Vplyv digitálnych a vesmírnych technológií sa zdá byť už teraz obrovský, no ani zďaleka to nie je všetko. Len si predstavte, ako veľmi môžu zmeniť trh práce o niekoľko desiatok rokov. Tu je zoznam zamestnaní, ktoré by ešte v roku 2010 zneli šialene, no dnes už také nereálne nie sú.

7. Údržbár s 3D tlačiarňou

Nie, nie je to údržbár, ktorý príde a opraví vám pokazenú tlačiareň. Je to chlapík, ktorý vám vytlačí náhradný diel na opravu prasknutého potrubia. Alebo nový dom. Alebo robota. Znie to síce ako práca kúzelníka, je to však len údržbár.. s 3D tlačiarňou.

6. Architekt odpadkov

Jedného dňa bude na Zemi toľko smetí, že budeme musieť nájsť inú cestu, ako si s nimi poradiť. Mohli by vzniknúť plávajúce mestá postavené z odpadkov a rias, v ktorých by mohlo žiť zhruba 20 tisíc ľudí. Alebo pavilón postavený z plastových pohárov? Pekný príklad toho, čo by mohli títo architekti robiť.

 

5. Vesmírny sprievodca

Nezáleží, či pôjdete na 30 minútovú jazdu ponad Zem alebo na pôjdete na 2 roky na Mars – v každom prípade budete potrebovať sprievodcu. Pomôže vám nájsť najlepšie miesto na fotku, voľnú Wi-Fi alebo vám predá kúsok Mesiaca ako magnetku na chladničku.

MaxPixel

4. Manažér posmrtných digitálnych dát

Ak sa vám zdá, že to nedáva zmysel, počkajte 20 – 30 rokov. Ľudia budú na internete tráviť toľko času, že jednoducho budú potrebovať niekoho, kto sa im postará o sociálne siete a bankové účty. Mal by byť účet na Facebooku po smrti len tak zmazaný alebo zamrazený? A fotky v iCloude by mali byť zmazané alebo poslané najbližšej rodine? A čo heslá? Všetky tieto otázky budete môcť prebrať s manažérom digitálneho posmrtného sveta.

3. Vesmírni baníci

A čo by ťažili? Predsa asteroidy. Štúdie ukázali, že asteroidy obsahujú obrovské ložiská platiny, ródia a paládia. To z nich robí celkom výhodný biznis. Ktovie, možno vaše dieťa bude pracovať vo vesmírnej bani. Nie je to šialené?

2. Učiteľ zvedavosti

Už ste sa určite niekedy pristihli pri tom, ako prehľadávate internet bez konkrétneho cieľa. Len tak ste blúdili z jednej stránky na druhú a nič z toho. Tu by vám mohol pomôcť učiteľ zvedavosti. Poradil by vám, ako získať inšpiráciu a podnecovať zvedavosť, naučil by vás, ako prísť na nové nápady a témy.

1. Mestský farmár

S rastúcou populáciou stále viac a viac ubúda z poľnohospodárskej pôdy. Preto bude potrebné nájsť nové spôsoby pestovania. Strešné pestovanie, pestovanie v regáloch – bude sa využívať akýkoľvek povrch. Rastliny však stále budú potrebovať starostlivosť a tu prichádza mestský farmár. A čo taký mestský pastier?

Zdroj

Foto: Brightside

Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.