5 najväčších záhad ľudstva, ktoré stále nevieme vysvetliť

57868

Ľudstvo už stáročia pátra po odpovediach na najzákladnejšie otázky. Vedci skúmajú náš svet a zistili, ako funguje. Napriek tomu však existuje množstvo záhad, ktoré stále zostávajú nevyriešené. V tomto článku predstavujeme 5 najväčších záhad, ktoré zatiaľ nevieme vysvetliť.

1. Z čoho sa skladá väčšina vesmíru?

Vedci sa už dlho snažia zistiť, z čoho je zložená väčšina vesmíru. Prvým krokom bolo zistenie, že väčšina vesmíru tvorí temná energiu. Táto energia je zodpovedná za zrýchľujúce sa rozpínanie vesmíru. Ďalšou zložkou je temná hmota, ktorá tvorí asi 27 % vesmíru. Napriek tomu, že ju hľadajú desiatky rokov, vedci stále celkom presne nevedia čo to je. Zvyšok, teda iba 5 %, tvoria atómy a molekuly, ktoré tvoria všetko.

sky space dark galaxy
Zdroj: Pexels

2. Čo žije v oceánskej „zóne súmraku“?

Oceány tvoria tri štvrtiny zemského povrchu, ale stále vieme len málo o ich hĺbkach. Jednou z najväčších záhad je „zóna súmraku“, čo je oblasť medzi 200 a 1000 metrov pod hladinou. V tejto oblasti sa nachádza len malé množstvo svetla, ktoré dokáže preniknúť a preto v nej prebieha len málo fotosyntézy. Napriek tomu sa v tejto oblasti nachádza obrovské množstvo rôznych druhov zvierat, ktoré vedci stále skúmajú.

pexels photo 668790
Zdroj: Pexels

Čo spôsobuje Alzheimerovu chorobu?

Alzheimerova choroba je ochorenie mozgu, ktoré postihuje mnoho ľudí na celom svete. Aj napriek tomu, že bolo vykonaných veľa výskumov, stále nie je úplne jasné, čo spôsobuje toto ochorenie. Veda dokázala nájsť niekoľko rizikových faktorov, ako sú napríklad vek, genetické predispozície, stres a zlá strava, ale stále zostáva záhadou.

istockphoto 1215350205 612x612 1
Zdroj: Pexels

Aký najstarší možný vek môže človek dosiahnuť?

Otázka, aký najstarší možný vek, ktorý môže človek dosiahnuť, stále trápi vedcov a vedeckú komunitu. Niektorí vedci veria, že existuje nejaký horný limit, ktorý určuje jediný možný vek človeka. Tento limit sa odhaduje medzi 110 až 120 rokmi. Napriek tomu existujú prípady, keď ľudia žili aj dlhšie, pričom najdlhšie overený vek človeka bol 122 rokov a 164 dní.

Sodimejo, známy aj ako Mbah Gotho, bol indonézsky muž, ktorý tvrdil, že sa narodil 31. decembra 1870 a že mal 146 rokov. No jeho vek nebol overený a preto nie je zahrnutý ani do záznamov Guinnessovej knihy rekordov. 

hand walking stick arm elderly 40141
Zdroj: Pexels

Čo je to guľový blesk?

Guľový blesk je zvláštny meteorologický jav, ktorý sa vyskytuje počas búrok. Je to žiarivá guľa, ktorá sa pohybuje vo vzduchu. Vedci nevedia zistiť jeho príčiny. Množstvo ľudí tvrdí, že ho videli. Napriek tomu je to ťažká úloha, pretože guľový blesk je nevysvetliteľný a ťažko predpovedateľný.

pexels photo 1662298
Zdroj: Pexels

Pochopíme niekedy tieto záhady?

Ľudstvo sa už tisícky rokov snaží pochopiť náš svet a odpovedať na základné otázky. Napriek tomu však existuje množstvo záhad, ktoré stále zostávajú nevyriešené. Týchto 5 najväčších záhad, ktoré sme v tomto článku opísali, nás fascinujú a pre mnohých z nás zostanú nevysvetliteľné. Sú to výzvy pre vedcov a pre celé ľudstvo.

pexels photo 356079
Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.