9 spôsobov, ako byť asertívny a pritom si zachovať dôstojnosť

1306

V živote je niekedy veľmi ťažké dostať to, čo si zaslúžime. Obzvlášť keď sa jedná o rešpekt. Najhoršie je to s ľuďmi, ktorí nemajú žiadne hranice a najmä nemajú žiaden rešpekt pre tie vaše. Ale existujú triky, vďaka ktorým sa neznížite na úroveň tých ľudí, zachováte si svoj postoj a vykorčuľujete z toho ako páni.

Nereagujte príliš rýchlo

Zdroj: canva

Predtým ako niečo poviete, premyslite si a narátajte do desať. Príliš rýchla reakcia by zbytočne bola príliš emočná. Tak si zachováte svoju tvár, nestratíte nervy a zachováte sa primerane. Je to zlaté pravidlo, ktoré môžete uplatniť na všetky situácie. Niekedy je extrémne zložité zachovať si chladnú hlavu, ale keď toto umenie zvládnete, tak sa vyhnete množstvu konfliktov.

Buďte zdvorilí

Zdroj: canva

Pokiaľ chcete zostať sofistikovaný, musíte byť trochu viac zdvorilý. Aj v prípade, že je niekto veľmi nepríjemný, je potrebné byť zdvorilý. To že poviete „prosím“ a „ďakujem“, iba ukážete druhej osobe rešpekt. Bez ohľadu na to, či si ho zaslúži alebo nie. Keď chcete niečo dosiahnuť, nesmiete byť ale príliš zdvorilí a poklonkovať niekomu. To si potom ľudia s vami budú robiť, čo sa im zachce a nebudú vás rešpektovať.

Informujte, neobviňujte

Zdroj: canva

Bez toho aby ste niekoho obviňovali, iba im jednoducho dajte vedieť, že viete, čo robia. Keď napríklad zoberie niekto niečo z vášho stola a požičia si to bez dovolenia, môžete na to poukázať, ale nie ich obviňovať. Vy si zachováte svoju tvár, ale nenecháte si od nikoho takýmto spôsobom skákať po hlave a okrem iného ukážete svoju zrelosť a to že dokonale ovládate svoje emócie.

Používajte „myslím si“ a „ja cítim“

Zdroj: canva

Slová znamenajú všetko, najmä keď príde na nepríjemnú konfrontáciu s ľuďmi. Takže si buďte istí slovami, ktoré používate a vyberajte ich veľmi starostlivo. Trik v týchto konfrontáciách spočíva v tom, že namiesto „VY“ alebo „TY“, použijete „JA“. Čiže okrem toho aby ste povedali: „ty si ukradol moje pero“, použijete kúzelnú formulku „Cítim, že ma nerešpektuješ, keď robíš také veci“ a máte vyhraté.

Buďte lepšou verziou seba

Zdroj: canva

Povzniesť sa nad všetko a lepšou verziou seba, je jedna z najťažších vecí, s ktorými sa v živote stretnete. Najmä, ak máte potrebu niekomu vynadať alebo navrieskať, lebo vás totálne vytočil. Vy sa zatiaľ musíte ukľudniť a povedať si, že ten človek nestojí za vaše nervy. Ak to neviete zvládnuť, poznáme jeden trik. Predstavte si, že sa bavíte s malým, päťročným dieťaťom. Musíte byť trpezliví a dieťaťu vysvetliť, čo urobilo nesprávne, lebo samé to ešte nechápe. Malo by vám to pomôcť.

Ujasnite, čo chcete

Zdroj: canva

Ak ste asertívna osoba, pravdepodobne viete čo chcete a čo nechcete, takže táto časť by pre vás nemala byť taká zložitá. Zložité však možno bude, ako to podáte. Je to však základ všetkého. Keď viete, čo vám vadí, dokážete to aj pomenovať a dať to najavo iným ľuďom. Všetko samozrejme s noblesou. A je potrebné vedieť si povedať aj to, čo chcete. Nebojte sa povedať to nahlas. Pokiaľ však sami nebudete vedieť, čo chcete a čo nie, nebude vedieť sa za seba postaviť a obhájiť svoj postoj.

Dajte najavo, ako vás ovplyvňujú ich činy

Zdroj: canva

Musia vedieť, ako na vás vplýva ich správanie. Ako v bode vyššie, musíte byť asertívny a nevybuchnúť. Nechoďte zbytočne okolo horúcej kaše a povedzte presne, čo vám vadí a čo sa vám nepáči a ako vás ovplyvňuje. Pokiaľ si neviete rady a oni stále nechápu, tak to skúste otočiť na nich a spýtajte, či si myslia, že takýto typ správania alebo jednania je v poriadku. Ale buďte naozaj špecifickí.

Vždy začnite najprv s pozitívnymi vecami

Zdroj: canva

Je to veľmi populárna stratégia, aby ste sa postupne dostali k tým negatívnym veciam. Takýmto spôsobom svojho protivníka minimálne zaujmete. Tým, že ako prvú poviete pozitívnu vec, je to podnet aj pre vás. Že ste nastavení pozitívne a viete sa lepšie ovládať a v takomto móde je oveľa jednoduchšie zostať asertívni.

Dajte im pocit, že môžu byť vašim hrdinom

Zdroj: canva

Je to celkom manipulatívny ťah, ale len v prípade, že to preženiete. Použijete na nich obrátenú psychológiu, aby si cítili ako vám pomohli. Budú mať pocit, že ste im vďační a vy dosiahnete to, čo chcete. Ale musíte to robiť opatrne. Napríklad, keď si od vás kamarát požičia peniaze a nemá sa k tomu, aby vám ich vrátil, môžete použiť nejakú frázu typu: „ ako veľmi by mi teraz hodili, ale bankomat je veľmi ďaleko a ja som príliš unavený“. Automaticky by vám mal peniaze vrátiť a ešte sa bude cítiť ako váš hrdina a vy budete spokojní. S niektorými ľuďmi sa inak nedá.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre