový pamätník na svete je diaľnica

Keď sa skončila prvá svetová vojna, veľa Austrálčanov sa vrátilo domov a začalo tu pracovať, aby uživili seba a svoje rodiny. Niektorí z nich sa pustili do budovania ciest pozdĺž austrálskeho pobrežia. Jedna z ciest, dokončená v roku 1932 a merajúca spolu 241,402 kilometrov, sa stala pamätníkom venovaným padlým vojakom s názvom „Great Ocean Road” (Veľká oceánska cesta).

Bobak/Wikimedia Commons

Celý názov Bangkoku sa skladá zo 163 písmen

Zatiaľ čo švédske mesto „Ö“ sa pýši titulom najkratšieho názvu mesta, Bangkok by mohol získať titul najdlhšieho názvu so 163 písmenami. Jeho celé znenie je: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit.

Eustaquio Santimano/flickr

Jericho je považované za najstaršie obývané mesto na svete

Jericho je najstaršie kontinuálne obývané mesto na svete. Táto oblasť patrila k starovekému mestu Palestína, ktoré bolo založené 9 000 rokov pred Kristom a nachádza sa na brehu rieky Jordán. Jericho je nielen najstarším mestom na svete, ale je aj najnižšie položeným mestom vzhľadom na svoju polohu 200 metrov pod morom.

Tamar Hayardeni/Wikimedia Commons

Najodľahlejšie miesto na zemi je bod Nemo

Známy ako pól nedostupnosti je miesto v Tichom oceáne najvzdialenejšie od pevniny. Ľuďmi, ktorí sú k nemu najbližšie, bývajú astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Ada Cukminski/Wikimedia Commons

Yellowstonský národný park je domovom supervulkánu

Samotná sopka môže byť desivá, ale čo supervulkán? Yellowstone je prvým prírodným parkom v USA, a preto je výnimočný. Jeho veľká časť leží na vrchole supervulkánu. Hoci Yellowstonský supervulkán naposledy vybuchol pred viac ako 640 000 rokmi, človek by sa mohol len čudovať, aká sila a ničivosť sa skrýva pod týmto parkom.

leohan76/pixabay.com

42 budov v New Yorku má vlastné poštové smerovacie čísla

Na ostrove žijú 4 milióny ľudí, a tak cez Manhattan denne prechádza množstvo pošty. Systém poštových smerovacích čísel je nevyhnutný na to, aby sa všetka pošta dostala tam, kam má. Je zaujímavé, že 42 budov na Manhattane má jedinečné PSČ.

Ronile/pixabay.com

Najnižšia zaznamenaná teplota bola -89,2°C

Stanica Vostok v Antarktíde zaznamenala 21. júla 1983 o 02:45 svetového času najnižšiu teplotu vzduchu, aká kedy bola na povrchu planéty nameraná, a to -89,2 °C.

Wikimedia Commons

Na jazere v ostrove je jazero v ostrove

Ako bábika Matrioška existuje ostrov s jazerom vo vnútri, na ktorom sa nachádza ostrov s jazerom. Jeden z najfascinujúcejších geografických faktov, tieto typy ostrovov sa zvyčajne nazývajú jednoducho rekurzívne ostrovy.

Janko Luin/Wikimedia Commons

Najdlhší let na svete trvá 19 hodín

Nikto nemá rád zdĺhavé lietanie či iný druh cestovania. Sedieť na jednom mieste a len čakať sa stáva príliš nudným. Najdlhšiu leteckú linku na svete, zo Singapuru do New Yorku, prevádzkuje spoločnosť Singapore Airlines. Na trase lietadlo prekoná približne 15 322 kilometrov. To je teda poriadne dlhý let.

Alpha/flickr

Yuma v Arizone je najslnečnejším miestom na svete

Arizona je slnečný štát. Najjasnejšie je mesto Yuma v Arizone, kde svieti denné svetlo v 91 % počas celého roka, čím si vyslúžilo titul najslnečnejšieho mesta na svete. Prostredie v tomto meste je suché a má najmenšiu vlhkosť.

sbj04769/pixabay.com

V Brazílii žije viac ako 3 100 druhov zvierat

Amazonský dažďový prales je zázrak a miesto, kde prekvitá život a žije množstvo druhov zvierat. Podľa súčasných záznamov v ňom žije neuveriteľných 3 100 rôznych živočíšnych druhov. Človek žasne, čo sa skrýva v stromoch nádherného miesta.

CIFOR/flickr

Mauna Kea je vyššia ako Everest

Mount Everest sa nazýva najvyššou horou, pretože má najvyšší vrchol, ale nie je najvyššou horou. Ak by sme merali horu od samotného bodu, kde sa začína, titul najvyššej hory by pripadol Mauna Kea, ktorá sa začína od dna oceánu a dosahuje celkovú výšku 10 210 m.

Anish Patel/flickr

Peru je asi 2,9-krát väčšie ako Švédsko

Peru sa nachádza na juhoamerickom kontinente a možno ťa prekvapí, aké obrovské je v porovnaní s veľkým európskym štátom, akým je Švédsko. Peru má približne 1 285 216 kilometrov štvorcových, čím je väčšie ako Švédsko, ktoré má približne 450 295 kilometrov štvorcových.

jaboczw/pixabay.com

Najhlbšie miesto je Mariánska priekopa v Tichom oceáne

Mariánska priekopa je hlbokomorská priekopa, ktorá sa tiahne po dne západnej časti Tichého oceánu. Je to najhlbšia priekopa na zemi a nachádza sa východne a južne od Mariánskych ostrovov. Challenger Deep, menšie údolie so strmými stenami na dne hlavnej priekopy juhozápadne od Guamu, je miestom, kde sa nachádzajú najväčšie hĺbky.

1840489pavan nd/Wikimedia Commons

Austrália má o 600 kilometrov väčší priemer ako Mesiac

Priemer Austrálie je o 600 kilometrov väčší ako priemer Mesiaca. Zatiaľ čo dĺžka Austrálie od východu na západ je viac ako 4000 kilometrov, priemer Mesiaca je len 3400 kilometrov.

bellergy/pixabay.com

Japonské Aomori má ročný úhrn snehu viac ako 312 centimetrov

Väčšina z 312 centimetrov snehu, ktoré každoročne napadnú v japonskom meste Aomori, pripadne v období od novembra do apríla. Kvôli chladným zimným teplotám a nárazovým vetrom sa urýchľuje tvorba mrakov, čo vedie k výrazným zrážkam, ktoré padajú skôr ako sneh než ako dážď.

Angaurits/Wikimedia Commons

Zdroj

Frederika Schallerová
Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre