5 tvorov so skutočnými superschopnosťami, za ktoré sa môže aj Marvel hanbiť

4653

Vo svete plnom komiksových hrdinov a ich mimoriadnych superschopností sa ľahko zabúda, že niektoré tvory obdarila neuveriteľnými schopnosťami aj samotná príroda. Tieto pozoruhodné bytosti, od hlbín oceánu až po nebeské výšiny, majú schopnosti, ktoré sa vyrovnajú aj tým najnápaditejším postavám z marvelovského vesmíru. V tomto článku sa ponoríme do fascinujúcej ríše živočíšnej ríše a odhalíme 5 tvorov so skutočnými superschopnosťami, ktoré vás nechajú v úžase a zahanbia aj Marvel. Pripravte sa na úžas, keď budeme skúmať úžasné schopnosti, ktoré príroda týmto neobyčajným bytostiam udelila.

Nesmrteľné medúzy

Predstavte si, že môžete vrátiť čas svojho životného cyklu, ako keď si pustíte film. Nesmrteľná medúza presne to dokáže. Po dosiahnutí dospelosti sa môže vrátiť do svojho mladého štádia a začať svoj životný cyklus odznova. Tento jav, známy ako transdiferenciácia, umožňuje medúze účinne oklamať smrť a potenciálne žiť večne. Keď čelí hrozbám, environmentálnemu stresu alebo jednoducho dosiahne koniec svojho životného cyklu, prejde transformáciou, ktorá ju vráti do jej najranejšieho štádia. Je to ako stlačiť Ctrl+Z na biologickej úrovni a prepísať príbeh svojej existencie. Táto pozoruhodná schopnosť zaujala vedcov a podnietila výskum, či by tajomstvo medúzy mohlo byť kľúčom k boju proti chorobám súvisiacim s vekom u ľudí.

shallow focus photography of two brown jellyfish
Autor tejto fotografie je Taylor Boivin

Netopiere

Títo noční strážcovia zdokonalili schopnosť, ktorú by im závideli aj tie najmodernejšie prístroje – echolokáciu. Vysielaním ultrazvukových volaní, ktoré sa odrážajú od predmetov, si tieto netopiere vytvárajú trojrozmernú mapu svojho prostredia bez toho, aby sa spoliehali na svoje oči. Je to, akoby boli vybavené zabudovaným radarovým systémom, ktorý im poskytuje neuveriteľnú schopnosť rozpoznať prekážky, korisť a dokonca aj jemné zmeny v ich okolí s nevídanou presnosťou. Každé volanie sa odráža od obrysov stromov, budov a dokonca aj poletujúceho hmyzu, čím vytvára zložitú zvukovú krajinu, ktorá vytvára neviditeľný, ale živý obraz ich okolia.

silhouette of bird flying under white clouds
Autor tejto fotografie je Husen Siraaj

Vďaka citlivým ušiam naladeným na ozvenu tieto tvory predvádzajú vzdušné akrobatické kúsky, nad ktorými by žasol každý kaskadér. Pri navigácii v atramentovej čiernej tme dokážu vypočítať vzdialenosti a tvary, vďaka čomu je každý nálet a kĺzanie vykonané s gráciou a presnosťou. A nezabúdajme na ich tajnú zbraň: tie charakteristické tvary nosa. Ich jedinečná štruktúra tváre, zohráva kľúčovú úlohu pri zameraní a usmernení ich ultrazvukových volaní. Táto biologická inovácia povyšuje ich echolokáciu na status superhrdinov a umožňuje im vnímať nuansy v ich prostredí, ktoré zostávajú skryté našim ľudským zmyslom.

Nahá krysa

Tieto vráskavé hlodavce pochádzajúce z podzemných ríš východnej Afriky sa stali najlepšími prírodnými prekrúcačmi času. Napriek plynúcim rokom si tieto tvory dokážu zachovať mladistvý elán. Môžu sa pochváliť mimoriadnou odolnosťou voči rakovine, čo mnohých vedcov necháva v úžase škrabať sa po hlave. Ich bunky majú mimoriadnu schopnosť brániť sa rýchlemu deleniu, ktoré často vedie k vzniku nádorov, vďaka čomu sú prakticky imúnne voči tejto veľmi častej pohrome starnutia. Tento malý vráskavý zázrak má v rukáve niekoľko ďalších trikov, ako prekonať starnutie.

6257900436 814e873c5c b 1
Zdroj: Smithsonian Institution/flickr

Na rozdiel od väčšiny cicavcov sa u týchto hlodavcov s pribúdajúcim vekom neznižuje reprodukčná schopnosť. V skutočnosti ich plodnosť zostáva pevná ako skala počas celého života, čo vedcov zaujalo a prinútilo ich pátrať po skrytých genetických skvostoch, ktoré sú zodpovedné za takúto vytrvalosť. Hoci väčšina hlodavcov sa dožíva relatívne krátkeho veku, nahá krysa sa tomuto trendu vymyká. Tieto zvieratá sa dožívajú viac ako tri desaťročia, čo je vzhľadom na ich veľkosť a spôsob života v norách, ktorý ich vystavuje mnohým nebezpečenstvám, celkom slušný výkon. Vedci v súčasnosti skúmajú ich DNA, aby odhalili molekulárne tajomstvo ich pozoruhodných schopností.

Sokol sťahovavý

Pokiaľ ide o rýchlosť, len málo tvorov na Zemi sa môže vyrovnať sokolovi sťahovavému. Jeho technika lovu, známa ako „sklon“, je majstrovskou triedou aerodynamiky. Počas „sklonenia“ sa, sokol schová krídla a z neuveriteľnej výšky padá priamo nadol. Pri tomto gravitačnom lete dosahuje sokol sťahovavý závratné rýchlosti, ktoré presahujú 149 km/h – a niekedy sú ešte vyššie. Je to ukážka surovej sily a presnosti, ktorá necháva komiksových hrdinov v prachu. Sokol sťahovavý so svojou schopnosťou zamerať korisť počas letu a zaútočiť s presnosťou na cieľ stelesňuje vlastnú definíciu vysokorýchlostného superhrdinu.

eagle soaring over
Autor tejto fotografie je Ian Tuck

Chlpatá žaba

Žaba „chlpatá“, známa aj ako žaba hrôza, je živočích, ktorý v prípade nebezpečenstva prejavuje výnimočnú odvahu. Jej jedinečný sebaobranný mechanizmus posúva ochranu na úplne novú úroveň a získal si značný záujem výskumníkov a vedcov na celom svete. Keď cíti hrozbu, táto žaba si zámerne zlomí kosti prstov na nohách, čím ich premení na ostré, špicaté hroty, ktoré vychádzajú z kože. To žabe dodáva hrôzostrašný vzhľad a môže sa použiť na odrazenie útočníkov alebo odradenie predátorov. Táto pomerne veľká žaba, ktorá pochádza z Afriky, sa zvyčajne vyskytuje v dažďových pralesoch, močiaroch a mokradiach. Má telo pokryté štruktúrami podobnými chlpom, ktoré jej dodávajú jedinečný vzhľad.

green frog standing on grey surface
Autor tejto fotografie je Austin Santaniello

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.