7 neuveriteľných faktov o klokanoch

370

Klokani sú symbolom Austrálie a majú medzinárodnú slávu, ale doma aj v zahraničí sú často nepochopené. Napriek tomu, že sú často vnímané ako roztomilé, môžu byť považované poľnohospodármi za škodcov, pretože poškodzujú pastviny a krmivo hospodárskych zvierat.

Zdroj Yujia Tang

Klokan je najväčší vačkovec na Zemi

Klokani sú dnes najväčšími vačkovcami. Najväčší druh klokana podľa hmotnosti je červený klokan, ktorý môže dosiahnuť viac ako 1,5 metra výšky a vážiť 82 kilogramov – bez chvosta, ktorý môže mať až meter dlhý. Východné sivé klokany môžu byť vyššie, pričom niektorí dospelí samci dosahujú takmer dva metre, ale sú tiež štíhlejší, vážia len do 54 kilogramov. Červené, východné sivé a západné sivé klokany sú najbežnejšími druhmi.

Majú rôzne tvary a veľkosti

Klokani patria do rodu Macropus, čo znamená „veľká noha“. Okrem nich existujú aj menšie druhy, ako sú wallabies a stredne veľké druhy nazývané wallaroos, ktoré sú podobné vo vzhľade. Termín „klokan“ sa bežne používa na označenie štyroch najväčších druhov: červeného, východného sivého, západného sivého a antilopínového klokana. Stromové klokany patria do iného rodu, ale sú súčasťou širšej rodiny makropodov, ktorá zahŕňa aj valašky, wallabies, pademelóny a quokky.

Zdroj Phalinn Ooi

Sú to ľaváci

Vedci zistili prostredníctvom štúdií s červenými kengurami, východnými sivými klokani a červenokrkými wallabies, že tieto zvieratá majú tendenciu používať ľavú ruku na väčšinu úloh, ako je starostlivosť o srsť a jedenie asi 95% času. Tieto ruky sa zdajú byť špecializované na rôzne druhy činností, napríklad klokani často používajú ľavú ruku na presné úlohy a pravú na silové činnosti.

Spolu sa nazývajú dav

Klokani žijú v skupinách nazývaných davy, vojaci alebo stáda. Tieto davy môžu zahŕňať niekoľko jednotlivcov až po desiatky členov s voľnými väzbami, ktoré umožňujú členom meniť skupiny. Samci sa môžu počas obdobia párenia snažiť získať samice kopaním, boxovaním alebo dokonca hryzením.

Zdroj David Clode

Niektoré môžu skákať až do výšky až 8 metrov

Skákanie je účinný spôsob pohybu klokanov, ktorý im umožňuje prekonať veľké vzdialenosti po Austrálii pri hľadaní potravy. Zvyčajne sa pohybujú strednou rýchlosťou, ale v prípade potreby dokážu aj šprintovať. Červený klokan môže skákať rýchlosťou 35 kilometrov za hodinu, vyskočiť asi 1,8 metra nad zem a pokryť 7,6 metrov v jednom skoku.

Joeys môže spať, kým nie je vrecko prázdne

Obdobie gravidity trvá asi päť týždňov, počas ktorých väčšina samíc rodí jediné mláďa, známe ako joey. Novonarodené JHoey je veľké len ako hrozno a musí sa plaziť cez kožušinu matky do jej vrecka pomocou predných končatín. joey zostane v matkinom vrecku (marsupium) niekoľko mesiacov, kde bude rásť a vyvíjať sa.

Samica klokana môže otehotnieť znova, aj keď starší joey ešte žije vo vrecku. V takom prípade mladší joey vstúpi do spiaceho stavu, kým vrecko nebude prázdne. Keď starší súrodenec opustí vrecko, organizmus matky vyšle hormonálne signály, aby obnovil vývoj mladšieho z nich.

Zdroj Mark Stoop

Niekedy utopia svojich nepriateľov

Klokany v Austrálii nemajú veľa prirodzených nepriateľov, najmä teraz, keď väčšina veľkých mäsožravcov, ako tylacíni a vačnaté levy vyhynuli. Napriek tomu sa niektoré zvieratá občas živia klokanmi, najmä joeys alebo dospelými menšími druhmi. Medzi týchto predátorov patria dingá, ako aj introdukované druhy ako červené líšky, psy a divé mačky.

Keď sa klokan ocitne v prenasledovaní, často uteká smerom k vode. Tento útek môže byť len obrannou stratégiou, pretože klokani sú dobrí plavci, vďaka svojmu masívnemu chvostu. Hlboko vo vode sa klokan niekedy otočí a čelí predátorovi, snažiac sa ho chytiť prednými končetinami a utopiť ho.

Klokani sú fascinujúce bylinožravé vačnatce, ktoré sa vyznačujú svojou schopnosťou skákať a adaptovať sa na rôzne prostredia v Austrálii. Ich unikátne vlastnosti, ako napríklad schopnosť používať chvost ako piatu nohu a zvládanie života vo vrecku matky, robia z klokanov jedinečné tvory svetovej fauny.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre