5 faktov, ktoré vám unikli o Winstonovi Churchillovi

345

Sir Winston Leonard Spencer-Churchill, známy ako britský buldog, je jednou z najikonickejších osobností Británie. Počas návštevy USA mal lekárske povolenie piť neobmedzené množstvo alkoholu.

Zdroj BiblioArchives / LibraryArchives

Sir Winston Churchill bol často zvolený za najlepšieho Brita všetkých čias. Viedol Britániu cez najtemnejšie dni druhej svetovej vojny (1940-1945). Počas svojej mladosti bojoval v rôznych konfliktoch, slúžil v parlamente viac ako 60 rokov pod šiestimi panovníkmi a neskôr bol opäť premiérom (1951-1953). Churchill bol plodným spisovateľom, ktorý napísal mnoho memoárov a biografií. O jeho živote existuje nespočetné množstvo kníh.

Jeho matka bola Američanka

V 19. storočí sa britská aristokracia často ženila s americkými dedičkami. Lord Randolph Churchill sa oženil s brooklynskou dedičkou Jennie Jeromeovou. Mali spolu dve deti: Winstona (nar. 1874) a Jacka (nar. 1880), obaja sa narodili v paláci Blenheim v Oxfordshire.

Bol mužom svojich nerestí

Ikonické obrázky Winstona Churchilla často zobrazujú jeho robustnú cigaru, no jeho vášňou bolo aj pitie. Churchill miloval alkohol a raz povedal, že „horúce kúpele, studené šampanské, nový hrášok a stará brandy“ sú základné veci života. Počas mladosti v armáde vzal so sebou 60 fliaš alkoholu do druhej búrskej vojny. Bol proti americkej prohibícii a v roku 1932 získal lekárske povolenie, ktoré mu umožňovalo piť neobmedzené množstvo alkoholu v USA. V roku 1945, pred stretnutím so saudským kráľom Abdalazizom, ktorý zakazoval pitie, Churchill vtipne vyhlásil, že jeho náboženstvo vyžaduje fajčenie cigár a pitie alkoholu počas všetkých jedál a prestávok medzi nimi.

Zdroj oneredsf1

V mladosti zinscenoval útek z väzenia

Mladý Churchill vstúpil do armády a absolvoval Kráľovskú vojenskú akadémiu v Sandhurste, kde sa stal dôstojníkom jazdectva. Po štúdiu pracoval ako vojnový korešpondent a v roku 1899 sa ocitol v Južnej Afrike. Tam bol zajatý Búrmi po prepadnutí pancierového vlaku. V zajateckom tábore sa mu podarilo utiecť cez múr, čo bolo príliš náročné pre jeho dvoch spoločníkov. Bez plánu našiel britského manažéra uhoľnej bane, ktorý ho tri dni ukrýval v banskej šachte. Potom ho poslal do Mozambiku v nákladnom aute s vlnou. Churchill odtiaľ chytil vlak späť do Južnej Afriky a po návrate do vojenského tábora sa stal celebritou medzi svojimi kolegami z jazdectva.

Churchillove ruky neboli ani zďaleka čisté

Churchillove názory na Indiu boli dobre známe. Počas druhej svetovej vojny indické obyvateľstvo trpelo. Bengálsky hladomor v roku 1943, ktorý nebol spôsobený prírodou, zabil asi 3 milióny ľudí. Pretože veľké množstvo ryže bolo vyvezené z Indie na podporu britskej armády a civilistov. Churchill, ktorý často kritizoval Indov a Gándhího, obviňoval z hladomoru Indiánov a tvrdil, že sa „rozmnožovali ako králiky“. Tvrdil, že hladomor nemohol byť až taký zlý, pretože Gándhí stále žil.

Zdroj Bibliothèques-Médiathèques de Metz

Mal rečovú vadu

Jeden z najznámejších rečníkov v histórii mal „bočný lisp“, čo mu sťažovalo vyslovovanie „s“ a „z“. V roku 1897 vyhľadal pomoc špecialistu na reč, sira Felixa Semena, ktorý mu odporučil cvičiť. Churchill to urobil a jeho reč sa zlepšila, hoci slovo „nacisti“ vždy vyslovoval ako „Narzees“.

Winston Churchill sa narodil 30. novembra 1874 a zomrel 24. januára 1965 vo veku 90 rokov po ťažkej mozgovej príhode. Mal najväčší štátny pohreb v britskej histórii, ktorý sledovalo 350 miliónov ľudí vrátane 25 miliónov Britov. Pri jeho pohrebe dokári pri Temži spustili svoje žeriavy na počesť, kráľovské delostrelectvo vypálilo 19-delový pozdrav a RAF vykonalo prelet so 16 stíhačkami. Churchill bol pochovaný na svojom rodinnom pozemku blízko paláca Blenheim v Oxfordshire.

Epitaf na náhrobnom kameni odráža jeho suchý britský humor: Som pripravený stretnúť sa so svojím Stvoriteľom. Či je môj Stvoriteľ pripravený na veľké utrpenie stretnutia so mnou, je iná vec.“

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre