7 púští, ktoré boli kedysi zeleným rajom

480

Po tisícročia sa ľadovce topia, krajiny sa menia na mestá a lesy na prach. Slávne púšte ako Sahara a Gobi neboli vždy také pusté. A južný pól bol kedysi dažďovým pralesom. V čase, keď skleníkové plyny ohrozujú planétu, stojí za to pripomenúť si, ako sa ekosystémy Zeme doposiaľ dramaticky zmenili. Tu je 7 púští, ktoré boli v minulosti zelenými poľami a lesmi.

Zdroj Juli Kosolapova

Saharská púšť – severná Afrika

Najväčšia horúca púšť na svete sa rozprestierajúca na ploche 9,3 milióna km² v severnej Afrike. Ťažko si predstaviť, že pred 6 000 rokmi bola vlhkým miestom. Cyklus Saharskej púšte cez obdobia vlhka a sucha ukazuje, rýchlosť meniacej sa klímy. Dnes má Sahara piesočné duny, ťavy a jej teploty sa často pohybujú nad 37 stupňov s piesočnými búrkami, ktoré bičujú celú krajinu.

Zdroj Tatiana Zanon

Veľká Viktóriina púšť – juhozápadná Austrália

Austrália bola pred niekoľkými miliónmi rokov zelená a svieža s veľkými dažďovými pralesmi a divokými zvieratami. Dnešné austrálske dažďové pralesy sú vzdialenými príbuznými starých lesov, ktoré boli vytláčané na okraje kontinentu púšťami ako Veľká púšť Victoria. Stala sa jednou z najmenej obývaných oblastí na svete. Austrálci v minulosti nazývali túto oblasť domovom, ale neskôr bola využitá na testovanie jadrových zbraní počas 50. a 60. rokov.

Zdroj Michael Tuszynski

Púšť Gobi – Stredná Ázia

Púšť Gobi sa rozprestiera na ploche viac ako 1,3 milióna km² v Číne a Mongolsku.rôznorodú krajinu, ale vo všeobecnosti je to suchá oblasť s vysokohorskými plošinami, ktoré sa počas obdobia dažďov menia na trávnaté stepi a opäť piesočnaté duny. Každoročne Gobi stráca veľké plochy trávnatých porastov kvôli nadmernému spásaniu, odlesňovaniu a zmene klímy. Dnes je studenou púšťou, kde zimné teploty vo všeobecnosti klesajú na približne – 18 stupňov Celzia s minimom snehových prehánok.

Zdroj ArtHouse Studio

Púšť Kalahari – južná Afrika

Pred desiatkami tisíc rokov bola africká púšť Kalahari pokrytá obrovským sladkovodným jazerom Makgadikgadi, približne tak veľkým ako Rakúsko. Postupom času sa jazero odvodňovalo, pretože rieky, ktoré ho napájali, odvádzali viac vody, ako sa do neho dostávalo. Asi pred 10 000 rokmi bola väčšina jazera vysušená a dnešná púšť Kalahari začala byť ešte suchšia.

Hoci je Kalahari technicky polopúšť, sezónne dažde ju pravidelne zavlažujú, čím oživujú spiacu vegetáciu. Napriek tomu obdobia sucha sú tu veľmi extrémne a často sa porovnávajú s inými suchými oblasťami. Dokonca aj názov Kalahari pochádza z miestneho slova, ktoré znamená „miesto bez vody“. Teploty môžu vystúpiť nad 40 stupňov a vzduch je tak suchý, že mraky nemajú takmer žiadnu šancu sa vytvoriť.

Zdroj Chris Stenger

Arabská púšť – západná Ázia

Arabská púšť pokrýva Saudskú Arábiu a časť Egypta. Zaberá viac ako dva a pol milióna km² a je domovom jedného z najväčších súvislých pieskových útvarov na svete. Kvôli drsnému podnebiu a ľudskej činnosti (lov, znečistenie, vojenské akcie) je to jedno z najmenej biologicky rozmanitých miest na Zemi. Pred desiatkami tisíc rokov však časť tejto púšte, známa ako Rub‘ al Khali alebo Prázdna štvrť, hostila plytké jazerá a rôzne zvieratá, vrátane hrochov a vodných byvolov.

Zdroj Sergey Pesterev

Mohavská púšť – západná Severná Amerika

Asi pred 10 000 rokmi, po poslednej dobe ľadovej, bola oblasť dnešnej Mohavskej púšte vlhkejšia, s jazerami a potokmi. Dnes je to vyprahnutá krajina pokrývajúca južnú Kaliforniu a časti Nevady, Utahu a Arizony, s rozlohou 124 000 km². Teploty sa pohybujú od 0 do 54 stupňov Celzia, v závislosti od ročného obdobia.

Zdroj frank mckenna

Antarktída

Antarktída, ktorá dnes dostáva menej ako 15 cm zrážok ročne a je pokrytá temnotou pol roka, bola kedysi zelenou a biologicky hustou krajinou. V roku 1986 našli výskumníci dôkazy o miernom dažďovom pralese spred 3 miliónov rokov. Ešte dávnejšie, počas kontinentálneho driftu, ležala Antarktída v severnejšej teplejšej klíme.

Zdroj NOAA

Tieto príklady ukazujú, ako dramaticky sa naša planéta menila v priebehu času. Tiež nám pripomína, že dnešné pustiny boli kedysi bujnými a rozmanitými ekosystémami.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre