Tardigrady, tie drobné a zdanlivo nepodarené tvory, sú však skutočnými zázrakmi prírody. Tardigrady, ktoré sú známe aj ako „vodné medvede“, majú schopnosti, ktoré ich stavajú do popredia v rámci živočíšneho sveta. Tu je pohľad na top 5 fascinujúcich faktov o týchto nezvyčajných tvoroch.

Tardigrady môžu pozastaviť svoje biologické hodiny

Tardigrady sú schopné vstupovať do stavu dehydratácie, kedy svoje telo vysušia a pozastavia svoje životné procesy. V tomto stave môžu prežiť extrémne podmienky vrátane extrémnych teplôt a nedostatku vody. Keď sa znovu dostanú do vhodných podmienok, „zobudia sa“ a pokračujú vo svojom živote.

Fossil Tardigrade Dominican Amber“ od Holly Sullivan is licensed under CC BY-SA 4.0

Tardigrady dokážu prežiť aj tie najdrsnejšie atmosféry

Tardigrady sa vyskytujú na Zemi na rôznych miestach, vrátane miest s extrémnymi podmienkami, ako sú púšte a polárne oblasti. Tieto drobné tvory sú schopné odolať vysokým teplotám, extrémnemu tlaku a dokonca aj rádiácii.

Ani vesmírne žiarenie sa nevyrovná tardigradom

Vesmírne podmienky sú jedny z najnáročnejších na život. No aj tu tardigrady excelujú. Vedci zistili, že tardigrady vystavené vesmírnemu žiareniu môžu prežiť až desiatky rokov vo vakuu otvoreného vesmíru. Ich schopnosť odolať takýmto extrémnym podmienkam vzbudila záujem vedcov o možnosť života mimo Zeme.

Tardigrade Acutuncus Antarcticus“ od Guidetti, Roberto is licensed under CC BY-SA 4.0

Tardigrady žijú všade

Tardigrady sú mimoriadne odolné a nachádzajú sa takmer všade. Obývajú morské dno, vodné nádrže, pôdu aj mech. Ich schopnosť prispôsobiť sa rôznym prostrediam ich urobila skutočnými preživšími.

Tardigrady na Mesiaci?

V roku 2019 prišla zaujímavá správa o izraelskej kozmickej lodi Beresheet, ktorá havarovala na Mesiaci. Na jej palube sa nachádzali tisíce tardigradov, ktorých vedci naložili na pristávací modul. Aj keď pristátie na Mesiaci bolo neúspešné, táto udalosť ukazuje, že tardigrady môžu byť pripravené prekonať aj hranice našej planéty.

full moon photography
Foto od Mike Petrucci na Unsplash

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.