7 divov moderného sveta – zaujímavé fakty

391

Sedem divov starovekého sveta sa v priebehu času zmenilo, pretože väčšina z nich bola zničená, až na Veľkú pyramídu v Gíze. Nový zoznam z roku 2007 predstavuje tieto divy moderného sveta.

Zdroj 2H Media

Veľký čínsky múr

Veľký čínsky múr je najdlhšia stavba, ktorú kedy ľudia postavili. Trvalo viac ako 200 rokov, kým ju dokončili. Hlavným účelom bolo ochrániť Čínu pred útokmi severných kmeňov, napríklad pred Mongolmi. Kvôli neustálemu obnovovaniu a prestavbe väčšina pôvodnej steny neexistuje. Dnes Veľký čínsky múr rýchlo upadá kvôli prírodnej erózii a rozrastajúcemu sa cestovnému ruchu. Je ťažké udržať celú stavbu, pretože je neuveriteľne veľká a nie je isté, ako dlho ešte vydrží. Jedno však isté je, navždy ostane dôležitou súčasťou histórie.

Zdroj William Olivieri

Petra – Jordánsko

Starobylé mesto Petra, známe z filmu Indiana Jones a Posledná krížová výprava, je naozaj skutočné. Nachádza sa v Jordánsku medzi masívom pieskovca, v ktorom kedysi žilo okolo 10 000 ľudí. Starí obyvatelia boli majstri v zbere dažďovej vody, poľnohospodárstve a kamenárstve. Petra má 800 budov, hrobiek, kúpeľov, chrámov a ulíc detailne vytesaných do kameňa. Dážď však vážne poškodil architektúru. I keď v púšti prší zriedkavo, ak prichádza dážď je mimoriadne intenzívny. Presný vznik Petry nie je známy, ale odhaduje sa, že to bolo v piatom storočí.

Zdroj Alex Vasey

Koloseum – Rím

Koloseum v Ríme je jednou z najpopulárnejších turistických atrakcií Talianska. Tento amfiteáter, postavený okolo roku 80 nášho letopočtu, je najväčší svojho druhu na svete. Bol vybudovaný s pomocou desiatok tisíc otrokov. Môže pojať až 50 000 divákov, ktorí kedysi sledovali rôzne udalosti, ako gladiátorské súboje a lov zvierat. Časom sa však asi dve tretiny Kolosea zničili v dôsledku vandalizmu, zemetrasení a požiarov. Napriek tomu zostávajúce štruktúry stále fascinujú návštevníkov.

Zdroj David Köhler

Chichen Itza – Mexiko

Chichen Itza, primitívne mayské mesto na Yucatánskom polostrove v Mexiku, je populárna turistická atrakcia a aktívne archeologické nálezisko. Postavené medzi 9. a 12. storočím, bolo používané aj ako astronomické observatórium. Mesto s približne 50 000 obyvateľmi vznikalo pod rukami rôznych remeselníkov. Pamiatky z Chichen Itza sú známe aj pre svoje zvláštne zvuky. Ak zatlieskate pred pyramídou budete počuť ozvenu pripomínajúcu cvrlikanie mayského hadieho božstva.

Zdroj Filip Gielda

Machu Picchu

Staroveká citadela Inkov v Peru, bola postavená v 15. storočí a objavená až v roku 1911. Je to úžasné technické dielo z veľkých žulových kameňov, z ktorých niektoré vážili až 55 ton. Odhaduje sa, že tu žilo 3001000 ľudí, ale účel miesta zostáva záhadou, pretože Inkovia po sebe nezanechali žiadne písomné záznamy. Machu Picchu ľudia obývali len okolo 100 rokov. Mesto bolo pravdepodobne opustené kvôli neznámej chorobe. Dnes je to komplex s viac ako 150 budovami a 600 terasami, ktoré Inkovia postavili na udržanie štruktúr.

Zdroj Victor He

Tádž Mahal – India

Najznámejšie mauzóleum na svete, je obľúbenou atrakciou v Indii. V roku 1632 ho dal postaviť cisár ako hrobku pre svoju manželku. Stavba trvala viac ako 20 rokov a stála v prepočte okolo 689 miliónov eur. Pracovalo na nej 20 000 remeselníkov a približne 1000 slonov. Tádž Mahal bol navyše konštruovaný tak, aby v prípade zemetrasenia všetok materiál spadol smerom od hrobky, ktorá kvôli moslimskému právu nemá žiadne ozdoby.

Zdroj MD.Mahabubur Rahaman

Socha Krista – Brazília

Populárnu kristovú sochu stavali päť rokov. Pôvodný návrh zobrazoval Krista s krížom a zemeguľou, ale nakoniec bol vybraný dizajn s otvorenou náručou ako symbol mieru. Betónová socha je vysoká takmer 30 metrov a jej povrch pokrýva 6 miliónov kamenných dlaždíc, na ktoré robotníci písali tajné správy.

Zdroj Raphael Nogueira

Všetky miesta predstavujú neuveriteľné úspechy ľudskej civilizácie, ktoré stále fascinujú turistov z celého sveta. Takže, ak máte záujem o výnimočné pamiatky, nezabudnite zaradiť tieto moderné divy na váš cestovný zoznam.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre