7 pracovných miest, ktoré v roku 2030 nebudú existovať

13622

Rýchly technologický vývoj prináša zmeny nielen v našom životnom štýle, ale aj v pracovnom svete. Mnohé povolania, ktoré boli kedysi bežné, už postupne miznú a v blízkej budúcnosti ich úplne nahradia nové technológie. V tomto článku sa pozrieme na desať povolaní, ktoré zmiznú do roku 2030.

Pokladník

Vzhľadom na rozšírenie bezhotovostných platieb a samoobslužných pokladní, je povolanie pokladníka ohrozené. V niektorých krajinách, vrátane Slovenska, už dnes môžeme vidieť obchody, kde nie sú klasické pokladne, ale iba samoobslužné zariadenia.

Zdroj: Pexels

Poštár 

S rozšírením e-mailov, sms správ a online objednávok, klesá potreba doručovania listov a balíkov fyzickou poštou. Dnes už niektoré spoločnosti dokonca testujú doručovanie balíkov pomocou dronov.

Zdroj: Pexels

Šofér kamióna

Napriek tomu, že stále existuje dopyt po kamiónových šoféroch, v budúcnosti sa predpokladá nárast využitia automatizovaných kamiónov. To by mohlo viesť k tomu, že niektoré pracovné miesta pre kamiónových šoférov by mohli byť nahradené automatizovanými vozidlami.

Zdroj: Pexels

Bankový zamestnanec

S nástupom online bankovníctva a automatizovaných služieb, je potreba bankových zamestnancov čoraz menšia. Výsledkom bude zánik niektorých pracovných miest v bankách a rastúci dopyt po odborníkoch v oblasti digitálneho bankovníctva.

Zdroj: Pexels

Recepčná

Nové technológie umožňujú rezerváciu a platbu za hotely, reštaurácie a iné služby online, bez toho aby bolo potrebné osobne kontaktovať recepčnú. S rozšírením samoobslužných check-in zariadení sa môžeme dočkať toho, že niektoré hotely a ubytovacie zariadenia nebudú potrebovať vôbec žiadneho recepčného.

Zdroj: Pexels

Operátor

S narastajúcou automatizáciou sa mnoho rutinných úloh týkajúcich sa práce s počítačom, dá automatizovať. To vedie k tomu, že mnoho pracovných miest pre počítačových operátorov bude nahradených softvérom a automatizovanými systémami.

Zdroj: Pexels

Predajca v kamennej predajni

E-commerce a online nákupy vedú k tomu, že stále viac spotrebiteľov nakupuje online a preferuje pohodlie nákupu z pohodlia domova. To znamená, že niektoré pracovné miesta pre predajcov v kamenných obchodoch môžu byť nahradené online predajcami a kúpou produktov cez internet.

Zdroj: Pexels

Je dôležité prispôsobiť sa týmto zmenám 

Technologický pokrok znamená, že niektoré povolania, ktoré boli kedysi bežné, sa už dnes pomaly stávajú zastaranými a v blízkej budúcnosti ich úplne nahradia nové technológie. To však znamená aj to, že sa objavujú nové príležitosti pre odborníkov v oblasti digitálnych technológií. Je dôležité, aby sme sa prispôsobili týmto zmenám a neustále sa vzdelávali, aby sme mohli uspieť v rýchlo sa meniacom pracovnom svete.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Zelezny kon
11. marca 2023 13:26

Ano samoobsluzne pkkladne a obchod do par mesiacov skrachuje uz dnes priemerne 10 ludi odide s tovarom bez zaplatenia