5 neobvyklých názorov na spánok a sny z celého sveta: Guatemalské, Thajské, Poľské a Rumunské tradície

348

Spánok je pre mnohých potešením a pre iných stratou času. Pre viacerých je to jednoducho jedna z každodenných životných potrieb, nad ktorou pravdepodobne veľa nerozmýšľajú. Prečo ho však musíme realizovať? Aký je najlepší spôsob jeho vykonávania? Prečo máme sny a majú vôbec nejaký význam? To sú otázky, ktoré v histórii trápili niektorých ľudí prakticky vo všetkých ľudských spoločnostiach. Bolo navrhnutých množstvo odpovedí a v určitom okamihu sa tie, ktoré sa považovali za populárne alebo dostatočne vierohodné, zakotvili v kultúre rôznych miest. V tomto článku nájdete 5 zvláštnych názorov na spánok a sny zo spoločností po celom svete.

Guatemalské bábiky na starosti

Je bežné, že deti spia s nejakým neživým spoločníkom, napríklad s plyšovým medvedíkom. Tie môžu dieťaťu poskytnúť určitú útechu a pomôcť mu zaspať, ale mayský ekvivalent ide ešte ďalej a verí sa, že pomáha deťom riešiť ich problémy počas spánku. Tieto malé antropomorfné figúrky, známe aj ako bábiky do nepohody, sú vyrobené z drôtu, vlny a zvyškov textilu. Zvyčajne sú pestrofarebné a nájdete ich oblečené vo všetkých možných odevoch, od tradičného mayského odevu až po svadobné šaty a biele plášte lekárov. Deti sa s bábikami delia o svoje starosti a večer pred spaním si ich dávajú pod vankúš. Veria, že sa tak zobudia s múdrosťou a vedomosťami, ktoré potrebujú na to, aby zahnali svoje obavy. Tie deťom bábiky počas noci darujú. Táto viera vychádza z mayskej legendy o princeznej Ixmucane, ktorá dostala od boha slnka zvláštny dar, vďaka ktorému mohla vyriešiť každý problém, ktorý ľudí trápil.

Thajské výklady snov sú veľmi špecifické

Možno to krátkodobým turistom navštevujúcim thajské pláže s bielym pieskom unikne, ale povery sú hlboko všité do štruktúry thajskej spoločnosti. Keďže sa praktizujú všetky druhy veštenia a čiernej mágie, je len prirodzené, že aj sny by mali pre Thajčanov niečo znamenať. Ale namiesto toho, aby sa Thajčania spoliehali na odborníkov pri výklade svojich snov, majú pripravený výklad pre mimoriadne veľké množstvo často bizarných snových scenárov. Mali ste sen, v ktorom vám vypadol zub? Podľa Thajčanov zomrie jeden z vašich príbuzných. Ak to bol zub z hornej čeľuste, bude z otcovej strany rodiny, zatiaľ čo zub z dolnej čeľuste znamená, že bude z matkinej. Alebo ak sa vám v inom sne okolo tela ovíja had, je to dobrá správa, pretože to znamená, že čoskoro stretnete svoju spriaznenú dušu. Ak chcete vyhrať, napríklad v lotérii, majte oči na stopkách a hľadajte mŕtve telá.

Poliaci uzatvárajú stávky podľa snov

Zapamätať si sny je často ťažké, ale medzi 17. a 20. storočím mali Poliaci dobrú motiváciu sa o to pokúsiť. Verili, že predmety videné v ich snoch im odhalia výherné čísla v lotérii. Loterie v Poľsku sa postupne rozrástli z okrajovej formy zábavy v roku 1700 na spoločenský fenomén v roku 1800 a s nárastom popularity sa zvýšilo aj vydávanie kníh o snoch. Tieto príručky pomáhali hráčom interpretovať ich sny a prekladať snové obrazy na čísla, na ktoré sa dalo staviť. Jedna kniha z roku 1832 poskytovala hráčom návod, čo majú robiť, ak sa im sníva o žalúdku staviť na číslo 66 – alebo o trhaní papriky zo záhrady – číslo 29. Iná kniha snov z roku 1920 ponúkala určitý náhľad do budúcnosti snívajúceho, ako aj číselný návrh. Napríklad tí, ktorým sa sníva o náhrobných kameňoch, by mali očakávať, že stratia priateľa, ale ak si stavia na číslo 70, môžu skončiť ako boháči.

Rumunské dievčatá veria, že bazalka pod vankúšom im odhalí ich krásneho princa

Deň Boboteaza, známy aj ako Deň Zjavenia Pána, je deň, keď Rumuni oslavujú krst Krista. Koná sa 6. januára a je plný najrôznejších tradičných aktivít. Mužom kňaz hodí drevený kríž do rieky alebo jazera a muži bežia cez ľadovú vodu, aby ho vyzdvihli. Verí sa, že víťaz bude požehnaný do konca roka. Rumunské ženy sa našťastie nemusia ponárať do mrazivých jazier. Namiesto toho majú šancu zistiť, koho si vezmú za muža – snívajú o ňom. Najskôr však musia urobiť jednu maličkosť, a to dať si pred spaním pod vankúš vetvičku bazalky. Niektoré tradície v rámci rumunska tiež žiadajú, aby si dievčatá pred spaním upiekli a zjedli slanú buchtu, ktorá im vyvolá smäd. Takto sa im môže snívať o mužovi, ktorý im prinesie vodu. Ak sa im sen vydarí, veria, že muž, ktorého vidia, bude ich budúci manžel. Nemusia sa však obávať, ak sa návštevy nedočkajú. Dámy majú ďalšiu šancu 23. júna, ale tentoraz si namiesto toho musia dať pod vankúš niekoľko kvetov.

Vdovy z kmeňa Luo spia so svojimi mŕtvymi manželmi

Luo sú veľká africká etnická skupina, ktorá sa rozprestiera v regiónoch západnej Kene, severnej Ugandy a v regióne Mara v severnej Tanzánii. Existuje množstvo tradičných kultúrnych zvykov, ktoré Luoovia – známi aj ako Joluo alebo Jonagi – dodržiavajú aj v modernej dobe, napriek tomu, že niektoré z nich sú cudzincami považované za veľmi kontroverzné. Jednou z tradícií, ktorá sa kedysi praktizovala, ale odvtedy zanikla, je spanie vdovy v tej istej miestnosti ako telo jej mŕtveho manžela pred jeho pochovaním. Očakáva sa tiež, že vdova bude mať sen, v ktorom ju navštívi jej mŕtvy manžel, aby sa s ňou naposledy pomiloval. Keď sa tak stane, Luoovia veria, že vdova bola oslobodená a očistená. Potom je pripravená znovu sa vydať. Ak vdova nemá takýto sen, sú potrebné ďalšie očistné rituály na jej očistenie.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre