5 najčastejších podvodov, na ktoré by ste si mali dávať pozor!

587

V roku 2023 sa podvodníci stali ešte vynaliezavejšími. Objavili sa nové triky a stratégie, ktorými sa snažia oklamať nič netušiace obete. Pozrime sa na päť najčastejších podvodov, na ktoré by ste mali byť pozorní a chrániť tak svoje financie aj osobné údaje.

Finančné Podvody

Finančné podvody sú na prvom mieste v zozname podvodov roku 2023. Cieľom podvodníkov je získať prístup k finančným účtom obetí – bankovým účtom, číslam kreditných kariet, alebo použiť podvodné šeky a jednorazové heslá. Najčastejšie sa tieto podvody odohrávajú prostredníctvom platobných aplikácií.

man siting facing laptop
Autor tejto fotografie je Clint Patterson

Investičné Podvody

Investičné podvody zaujali druhé miesto. V týchto prípadoch podvodníci navodzujú dojem spoľahlivých finančných poradcov. Často využívajú metódu, pri ktorej najprv vytvoria dôverčivý vzťah s obeťou a potom ju presvedčia investovať do kryptomeny, pričom im nakoniec ukradnú všetky vložené prostriedky​​.

Podvody na Zoznamovacích Stránkach

Tretie miesto zaujímajú podvody na zoznamovacích stránkach a sociálnych sieťach. Tieto podvody sú často cielené na osamelé osoby, ktoré vytvoria online vzťah s niekým, koho v skutočnosti nepoznajú. Podvodníci vytvoria rýchly vzťah, získajú dôveru a nakoniec požiadajú o peniaze​​.

social media, vkontakte, facebook
Autor tejto fotografie je 99mimimi

Podvody s Online Nakupovaním

Na štvrtom mieste sú podvody s online nakupovaním. Scenár týchto podvodov je jednoduchý: podvodníci vytvoria falošné internetové obchody a využívajú rôzne lákavé ponuky, aby ukradli osobné údaje a peniaze od nič netušiacich zákazníkov​​.

Podvody so Študentskými Úvermi

Na piatom mieste sú podvody so študentskými úvermi. Napr. po ohlásení plánu administratívy prezidenta Bidena o odpustení časti študentských pôžičiek. Podvodníci kontaktovali obete s tvrdením, že zastupujú nový program odpustenia študentských úverov a požadovali osobné údaje vrátane bankových účtov cez online formuláre​​.

wallet, cash, pocket
Autor tejto fotografie je stevepb

Buďte obozretní a vždy overujte informácie, aby ste sa vyhli stratám svojich financií a ochránili svoje osobné údaje.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.