5 zaujímavých faktov o mliečnej dráhe, ktoré možno nepoznáte

4326

Mliečna cesta, naša galaktická domovina, skrýva množstvo zaujímavých tajomstiev. Dnes odhalíme päť faktov o mliečnej dráhe, ktore možno nepoznáte.

Mliečna dráha je (väčšinou) plochá

Hoci sa môže zdať, že Mliečna dráha je rozprestretá v priestore, jej tvar je väčšinou plochý. Zdá sa, že galaxia je zložená z diskovitých centrálnych regiónov a špirálovitých ramien, ktoré ju obklopujú. To nám poskytuje úchvatné zobrazenie z vnútra galaxie, no naše pozorovania z vonkajšej strany často môžu zobraziť len jej okrajovú časť.

2858f285 9dbc 4e8e b35c 6b462e59d948
Galaxy“ od MrDevlar is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

V strede galaxie sa skrýva Monštrum Čiernej Diery

Hlavným aktérom v strede Mliečnej dráhy je obrovská čierna diera. Táto diera má hmotnosť 4 miliónkrát väčšiu než naše slnko. Jej gravitačný vplyv ovplyvňuje pohyb hviezd a iných objektov v okolí, čo vedie k fascinujúcim astronómickým javom a javom zakrivenia svetla.

e2fcd27d 8a4f 42ce 838d fd6a0f411cf0
Supermassive Black Holes Are Outgrowing Their Galaxies“ od NASA’s Marshall Space Flight Center is licensed under CC BY-NC 2.0

Za štyri miliardy rokov sa Mliečna dráha zrazí s Andromedou

Vzdialená budúcnosť Mliečnej dráhy prináša nečakanú udalosť: zrážku so susednou galaxiou Andromeda. Za približne štyri miliardy rokov sa tieto dve galaxie spoja kvôli gravitačnému pôsobeniu. Aj keď je tento proces pomalý, predstava, že naša galaktická domovina sa spojí s inou, je ohromujúca.

b4df339a 15f9 4e8c b42c 887eb0046558
M31, the Andromeda Galaxy, and M32 and M110 on January 19th, 2014“ od Tycho’s Nose is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Mliečna dráha je obklopená viac ako 150 starodávnymi skupinami hviezd

Okolo Mliečnej dráhy je viac ako 150 starobylých skupín hviezd, známych ako galské otvory. Tieto prastaré súbory hviezd majú zhruba rovnaký vek, no môžu mať odlišné chemické zloženie a pôvod. Ich prítomnosť nám pomáha lepšie porozumieť formovaniu a vývoju galaxie.

Milky Way photography above concrete building
Foto od Zoltan Tasi na Unsplash

Mliečna dráha je vložená do zhluku temnej hmoty

Temná hmota predstavuje tajomstvo, ktorého povaha ešte stále uniká našim pozorovaniam. Mliečna dráha je obklopená obrovským zhlukom temnej hmoty, ktorý ovplyvňuje jej celkovú štruktúru a pohyb. Aj keď ju nevidíme priamo, jej prítomnosť je dôležitým faktorom ovplyvňujúcim galaxiu a jej okolitý vesmír.

cluster of stars in the sky
Foto od Paul Volkmer na Unsplash

Tieto fascinujúce fakty ukazujú, že Mliečna cesta je viac než len svetelný pruh na nočnej oblohe. Je to zložitý a dynamický systém, ktorý nás stále ohromuje svojou krásou a záhadami.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.