Ak sa globálne teploty zvýšia o 3°C, 400 miliónov európanov bude vystavených vážnemu riziku

1156

Ak sa globálne teploty zvýšia o 3°C, 400 miliónov Európanov bude vystavených riziku vážneho sucha, varoval nový výskum. Vedci tvrdia, že suchá sa budú vyskytovať čoraz častejšie a budú trvať aj niekoľko mesiacov, pretože globálne teploty prekračujú odporúčané limity Parížskej dohody.

Súčasná oblasť, ktorá je ohrozená a postihnutá suchom sa v Európe zdvojnásobí z 13% na 26% plochy kontinentu. Celosvetový tím vedcov, vedený vedcami v Centre pre výskum v oblasti životného prostredia Helmholtz (UFZ), použil matematické modely, aby zistil, ako by mali teploty vplyv na extrémne poveternostné podmienky.

 

dry part of europe fotografia
Foto od ThankThePhotons

Hydroológ Dr Luis Samaniego, jeden z dvoch hlavných autorov štúdie, povedal pre MailOnline: „Bude to mať veľké dôsledky pre poľnohospodárstvo, lesníctvo, zásobovanie vodou a cestovný ruch.“

„Ak sú modely správne, mali by sme začať premýšľať o tom, ako tieto zmeny zmierniť. Teraz je najvyšší čas konať. “ Parížska dohoda bola navrhnutá v roku 2015 a do roku 2016 vstúpila do platnosti. Cieľom je obmedziť zvýšenie globálnej teploty na 1,5°C.

Ak bude toto úsilie úspešné, regióny sucha v Európe by sa mohli obmedziť na menej ako jednu pätinu celkového kontinentu (19%). Ak však tieto snahy úspešné nebudú, obdobie sucha bude trvať tri až štyrikrát dlhšie ako v minulosti. Škandinávia je na tom o čosi lepšie, pretože zvýšené zrážky vyrovnajú sucho.

Stredomorský región však zaznamenáva najvážnejší prípad a takmer polovicu regiónu (49%) to postihuje. Počet suchých mesiacov ročne sa tiež výrazne zvýši v južnej Európe. „V prípade trojstupňového otepľovania predpokladáme, že za rok bude takmer 6 suchých mesiacov, doteraz bolo iba niečo vyše 2 suchých mesiacov „povedal Dr Samaniego. „Pre niektoré časti Iberského polostrova predpokladáme, že sucho môže trvať aj viac ako sedem mesiacov.“

Dr Stephan Thober, spoluautor štúdie z UFZ, dodal: „Trendový nárast teploty tiež znamená, že obsah vody v pôde by klesol o 35 milimetrov až do hĺbky dvoch metrov. Inými slovami, na štvorcový kilometer pozemku už nebude k dispozícii 35 000 metrov kubických vody.“

Ak sa uskutoční scenár a teplota stúpne o 3°C, sucho podobnej intenzity v Európe, ako bolo v roku 2003 sa stane normou. Výskumníci tiež zdôrazňujú, že ľudstvo sa môže stále pričiniť o to, aby sa znížila závažnosť sucha. º

Zdroj: dailymail

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre