7 vajíčok takmer vyhynutého druhu nosorožca sa podarilo úspešne oplodniť!

463

Tak toto je skvelá správa, z ktorej musíme mať radosť všetci. Vedci potvrdili, že v súčasnosti je úspešne oplodnených až sedem vajíčok, ktoré boli extrahované z posledných dvoch žijúcich samíc nosorožcov tuponosých! V snahe zachrániť takmer vyhynuté druhy sa z priekopníckej procedúry v Keni minulý týždeň podarilo zozbierať 10 vajíčok od 30-ročnej Najin a jej mláďatká menom Fatu.

Sedem z nich sa podarilo úspešne oplodniť a boli umelo inseminované zmrazenými spermiami získaných od dvoch bielych nosorožcov, a to pomocou špeciálnej techniky s názvom ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection). Organizácia Ol Pejeta Conservancy v Keni zdieľa pravidelné aktualizácie na svojom Twitteri. Minulý týždeň informovali o tom, že tím veterinárov dokázal zozbierať päť vajíčok od Najin a Fatu, zatiaľ čo tieto zvieratá boli v celkovej anestéze. Takúto operáciu u tohto druhu ešte nikdy nevykonali a ani sa o ňu nepokúšali. „Obaja boli po operácii v poriadku,“ uviedla organizácia. V blízkej dobe bude embryo prevedené samici nosorožca južného.

Sedem z ich vajíčok bolo úspešne vyzretých a umelo inseminovaných zmrazenými spermiami nosorožcov menom Suni a Saut. „Vedci zapojení do tejto procedúry museli rozmraziť dve dávky spermií, aby našli tri živé spermie potrebné na oplodnenie vajíčka Najin, pretože sa ukázalo, že so spermiami Saut je ťažké pracovať,“ uviedla organizácia. Tento projekt je výsledkom rokov plánovania a prípravy, išlo o spoločné úsilie niekoľkých inštitútov a organizácii. Táto cesta bola dlhá, no úspešná.

Cesare Galli, ktorý viedol špeciálny tím, uviedol: „Boli sme prekvapení vysokou mierou dospievania, ktoré nie je také výrazné u samíc južného bieleho nosorožca žijúcich v európskych zoologických záhradách. So spermiami od nosorožca Saut bolo veľmi ťažké pracovať a taktiež nebolo ľahké nájsť tri živé spermie potrebné pre vajíčka Najin. Teraz sa injikované bunky inkubujú a musíme počkať, aby sme zistili, ako sú na tom. Životaschopné embryo sa následne vyvinie do štádia, kde sa môže konzervovať pre neskorší prenos.“

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre