5 fascinujúcich faktov o moriach, ktoré ťa donútia zamyslieť sa, aký je svet obrovský

3114

Moria sú jedným z najfascinujúcejších a najtajomnejších prostredí na našej planéte. Viac ako 80% oceánov zostáva nepreskúmaných, čo z nich robí svet plný záhad a neobjavených príbehov​​.

Hlboké tajomstvo: Challenger Deep

Najhlbší bod oceánu, Challenger Deep, sa nachádza na južnom konci Mariánskeho priekopu v západnom Pacifiku a siaha do hĺbky približne 11 033,76 metrov. Tento úžasný priestor, kde sa stretávajú tektonické dosky, vyvíja obrovský tlak, až 1 100-krát vyšší než tlak vzduchu, na ktorý sme zvyknutí​​.

3c5cd4c4 0fcf 4479 994d fc033282de23
Autor tejto fotografie je Vlvescovo

Teplotné extrémy: Hydrotermálne pramene

Hydrotermálne pramene, známe tiež ako hlbinné morské pramene, môžu dosiahnuť teploty až 371 stupňov Celzia. Vznikajú tam, kde sa tektonické dosky rozchádzajú, napríklad medzi európskou a severoamerickou doskou v Atlantiku.

Tma pod hladinou: Život v tme

Väčšina oceánov pozostáva z úplnej tmy. Svetlo preniká len do vrchných 182 metrov, kde prebieha všetka fotosyntéza. Život vo väčších hĺbkach je podporovaný tzv. „morským snehom“, ktorý padá z ekosystémov.

7885f9f6 3e1e 412b aae3 b3fdea24d06a
Autor tejto fotografie je NOAA Ocean Exploration & Research

Záhadné stretnutia: Kaviareň bielych žralokov

Veľké biele žraloky sa každoročne zhromažďujú na jednom mieste v Pacifiku, známom ako White Shark Café. Tento odľahlý región sa nachádza medzi Havajom a polostrovom Baja California v Mexiku. Dôvody, prečo žraloky opúšťajú bohaté loviská pri kalifornskom pobreží a migrujú sem, sú zatiaľ neznáme​​.

Mikroskopický svet: Vírusy v oceáne

V jednom mililitri morskej vody sa môže nachádzať približne 10 miliónov vírusov. Tieto vírusy infikujú najmä fytoplanktón a baktérie, čo má kľúčový význam pre morský ekosystém, keďže rozsiahla vírusová infekcia môže spôsobiť, že riasové kvety prestanú kvitnúť. Infikovaný fytoplanktón zas môže uvoľňovať toxíny do vody​​.

Moria sú fascinujúce a komplexné ekosystémy, plné záhad, ktoré ešte len čakajú na objavenie. Každý z týchto faktov nám pripomína, aké málo vieme o tomto ohromujúcom a nekonečnom svete pod nami.

e0ef1251 0975 4e69 9f4c 2ba4a168c051
Autor tejto fotografie je Swami Stream

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.