9 zaujímavých faktov o rieke Níl

810

Níl je jednou z najznámejších riek na svete. Zatiaľ čo všetky ostatné sú dôležité pre okolité životné prostredie, Níl je obzvlášť významný a zaujímavý. Tu je niekoľko dôvodov prečo.

Zdroj AXP Photography

Je to najdlhšia rieka na Zemi

Níl tečie na sever asi 6 650 kilometrov od afrických Veľkých jazier cez saharskú púšť až do Stredozemného mora. Prechádza cez 11 krajín a odvodňuje 3,3 milióna štvorcových kilometrov, čo predstavuje asi 10% afrického kontinentu. Hoci je Níl považovaný za najdlhšiu rieku sveta, jeho titul je sporný, pretože meranie riečnych systémov môže byť zložité. Napríklad v roku 2007 brazílski vedci tvrdili, že Amazonka je dlhšia, ale ich štúdia nebola všeobecne prijatá a Níl sa stále drží svojho prvenstva. No Amazonkanajväčší objem sladkej vody.

Existuje viac ako jeden Níl

Dolný Níl v lete historicky zaplavoval, čo bolo pre raných Egypťanov záhadou, pretože u nich takmer nepršalo. Teraz vieme, že Níl je napájaný daždivejšími oblasťami na juhu a jeho hydrológia je riadená dvoma hlavnými „hydraulickými režimami“ proti prúdu.

Má tri hlavné prítoky: Biely Níl, Modrý Níl a Atbara. Biely Níl, najdlhší z nich, začína potokmi tečúcimi do Viktóriinho jazera. Preteká cez jazero Kyoga, vodopády Murchison a jazero Albert, potom pokračuje ako Albert Níl, horský Níl a neskôr Biely Níl. Jednoducho „Nílom“ sa stáva pri Chartúme, kde sa stretáva s Modrým Nílom.

Biely Níl tečie stabilne po celý rok, zatiaľ čo Modrý Níl, ktorý pochádza z etiópskej vysočiny, prináša väčšinu svojej vody počas letných mesiacov. Modrý Níl poskytuje takmer 60% vody, ktorá každý rok prúdi do Egypta a Atbara pridáva ďalších 10% od júla do októbra. Letné dažde v Etiópii spôsobujú, že tieto rieky výrazne prispievajú k záplavám Nílu v Egypte.

Zdroj AXP Photography

Ľudia strávili storočia hľadaním jeho zdroja

Starí Egypťania uctievali Níl ako zdroj života, no jeho pôvod bol dlho záhadou. Expedície, vrátane tých gréckych a rímskych, boli často zmätené obrovským močiarom Sudd v dnešnom Južnom Sudáne. Modrý Níl bol objavený skôr a vysledovaný do Etiópie, ale zdroj Bieleho Nílu zostal nepolapiteľný až do 19. storočia. Škótsky prieskumník David Livingstone a jeho záchranca Henry Morton Stanley prispeli k jeho objaveniu. Biely Níl začína pred Viktóriiným jazerom a jeho najvzdialenejší zdroj je považovaný za rieku Nyabarongo v rwandskom lese Nyungwe.

Má zvláštnu obchádzku v púšti

Níl tečie na sever po väčšinu svojho kurzu, no uprostred Sahary sa nečakane otočí na juhozápad a smeruje späť do strednej Afriky, čo trvá asi 300 km. Tento „Veľký ohyb“ je spôsobený obrovským podzemným skalným útvarom nazývaným Núbijská vlna. Tektonický zdvih Núbijskej vlny počas miliónov rokov spôsobil dramatickú krivku a vytvoril šedý zákal Nílu. Bez tohto zdvihu by Níl rýchlo znížil skalnaté úseky svojím abrazívnym pôsobením.

Zdroj Simon Berger

Jeho bahno pomohlo formovať históriu ľudstva

Níl mení suchý pás Sahary na zelenú oázu uprostred púšte, čo je zreteľný kontrast pozorovaný z vesmíru. Tento úžasný jav je možný vďaka sezónnemu zaplaveniu Dolného Nílu, ktoré historicky namočilo púštnu pôdu. Zaplavenie prináša aj sedimenty, najmä čierne bahno z Modrého Nílu a Atbary, ktoré dodávajú pôde úrodnosť. Tieto úžasné podmienky podnietili vznik starovekého Egypta, ktorý sa stal jedným z prvých organizovaných štátov na svete. Dnes Níl stále zásobuje Egypt vodou a živinami.

Je to raj aj pre voľne žijúce zvieratá

Rieka prechádza rôznymi ekosystémami, ovplyvňujúc životy mnohých druhov. Od tropických dažďových pralesov až po savany a bažiny, poskytuje Níl domov pre rôzne rastliny a zvieratá. Medzi významné rastliny patria papyrusy, ktoré starovekí Egypťania využívali na výrobu papiera a iné materiály. Fauna Nílu je rovnako pestrá, s rybami ako nílsky ostriež a množstvom vtákov. Veľké živočíchy, ako sú hrochy a krokodíly, boli kedysi bežné, hoci ich dnes nájdeme najmä v bažinách Južného Sudánu. Níl je pre tieto druhy zdrojom života a pre migrujúce vtáky dôležitým kútikom.

Zdroj Ansie Potgieter

Bol domovom krokodílieho boha a krokodílieho mesta

Staroveký Egypt závisel na rieke Níl, ktorú považoval za svoj zdroj života. Pre nich bola táto rieka stredobodom spoločnosti a zohrala kľúčovú úlohu v mýtoch. Egypťania ju nazývali jednoducho „rieka“ alebo „čierna“ na počesť jej úrodného bahna. Obyvatelia starovekého mesta Shedet, teraz známeho ako Faiyum si veľmi vážili krokodíly žijúce v Níle. Gréci ich mesto nazývali „Krokodílopolis“, pretože uctievali Sobeka, boha s krokodílou hlavou, a tiež živého krokodíla menom „Petsuchos“, ktorého zdobili šperkami a držali v chráme. Keď zomrel jeden Petsuchos, nahradil ho nový krokodíl.

Níl môže byť oknom do skutočného podsvetia

Symbolická brána do posmrtného života má aj hmatateľnú úlohu – vedci tvrdia, že tok rieky je stabilný už 30 miliónov rokov, čo naznačuje zaujímavý vzťah medzi riekou a zemským plášťom. Plášťové oblaky nad Nílom odrážajú jeho severný tok a stabilizujú jeho topografiu. Tento vzťah je dôležitý pre štúdium celkovej funkcie planéty a môže ponúknuť nové poznatky o vnútornom fungovaní Zeme.

Zdroj jean wimmerlin

Stále sa mení

Od dokončenia Asuánskej vysokej priehrady v roku 1970 sa Níl a život okolo neho zmenili. Priehrada poskytuje kontrolu nad záplavami, čo je výhodné pre egyptskú ekonomiku a dodávky elektrickej energie. Avšak zadržiavanie bahna za priehradou spôsobuje problémy s úrodnosťou pôdy a rybolovom v deltách. Ďalšie priehrady v Sudáne a Etiópii vyvolávajú obavy o dodávky vody do Egypta. Napriek snahám o dohodu zostáva situácia komplikovaná, a s narastajúcou populáciou sa musia tieto krajiny vyrovnať so zdieľaním zdrojov vody.

Níl je neoceniteľný pre ľudí a zvieratá v jeho povodí. Aj keď existuje milióny rokov, teraz čelí nevídanému tlaku ľudskej činnosti. Napriek tomu, že je to len jedna rieka, symbolizuje väčšiu vzájomnú prepojenosť všetkých vodných ciest na svete. Ak nezvládame ochranu ikonických riek ako Níl, môžeme očakávať rovnaký osud pre ostatné rieky, na ktoré sa spoliehame.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre