8 trikov, ktoré vám môžu zachrániť život, keď sa stratíte vo voľnej prírode

4084

Moderní ľudia si zvykajú na pohodlný život s technológiami a začínajú zabúdať na to, čo znamená prežiť vo voľnej prírode. Nie je veľká šanca, že sa to stane, no aj tak sa môžete stratiť napríklad pri kempovaní s priateľmi. Preto je dobré poznať niekoľko jednoduchých trikov, ktoré môžete využiť, ak sa ocitnete sami v prírode.

1. Zber rannej rosy

Na prežitie potrebujete predovšetkým vodu a jej dobrým zdrojom je ranná rosa. Stačí ju pozbierať s kúskom látky zo stromov a trávy. Keď je látka mokrá, vodu si môžete vyžmýkať do úst. V prípade, že je vonku teplo, stačí si omotať nohy kúskom handry a prejsť sa po tráve.

2. Na zahriatie použite listy.

Listy sú dobrým izolačným materiálom, a preto, keď sú noci veľmi chladné, môžete ich využiť na zahriatie. Okrem toho sú však dobré aj ako spací vak.

3. Filter na vodu

Ak náhodou máte plastovú fľašu, môžete si vyrobiť vlastný filter na špinavú vodu. Najprv urobte dieru do uzáveru fľaše, potom odrežte fľašu a zložte časť tak, ako je to znázornené na obrázku. Dajte dovnútra trávu, kamene, uhlie a čokoľvek iné, čo nájdete na čistenie. Po tomto kroku je vodný filter pripravený na použitie.

4. Ak nemôžete nájsť vodu, určite nepite ani vlastný moč.

Zdá sa, že je dobrým nápadom piť vlastný moč, keď nemôžete nájsť vodu a ste zúfalí. Odborníci však tvrdia, že moč môže ešte viac dehydrovať. Obsahuje totiž rozpustené soli, minerály a stopové množstvá toxínov z pečene. Jednoducho povedané, je to nebezpečné.

5. Zbierajte vodu pomocou listov a slnka.

Ak máte plastové vrecko, pevne ho zaistite cez konárik s listami. Dbajte na to, aby tam neprechádzal vzduch a nechajte to tak upevnené niekoľko hodín. Nezabudnite na to, že konáre by mali byť pod slnkom.

6. Na založenie ohňa použite svoje vlastné oblečenie.

Na založenie ohňa potrebujete niečo suché a malé. V prípade, že nemôžete nájsť suché lístie alebo malé kúsky dreva, použite vlastné oblečenie. Môže to byť aj niť z vašej ponožky.

7. Hmyz odpudzujte borovicou.

Ak ste už unavení z otravných komárov a chrobákov, pokúste sa nájsť borovicu. Olej borovice je silný repelent, stačí len rozdrviť ihlice a potrieť si ich na pokožku.

8. Ako kompas používajte hodinky.

Aj analógové hodinky vám môžu ukázať smer. Držte ich vodorovne, aby boli rovnobežné so zemou. Teraz otočte hodinky alebo ručičku tak, aby hodinová ručička vašich hodiniek smerovala priamo na slnko. Potom nájdite stredný bod uhla medzi vašou hodinovou ručičkou a 12 hodinou, presne tak, ako je to znázornené na obrázku. Stredný bod medzi 2 značkami je juh.

Aké ďalšie triky poznáte?

ZDROJ

foto: brightside

Lucia Gajdošová
Ahojte :) Volám sa Lucia a aktuálne pracujem v marketingovej agentúre. Som milovníčkou kníh, kávy, cestovania a spoznávania nových miest. Popri práci sa venujem aj foteniu a sociálnym sieťam.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre