5 zaujímavostí o spánku, ktoré si doteraz nevedel

4370

Spánok je nevyhnutná súčasť nášho života. Dopĺňa našu energiu, podporuje naše zdravie a pomáha nám fungovať v každodennom živote. Hoci o spánku vieme už veľa, stále existujú veci, ktoré o ňom nevieme. Tu je 5 faktov o spánku, ktoré vás možno prekvapia.

1. Najdlhšie niekto zostal bez spánku 11 dní a 25 minút

V roku 1964 sa 17-ročný Randy Gardner pokúsil prekonať svetový rekord v pobyte bez spánku. Pod dohľadom lekárov vydržal bez spánku 11 dní a 25 minút. Počas tohto obdobia sa mu však začali prejavovať vážne zdravotné problémy, ako napríklad halucinácie, dezorientácia a poruchy koordinácie.

woman covering her face with blanket
Autor tejto fotografie je Alexandra Gorn

2. Slony spia menej ako ktorékoľvek iné zviera

Slon africký je najväčšie suchozemské zviera na svete. Napriek tomu spia slony len 4-6 hodín denne. Je to preto, že slony sú teplokrvné zvieratá a ich metabolizmus je veľmi rýchly.

3. Myslíš si, že sa ti nesnívalo, ale to si len nepamätáš

Každý človek sníva. Sny sa vyskytujú počas REM spánku, ktorý je druhou fázou spánku. REM spánok je charakteristický rýchlymi pohybmi očí, zvýšenou mozgovou aktivitou a zníženou svalovou aktivitou.

Aj keď sa vám zdá, že sa vám nesnívalo, je to len preto, že si svoje sny nepamätáte. Sny sa vyskytujú veľmi rýchlo a často sú veľmi bizarné. Preto je ťažké si ich zapamätať.

d692ac85 03d6 45c3 9ce7 75050fee4e12
Autor tejto fotografie je rlcalamusa1

4. Somnifóbia je strach zo zaspávania

Somnifóbia je strach zo zaspávania. Je to druh špecifickej fóbie, ktorý postihuje asi 1 z 100 ľudí. Ľudia so somnifóbiou sa obávajú, že sa im počas spánku niečo stane, napríklad že sa udusí, zadusia alebo budú mať nočné mory. Môžu sa tiež obávať, že sa počas spánku stratia alebo sa nebudú môcť zobudiť.

5. Ospalosť po obede

Ospalosť po obede je prirodzený jav. Ospalosť po obede je najsilnejšia medzi 14. a 16. hodinou. Ak sa cítite ospalo, je lepšie si zdriemnuť na 20-30 minút. Dlhší spánok vám môže spôsobiť, že budete ešte viac ospalí.

0c8d4ee7 f05b 4bc9 bbd2 b57a919ae80b
Autor tejto fotografie je Ktoine

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.