Ak by sa na každú cigaretu vytlačil nápis „Fajčenie zabíja“, tak by to pomohlo ľuďom nezačínať, resp. vzdať sa fajčenia

1041

Fajčenie je zlozvyk, proti ktorému sa snažia bojovať prostredníctvom rôznych zákazov, zvyšovaním cien či iných odstrašujúcich opatrení. Je to však niečo ako boj s veternými mlynmi, aj keď existujú aj účinné a osvedčené kroky. Najnovšia štúdia sa zamerala najmä na mladých ľudí a tvrdí, že ak by sa začal tlačiť nápis „Fajčenie zabíja“ na jednotlivé cigarety, mohlo by im to pomôcť vzdať sa, alebo nezačínať s fajčením cigariet.

Vedci z University of Stirling sa sústredili najmä na vplyv, ktorý má nápis na jednotlivých cigaretách na fajčiarov, na rozdiel od upozornení, ktoré sú vytlačené iba na obale. Zistili, že účastníci vnímali varovania na jednotlivých cigaretách ako depresívne, znepokojujúce a desivé a že správa o nebezpečenstve fajčenia rezonovala v ich mysliach dlhšie i výraznejšie. Doktor Crawford Moodie, ktorý viedol štúdiu, uviedol: „Konsenzus bol taký, že jednotlivé cigarety s varovaním by boli určené pre mladých ľudí, čiže pre tých, ktorí začínajú fajčiť. Táto štúdia naznačuje, že zavedenie takýchto upozornení by mohlo mať vplyv na rozhodovanie presne týchto skupín. Ukazuje sa, že tento prístup je uskutočniteľnou a tiež účinnou politickou možnosťou.“

Štúdia pozostávala z 20 cieľových skupín, pričom účastníci boli rozdelení do rôznych vekových skupín. Jeden muž, ktorý bol vo vekovej skupine 36 – 50 rokov, povedal: „Ak ste nefajčiarom a rozprávali by ste sa s fajčiarom, a pritom videli nápis na jeho cigarete „Fajčenie zabíja“, možno by ste si pomysleli, že ten chlap zrejme nie je duševne v poriadku.“ Dr. Moodie skúma myšlienku tlačiť varovné správy na jednotlivé cigarety už od roku 2012. „V Singapure som videl cigarety označené správami o zákrokoch vlády proti nezákonnému dovozu a pomyslel si: dobre, prečo by sme nemohli urobiť niečo podobné v Spojenom kráľovstve, aby sme zvýšili informovanosť o zdravotných rizikách? Tabakové spoločnosti tlačia na papiere najmenej 50 rokov a z hľadiska uskutočniteľnosti je len veľmi málo dôvodov, prečo by nedokázali tlačiť zdravotné výstrahy na samotné cigarety.“

Toto je posledná zo série štúdií, ktoré uskutočnili v súvislosti s týmto špecifickým typom zdravotného varovania. Štúdiu financovala organizácia Cancer Research UK, ktorá uviedla, že ešte stále fajčí príliš veľa mladých ľudí. Na základe týchto výsledkov organizácia uviedla, že zistenia naznačujú, že ak by cigarety vyzerali takto neatraktívne, mohlo by to prispieť k zníženiu počtu fajčiarov v krajine.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre