7 vecí na našej planéte, o ktorých ste netušili, že vôbec existujú

19767

Naša planéta je miesto plné nečakaných vecí. O týchto si určite netušil, že existujú.

1. Vantablack – najčernejšia zo všetkých čiernych

Vantablack je nanomateriál, ktorý bol vyvinutý v Spojenom kráľovstve a pohlcuje až 99,98 % svetla, ktoré dopadá na jeho povrch. Svetlo,  ktoré dopadá na tento materiál sa neodráža, ale zachytáva medzi uhlíkovými nanorúrkami a preto ma ľudské oko problém vidieť tiene alebo obrysy na jeho povrchu, dokonca opticky robí aj 3D objekty plochými.

Zdroj: Wikimedia Commons

2. Aerogel – „pevný oblak“

Tento ultra ľahký materiál je vyrobený z gélu a plynu a pre svoj ojedinelý vzhľad dostal prezývku „pevný oblak“. Má extrémne nízku hustotu, ktorá tvorí z 99 % vzduch.

Zdroj: Jon Collier/Flickr

3. Prehistorický žralok Goblin

Tento druh žraloka je jediný hlbokomorský druh, ktorý obľubuje hĺbky, do ktorých už neprenikajú slnečné lúče. Je charakteristický zvláštnym tvarom hlavy a zaoblenými plutvami. Predpokladá sa, že patria medzi najstaršie živočíchy na planéte, preto sa označujú aj ako „živé fosílie“.

Zdroj: Wikimedia Commons

4. Diamagnetický bizmut

Bizmut je tvrdý a krehký kovový prvok, ktorý sa vyskytuje napríklad v očných tieňoch, protipožiarnych postrekovačoch alebo v brokovniciach. Čistý bizmut sa ľahko topí a vytvára nádherné dúhové kryštály.

Zdroj: Hans/pixabay

5. Najnedostupnejšie miesto na svete Point Nemo

Bod Nemo je oceánsky bod nedostupnosti, pretože je to najvzdialenejšie miesto od pobrežia a práve preto sa využíva ako pohrebisko vesmírnej techniky. Vzdialenosť k najbližšej pevnine od tohto bodu je až 2688 km. Zaujímavosťou je, že k tomuto miestu bývajú najbližšie astronauti, ktorí sú pri prelete nad ním vzdialení „len“ 400 km. 

Zdroj: Wikimedia Commons

6. Mikroorganizmy, ktoré dokážu prežiť čokoľvek

Pomalky sú mikroorganizmy, ktoré dokážu prežiť v prostredí extrémne teploty do – 200 stupňov Celzia alebo až do + 149 stupňov Celzia. Vedci zistili, že tieto stvorenia dokážu prežiť aj žiarenie, vriacu kvapalinu, tlak šesťkrát väčší ako v najhlbšej časti oceána a dokonca aj vákuum vo vesmíre.

Zdroj: Holly Sullivan/Wikimedia Commons

7. Danakil – peklo na Zemi

Ide o púšť, ktorá sa nachádza v severovýchodnej časti Etiópie. V tejto oblasti je činných viac ako 30 aktívnych vulkánov, vzduch je nasýtený sírou a jedovatými plynmi. Danakilská preliačina vznikla zrážkou troch tektonických dosiek a vďaka svietivo zelenej a žltej farbe vyzerá táto lokalita ako zo sci-fi filmu.

Zdroj: Mike Mirano/Flickr

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre