Muž, ktorý neprávom sedel vo väzení až 31 rokov, dostal odškodné tak malé, až budete chcieť plakať

6116

Svet, život a ľudia vedia byť veľmi krutý a tento prípad je toho hotovým príkladom. Predstavte si sedieť vyše tridsať rokov vo väzení. Ak ste urobili niečo hrozné, fajn. Ale predstavte si, že by ste tam sedeli, aj keď ste nevinný. Niekedy ľudia jednoducho nemôžu dokázať pravdu, alebo majú fakt zlého právnika…

Prepustenie

V októbri 1977 bola vo svojom vlastnom dome znásilnená žena dvoma votrelcami. Neskôr identifikovala jedného z nich ako svojho známeho, Lawrencea McKinneyho, ktorý mal v tom čase len 22 rokov. V roku 1978 bol odsúdený za obvinenie zo znásilnenia a vlámania, následne bol odsúdený na 115 rokov väzenia.

V roku 2008 bol vykonaný DNA test, ktorý ho zbavil obvinení. V roku 2009 bol prepustený a všetko čo dostal, bolo šek na 75 dolárov, aby si vraj dal život do poriadku. Po tomto incidente žiadal o prerokovanie, no jeho žiadosť bola zrušená.

source: youtube

Hlasovanie proti prepusteniu

Formálne prepustenie by znamenalo vyplatiť poškodenému sumu až vo výške 1 milíona dolárov, čo rada nechcela dopustiť. Ako sa vyjadrili hovorkyňa: „Rada preskúmala všetky relevantné informácie týkajúce sa prípadu, odvolaní a všetky informácie poskytnuté navrhovateľom. Po zvážení všetkých dôkazov komisia nezistila jasné a presvedčivé dôkazy o nevinnosti a odmietla prepustenie.“
Podľa jedeného z McKynneyových právnikov je rozhodnutie smiešne a neprávoplatné.

„Len silní prežijú“

Farár a zároveň najväčší McKynneyov (na obrázku) podporovateľ John Hunn, sa vyjadril, že komisia našla zoznam 97 trestných činov, ktoré McKinney spáchal počas jeho väznenia, vrátane údajného útoku na „spolubývajúceho“. McKinney povedal, že bol vo väzení roky a že „len silní prežili,“ ďalej dodal Hunn. Svedčil aj na pojednávaní na McKinneyho strane a potvrdil, že útok nepopiera a priznal ho. Komisia však namietala, že do 28 rokov sa McKynney priznával k činu. Ten však povedal, že jeho právnici mu v tom čase povedali, že ak chce mať šancu byť prepustený skôr, bude sa musieť priznať. Tak ako to teda bude?

source: youtube

Posledná šanca

„Všetko, čo si pýtam, je aby sa so mnou zaobchádzalo správne a spravodlivo za to, čo sa stalo. Neurobil som nič a chcem, aby sa rozhodlo spravodlivo.“

Zatiaľ čo jeho tím rozmýšľa optimisticky, McKynney vie, že je toto odvolanie bude jeho posledná šanca. Pôvodne sa o neho snažil aj v roku 2010, ale bohužiaľ neuspel. V Tennesse boli za posledných 16 rokov oslobodení dvaja ľudia, preto je šanca na úspech dosť malá. Čo myslíte, vyhrá spravodlivosť, alebo neschopnosť štátu dať poškodenému 1 milión?

Stúpanie z dna

Vyššie spomínaný Hunn sa ďalej vyjadril, že od prepustenia McKinney tvrdo pracoval, aby si dal svoj život dohromady a zachránil čas, o ktorý prišiel. McKinney momentálne navštevuje Immanuelovu baptistickú cirkev v Libanone a zúčastňuje biblického štúdia. Našiel tu komunitu, ktorá mu pomáha ísť ďalej. „Aj keď som strávil viac ako polovicu svojho života zavretý za zločin, ktorý som nespáchal, nie som naštvaný, pretože som našiel Pána a vzal som si dobrú ženu,“ povedal nakoniec.

Na výsledok si ešte chvíľu počká, no ja osobne dúfam, že to dopadne spravodlivo a ľudia sa preukážu ako bytosti, ktoré majú emócie…

zdroj: edition

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre