30 slávnych zvierat a ich výnimočné príbehy

6858

Kto povedal, že slávnymi môžu byť len ľudia? To, že zvieratá, s ktorými zdieľame planétu, nevedia rozprávať, neznamená, že nemôžu byť slávne. Niektoré dokonca dokážu pózovať na fotografiách. História pozná mnoho populárnych zvierat, skutočných aj fiktívnych, ktoré sa preslávili niečím výnimočným. Spoznali sme ich vo filmoch, príbehoch a animáciách a vďaka nástupu internetu sa stali fenoménom. A nie sú to len psy a mačky. Každé zviera na svete sa môže stať slávnym, čo dokazuje popkultúra.

Pes Smoky

Zdá sa nemožné, aby malý jorkšírsky teriér pomáhal vojakom počas vojny, však? No Smoky dokázala, že je. Patrila americkému desiatnikovi, ktorý sa počas druhej svetovej vojny ocitol zoči-voči útokom na Filipínach. Potreboval nájsť spôsob, ako komunikovať s ostatnými jednotkami, a jediný spôsob, ako viesť telefónne linky, bolo podzemné potrubie, čo bolo pre ľudí nebezpečné. Smoky však do potrubia dokonale zapadla a s pomocou svojho desiatnika našla cestu von, pričom so sebou mala káble pripevnené o obojok. Aj počas každodenného života na fronte pomáhala Smoky vo vojenskej nemocnici rozveseliť pacientov, čím sa stala prvým terapeutickým psom.

Wikimedia Commons

Gorila Koko

S pomocou psychologičky Francine Pattersonovej sa Koko naučila komunikovať s ľuďmi pomocou upravenej verzie posunkovej reči. Starala sa aj o mačiatka a považovala ich za svoje vlastné. Mnohí ľudia by sa od Koko mohli naučiť empatii a tomu, ako hľadať spoločnú reč s tými, ktorí nehovoria tou našou.

FolsomNatural/flickr

Garfield

Možno si nikdy nevidel/a žiadny zo seriálov či filmov s týmto arogantným ryšavým kocúrom. Možno ani nevieš, že jeho existencia sa začala v komikse. Ale môžeme sa staviť, že niekedy v živote si vlastnil/a merch s Garfieldovou tvárou – pretože pri toľkom množstve naokolo ho nešlo nevlastniť. Ak sa ti zdá, že slová pondelok, lasagne a Abú Zabí spolu nejako súvisia, môže za to Garfield.

Tasso Art/flickr

Šimpanz Ham

Dá sa povedať, že Ham vydláždil ľuďom cestu do vesmíru. Šimpanz bol dôkladne trénovaný celé mesiace predtým, ako ho v roku 1961 vypustili na obežnú dráhu. Jeho hlavnou úlohou bolo zistiť, či je možné vo vesmíre vykonávať rozličné úlohy. Ham splnil svoju misiu na výbornú a bezpečne sa vrátil domov.

NASA Johnson/flickr

Sibírsky husky Balto

Keď v roku 1925 vypukla v aljašskom meste Nome epidémia záškrtu, jedinou šancou na prežitie bolo získať lieky z Anchorage, vzdialeného stovky kilometrov. Vzhľadom na kruté zimné podmienky sa to dalo uskutočniť len pomocou psích záprahov. Vzdialenosť bola príliš veľká na to, aby ju bez zastávok prekonali len jedny psie záprahy, preto sa použilo niekoľkých saní. Posledný úsek viedol Balto, ktorý svoj tím previedol 1085 kilometrami počas snehovej búrky pri teplote -40 °C. Svoju misiu úspešne dokončili a bol vyhlásený za národného hrdinu. Dnes nájdeš jeho sochu v newyorskom Central Parku.

Stephen Bowler/flickr

Zázračný pes Bobbie

V roku 1924 sa Bobby stal celebritou a dostal prezývku zázračný pes kvôli nadľudskému výkonu, ktorý podstúpil, aby sa opäť stretol so svojou rodinou. Rok predtým Bobbieho rodina cestovala z Oregonu do Indiany, počas čoho sa šteňa kólie stratilo. Jeho majitelia sa ho pokúšali hľadať, ale bezvýsledne. O šesť mesiacov neskôr, vo februári 1924, sa Bobbie objavil na prahu svojho domova v Oregone, keď prešiel 4100 kilometrov naprieč niekoľkými štátmi.

Wikimedia Commons

Seabiscuit

Seabiscuit a jeho džokej Red Pollard sú skvelým príkladom toho, že sa s entuziazmom dajú prekonať všetky nepriaznivé situácie. Od Seabiscuita sa od začiatku veľa neočakávalo, no postupne sa vyšplhal až na vrchol. V roku 1938 bol zvolený za amerického koňa roka. V istom momente kariéry sa on aj Pollard zranili a málokto veril, že by sa mohli zúčastniť ďalších pretekov. Vďaka vytrvalosti a tvrdému tréningu začali Seabiscuit a Pollard opäť chodiť a neskôr aj pretekať a vyhrali posledné preteky pred odchodom do dôchodku.

Wikimedia Commons

Tom a Jerry

Na tomto svete existujú dva typy ľudí: tábor Tom a tábor Jerry. A nech už patríš do ktoréhokoľvek z nich, jedno je isté: užiješ si ich veselé hádky, v ktorých sa každý z nich snaží prekonať toho druhého už od roku 1940.

momokacma/flickr

Scooby Doo

Veril/a by si, že Scooby Doo má už viac ako 50 rokov? Nemecká doga možno nie je najlepším príkladom odvahy, ale svojich priateľov miluje a snaží sa hľadať riešenia zlovestných záhad. Niekedy má šťastie na ich vyriešenie vďaka veľkému apetítu alebo strachu, ale nakoniec je zloduch tak či onak potrestaný.

spadge6868/flickr

Prvý pes vo vesmíre Lajka

Lajku našli túlať sa ulicami Moskvy a Sovietsky zväz ju v roku 1957 poslal do vesmíru. Jej let do kozmu slúžil na to, aby sa zistilo, či živá bytosť dokáže prežiť pobyt vo vesmíre, no s jej návratom sa od začiatku nepočítalo. Pôvodne jej mal byť prísun kyslíka zastavený po siedmich dňoch. No podľa údajov z roku 2002 žila Lajka na obežnej dráhe len asi päť hodín a uhynula pre prehriatie a stres. Je historicky prvým živým tvorom, ktorý sa dostal do vesmíru.

Wikimedia Commons

Pickles

Pickles bol obyčajné šteňa, ale v roku 1966 vyriešil prestížnu lúpež a zachránil majstrovstvá sveta vo futbale. V tom roku bola z londýnskej Central Hall ukradnutá trofej Julesa Rimeta (trofej majstrovstiev sveta FIFA), čo spôsobilo obrovský škandál. Zatiaľ čo sa polícia prípadom zaoberala bezvýsledne, o týždeň neskôr bol Pickles na prechádzke so svojím majiteľom Davidom Corbettom, keď v kríkoch objavil niečo podozrivé. Corbett sledoval svojho psa, v čom uvidel ukradnutú trofej zabalenú v novinách ukrytú pod kríkom. Pickles dostal striebornú medailu od Národnej ligy na ochranu psov a v roku 1966 sa objavil vo filme Špión so studeným nosom.

Wikimedia Commons

Betsy

Betsy, border kólia, preukázala, že disponuje obrovskou inteligenciou, keď bola ešte maličkým šteniatkom. Rozumela povelom, keď mala len desať týždňov. Jej schopnosti boli dôkladne preskúmané a ukázalo sa, že Betsy sa učila približne rovnako rýchlo ako batoľa človeka.

Ermeton/pixabay.com

Lassie

Lassie je pravdepodobne jednou z najznámejších televíznych postáv na svete a dôvodom, prečo sa toľké kólie volajú práve takto. Pravdepodobne si videl/a film z roku 2005 alebo dokonca televízny seriál, ktorý sa vysielal v rokoch 1954 až 1973, ale Lassie sa na obrazovke objavila už v krátkom príbehu v roku 1859 a vtedy sa začala jej cesta k sláve.

No-longer-here/pixabay.com

David Greybeard

Kedysi sa vedci domnievali, že len ľudia rozumejú konceptu výroby a dokážu používať nástroje. V roku 1960 vedkyňa Jane Goodallová pozorovala šimpanza menom David Greybeard, ako sa snaží dostať termity z kopca pomocou stebla trávy. Neskôr si všimla, že David a ďalší šimpanz vyrábajú rybárske nástroje z vetvičiek. Bol to obrovský prelom vo vede.

David Reinecke/linkedin.com

Medvedík Pú

Medvedíka Pú vytvoril anglický spisovateľ A. A. Milne ako postavičku do večerníčkov pre svojho syna Christophera Robina. Aj keď vie byť niekedy trochu pomalý, Pú je dobrosrdečný a verný priateľ. Spolu s Prasiatkom a ďalšími priateľmi z lesa sa objavil vo viacerých filmových adaptáciách.

OpenClipart-Vector/pixabay.com

Levica Elsa

George Adamson žil a pracoval v Keni ako ochranár zvierat. V roku 1956 si spolu s manželkou Joy adoptovali levíča, ktoré nazvali Elsa. Roky sa o ňu starali a učili ju, ako loviť a žiť vo voľnej prírode na vlastnú päsť. Keď ju vypustili na slobodu, dúfali, že dokáže prežiť, a presne to sa aj stalo. V roku 1960 Joy napísala knihu Born Free (Volanie divočiny), v ktorej opísala túto skúsenosť. Kniha bola v roku 1996 sfilmovaná.

Tambako The Jaguar/flickr

Fido

Vernosť psov je niečo, čo netreba vysvetľovať. Existujú stovky príbehov o ich oddanosti, ale príbeh Fida je jedným z tých najdojemnejších. Počas druhej svetovej vojny ho našiel Carlo Soriani, ktorý ho odniesol domov, aby mu ošetril zranenie. Odvtedy ho Fido každý deň odprevádzal do práce a večer sa s ním opäť stretával na autobusovej zastávke. Jedného dňa sa Soriani nevrátil, pretože prišiel o život pri bombardovaní Borgo San Lorenzo. Fido chodil na autobusovú zastávku každý deň nasledujúcich 14 rokov v nádeji, že svojho pána opäť uvidí. Ľudia ho spoznávali a dozvedeli sa o jeho príbehu. V Taliansku sa stal populárny a dožil sa roku 1958.

Sailko/Wikimedia Commons

Kocúr v čižmách

Nenechaj sa oklamať animovanými filmami, Kocúr v čižmách je oveľa starší a má dlhšiu históriu, než by sa mohlo zdať. Postava pochádza zo starej rozprávky, a hoci sa v animovanom filme zmenilo pomerne veľa detailov, Kocúr v čižmách zostáva rovnako odvážny, vynaliezavý a prešibaný ako vždy.

Eva Rinaldi/flickr

Bambi

Aj keď je tento animovaný film veľmi starý, stále patrí medzi obľúbené klasiky vďaka svojmu veľkolepému prevedeniu a spôsobu, ktorým sa zaoberá citlivou témou – stratou rodiča.

Graham Lees/flickr

Tilikum

Zábavné parky, v ktorých žijú morské živočíchy v zajatí, sú už mnoho rokov pod drobnohľadom kvôli nevhodným životným podmienkam a zaobchádzaniu. V roku 2013 vyšiel dokumentárny film Kosatka (Blackfish), ktorý rozprával príbeh Tilikuma, kosatky žijúcej v SeaWorlde. Aj keď vedenie parku tvrdilo, že film nebol presný, zohral úlohu v rapídnom znížení počtu návštevníkov parku do roku 2016. Tilikum nasledujúci rok vo veku 35 rokov zomrela, hoci vo voľnej prírode sa kosatky výnimočne dožívajú až 80 rokov.

Milan Boers/flickr

Mickey Mouse

Aj keď sa pri pohľade na myš možno zľakneš, existuje jeden zástupca tohto druhu, ktorý ti určite vyčarí úsmev na tvári, a tým je Mickey. Už čo chvíľa dovŕši storočnicu, ale od svojho debutu v kreslenom filme Parník Willie z roku 1928, v ktorom sa po prvýkrát synchronizovala animácia so zvukom, nestratil ani štipku zo svojej popularity.

u_9yuzg4m4m3/pixabay.com

Snowball

Prípad vraždy Shirley Duguayovej bol pre obyvateľov Ostrova princa Eduarda veľkým šokom. Mnohí sa domnievali, že o život ju pripravil jej manžel, ale polícia nemala žiadne dôkazy, na základe ktorých by mohla konať. Neskôr niekto našiel v lese tašku. Oblečenie vo vreci bolo nielen zakrvavené, ale boli na ňom aj biele mačacie chlpy. Manžel obete mal bielu mačku menom Snowball. Test DNA porovnal srsť nájdenú na oblečení so srsťou mačky. To bol dostatočný dôkaz na zatknutie manžela obete. Odvtedy sa DNA domácich zvierat často využíva pri objasňovaní zločinov.

Amy Guth/flickr

Nezničiteľný Sam

Druhá svetová vojna sa odohrávala nielen na súši, ale aj na mori. Bojová loď Bismarck bola jednou z najväčších v nemeckom námorníctve. Po neľútostnej bitke v máji 1941 medzi nemeckými a britskými silami, počas ktorej bolo zničených niekoľko lodí, bol Bismarck potopený s 2 200 vojakmi na palube. Kocúr Sam však nejakým spôsobom prežil. Mačku vyzdvihla britská loď HMS Cossack, ale neskôr sa potopila aj tá. Aj v tomto prípade Sam katastrofu prežil. Vystriedal niekoľko lodí, pričom každá ďalšia bola zničená a potopená. Zakaždým sa mu podarilo prežiť. To svedčí o pravdivosti výroku, že mačka má sedem životov.

picryl.com

Ovca Dolly

Aj keď možno nevieš nič o biológii, pravdepodobne si už počul meno Dolly. Ovca, ktorá vznikla v júli 1996 klonovaním, bola rok utajovaná. Keď jej existenciu konečne oznámili širšej verejnosti, vyvolalo to dosť kontroverzie, pretože niektorí považovali technológiu klonovania za nebezpečnú a neetickú, zatiaľ čo iní ju považovali za progres v medicíne, vďaka ktorému by sa mohli vytvárať orgány na darcovstvo alebo kmeňové bunky na liečbu. Dolly žila šesť rokov a zomrela na pľúcne ochorenie, čo vyvolalo špekulácie o životaschopnosti klonovaných zvierat.

Toni Barros /Wikimedia Commons

Holub Cher Ami

Poštové holuby boli neoddeliteľnou súčasťou komunikácie na bojisku počas prvej svetovej vojny. V roku 1918, keď bol americký prápor pod silným útokom z nemeckej strany, ako aj zo strany vlastných spojencov, ktorí si neuvedomovali, že nestrieľajú na nepriateľa, jeden odvážny holub zohral dôležitú úlohu pri záchrane životov. Cher Ami preletel 40 kilometrov za 25 minút, bol postrelený, oslepený a prišiel o nohu, ale nikdy sa nezastavil. Za svoj hrdinský čin dostal Francúzsky vojnový kríž (vyznamenanie za chrabrosť v boji s nepriateľom).

Public.Resource.Org/flickr

Kôň Jim

Kôň Jim a doktor William Key boli celebritami na konci 19. a začiatku 20. storočia. William, ktorý patril k bývalým otrokom, tvrdil, že len pomocou trpezlivosti naučil Jima čítať, písať, hláskovať, určovať čas, odpovedať na telefonáty a robiť ďalšie triky. Odhaduje sa, že ich predstavenia navštívilo viac ako 10 miliónov ľudí v celých Spojených štátoch. Patril medzi nich aj prezident William McKinley, ktorý videl duo na výstave v Tennessee a bol z neho nadšený.

Official Photographic Company/Wikimedia Commons

Káčer Donald

Donaldov debut na filmovom plátne sa datuje v roku 1934. Káčer, jeden z Mickeyho priateľov, je zvyčajne pozitívne naladený voči všetkému, čo sa okolo neho deje. Má troch synovcov – Hueyho, Louieho a Deweyho, strýka Scroogea a priateľku Daisy.

JD Hancock/flickr

Snoopy

Aj keď sa Snoopy prvýkrát objavil v komikse v roku 1950, dnes sa asi nájde len málo ľudí, ktorí by ho hneď nespoznali. Spolu so svojím ľudským priateľom Charlie Brownom prežil mnoho dobrodružstiev, pričom komiks trval až do februára 2000. Čo bolo skutočnou inšpiráciou pre jeho vznik? Charles Schulz vytvoril postavičku kvôli svojmu psovi Spikeovi, ktorého mal ako tínedžer a podobal sa na bígla.

Wikimedia Commons

Panda Kung Fu

Kung Fu Panda, medzi priateľmi a rodinou známy ako Po, je príkladom toho, že na vzhľade v skutočnosti nezáleží. Ak máš sen – ako Po, ktorý sa chcel stať bojovníkom kung-fu – a urobíš všetko pre to, aby si ho dosiahol/la, neexistuje prekážka, ktorú by si nedokázal/a prekonať.

Eva Rinaldi/flickr

SpongeBob

Ak sa čuduješ, prečo je huba zaradená do zoznamu živočíchov, tak vedz, že huby sú skutočne živé organizmy, ktoré žijú pod morskou hladinou. Pokiaľ ide o SpongeBoba, aj keď sa občas zdá otravný, nemôžeme zostať ľahostajní k jeho nadšenému prístupu k životu a k tomu, ako sa vždy pozerá na veci z tej lepšej stránky.

Loren Javier/flickr

Zdroj

Frederika Schallerová
Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre