5 fotografických tipov, ktoré ti pomôžu robiť úžasné fotky tvojim mobilom

1629

Hovorí sa, že najlepší fotoaparát je ten, ktorý máš vždy so sebou. Stačí si prejsť fotografie na Instagrame a môžeš sa pozrieť dvakrát, ohromení kvalitou fotografií z telefónu. Ako na pekné fotky pomocou mobilu? Určite ti pomôže prirodzené svetlo, rozostrenie, či zaostrenie. Čítaj ďalej a dozvieš sa viac.

Hľadaj línie

Pri komponovaní hľadaj čiary (doslovné alebo obrazné), ktoré tvojej fotke poskytnú pocit pohybu a smeru. Vodiace čiary pomáhajú vtiahnuť diváka do obrazu a povzbudzujú jeho oči, aby sa po ňom naplno pohybovali. Tvoje fotky to určite ozvláštni. A budú vyčnievať z tých bežných a obyčajných, akých je na sociálnych sieťach mnoho.

pylon current electricity strommast 159279
Zdroj: Pexels

Vytvor zámerné rozostrenie

Je to celkom jednoduché, naozaj. Čakaj napríklad do západu slnka, keď sa začnú rozsvecovať svetlá ulice a áut, a nájdi dobrú ulicu, ktorá vytvorí pekné bokeh svetlá. Potom otvor fotoaparát a zaostri na niečo veľmi blízko. Potom pridrž fotoaparát pri scéne, ktorú chceš rozmazať, a pomocou posúvača nastavenia expozície dostaneš scénu do správnej expozície. Ak máš v mobile funkciu manuálneho zaostrovania, určite sa ju neboj použiť.

pexels photo 1076039
Zdroj: Pexels

Zameraj sa na detaily

Na telefóne je niekedy ťažké zaostriť na detaily, ktoré chceme zachytiť. Ale je tu jedno riešenie. Natiahni ruku pred fotoaparát a drž ju neďaleko objektu, ktorý chceš odfotiť. Skontroluj si kompozíciu a zaostri daný objekt ešte predtým, ako vytiahneš ruku z pred objektívu. Výsledkom sú takmer vždy pekne zaostrené fotky.

pexels photo 995022
Zdroj: Pexels

Ovládni objekty v pohybe 

Pre dobrý panoramatický záber na mobile je najlepšie získať aplikáciu tretej strany, ako je Slow Shutter, na zníženie rýchlosti. Pohybuj telefónom rovnakou rýchlosťou ako objekt, ktorý fotíš. Nezabudni pokračovať v pohybe, aby si dosiahol rozmazanie na pozadí.

Druhá možnosť je, nastaviť si dlhú expozíciu napr. 15 sekúnd alebo kľudne aj viac. Použi statív alebo iným spôsobom upevni telefón, aby sa počas fotenia nehýbal. A keď bude tma, nájdi miesto, kde sa pohybuje dostatok áut a iných vozidiel. Stlač spúšť, chvíľu počkaj a kochaj sa nádhernými výsledkami.

img 1 1669982225383
Zdroj: Tomáš Hanták

Nájdi dobré svetlo

Ak chceš, aby bol objekt na fotke dobre viditeľný, je dôležité nájsť dobré svetlo. Určite v tom prípade nefotografuj oproti svetlu! I keď aj to má svoje čaro. Zvyčajne vznikajú dobré podmienky na pekné fotky počas východu alebo západu slnka. Takže pohľadaj dobré svetlo a uvidíš ako to oživí tvoje fotografie. Buď si privstaneš skoro ráno, alebo si počkáš na západ slnka.

Keď najbližšie budeš fotiť, spomeň si na jeden z týchto tipov, a kľudne sa pochváľ výsledkami v komentároch. Ale ak máš nejaké tipy aj ty, tiež sa neváhaj o ne podeliť.

pexels photo 461960
Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.