5 najčastejších duševných porúch, ktoré sa v populácií vyskytujú. Dbajte o svoje zdravie.

1019

Duševné poruchy či ochorenia skutočne existujú, no je nesmierne zarážajúce aké veľké množstvo ľudí aj v súčasnosti o nich pochybuje, neverí im a príznaky s nimi spojené považuje len za akýsi ľudský výmysel alebo pohodlnosť. Pritom vedia vygradovať do naozaj ohromných rozmerov a problémov – ovplyvňujú totiž každú našu myšlienku, náladu ale i správanie. 

Úplne presne sa nedá povedať do akej miery zohráva rolu genetika, no nepochybne je v tom celom zakomponovaná, tak ako aj faktory životného štýlu – napríklad strava, návykové látky, aktivita postihnutého – toto všetko môže ovplyvňovať nástup úzkostných stavov, depresie. 

Predstavme si päť najčastejších porúch duševného zdravia, aby už nikto nepochyboval o tom, že sú tu s nami prítomné. Možno vás to vôbec neprekvapí a možno budete naozaj zhrození skutočnosťou. 

Úzkostné poruchy

woman in gray turtleneck long sleeve shirt
Autor tejto fotografie je Uday Mittal

Ide o naozaj najbežnejšiu kategóriu, ktorá je aj pomerne rozsiahla. Objavuje sa u ľudí od 18 rokov a vyššie, ale stále viac a viac začína postihovať aj mladších až deti. 

Títo ľudia pociťujú neopísateľný strach a obavy pri úplne bežných činnostiach, situáciách alebo len tak, keď sedia kdesi “v pokoji”. Dokonca to môže prejsť až do objavenia sa závažných záchvatov, ktoré by vyžadovali vyhľadať lekársku pomoc.

Poruchy nálady

shallow focus of a woman's sad eyes
Autor tejto fotografie je Louis Galvez

Odhaduje sa, že jeden z 10 dospelých trpí nejakým typom poruchy nálady. Samozrejme, každý sme si už prešli stavom zmeny nálady, možno sa nám ich v priebehu jedného dňa vystriedalo hneď niekoľko, no potom sa to už tak dlho nezopakovalo alebo to nebolo také neovládateľné či búrlivé. 

Ľudia, ktorý trpia poruchou zmeny nálad to majú naozaj ťažké. Môžu dlhodobo pociťovať smútok, prázdnotu, pocit beznádeje, nízke sebavedomie, nadmernú neopodstatnenú vinu, nedostatok energie. 

Psychotické poruchy

woman in gray crew neck shirt
Autor tejto fotografie je Alexei Maridashvili

Jedná sa o skupinu duševných porúch, ktoré dokážu meniť vnímanie jedinca a realitu. Vedci sa domnievajú, že aj niektoré vírusy, extrémny stres alebo trauma, prípadne príjem veľkého množstva niektorých drog môže zohrávať dôležitú úlohu pri rozvoji psychotických porúch. 

Demencia

human brain toy
Autor tejto fotografie je Robina Weermeijer

Predstava, že demencia je jedno jediné ochorenie s istými príznakmi je mylná. Ide totiž o akýsi syndróm, ktorý spája celú škálu špecifických duševných stavov. Tí, ktorým bolo toto ochorenia diagnostikované môžu zaznamenať pokles kognitívnych schopností – často to prerastá do takých extrémov, že je narušený i každodenný život postihnutého, ktorý nemôže naďalej žiť a fungovať samostatne. 

Demencia zahŕňa napríklad aj Alzheimerovu chorobu. Pomaly sa myseľ a pamäť degraduje, až človeku robia problémy aj tie najjednoduchšie zadané úlohy. 

Poruchy príjmu potravy

a plate with food and a fork
Autor tejto fotografie je Elena Leya

Mnohokrát nezahŕňajú len nezdravý vzťah k jedlu, ale dotýkajú sa aj pocitu menejcennosti, nekonečnej nespokojnosti a nezmyselnej túžbe po dokonalosti. Typická je posadnutosť kontrolou, či už príjmu potravy, svojou hmotnosťou, tvarmi tela, a tak si vyžadujú zásah lekárov a psychológov. V závažných prípadoch môžu mať poruchy príjmu potravy vážne zdravotné následky a môžu dokonca viesť k smrti. Medzi najčastejšie príznaky patrí obmedzovanie sa v jedle, vracanie alebo použitie preháňadla v kombinácii s nadmerným cvičením. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.