Ak nezmeníme naše správanie, tak už v roku 2050 príde k zásadnej zmene sveta a ľudská civilizácia pomaly zanikne

1274

Klíma na našej planéte by sa mohla do roku 2050 extrémne a nenávratne zmeniť. A veľmi ľahko by to mohlo znamenať aj koniec civilizácie v prípade, že emisie skleníkových plynov budú aj naďalej takéto obrovské.

dry place fotografia
Foto od Ninara

Austrálski odborníci vo svojej správe udávajú vážne varovania. Ak chceme odvrátiť katastrofické dôsledky klimatických zmien, tak okamžite musí dôjsť k drastickému posunu, a to k priemyslu s nulovými emisiami. Inak budú mať ekologické katastrofy za následok rozsiahle pandémie, nútenú migráciu a možno aj jadrovú vojnu. Politický dokument je produktom Národného centra pre obnovu klímy v Austrálii v Melbourne. Jeho autormi sú výskumný riaditeľa David Spratt a bývalý predseda austrálskej asociácie uhlia – Ian Dunlop.

Správa varuje, že aj keď krajiny dodržiavajú záväzky stanovené v Parížskej dohode z roku 2015, aj napriek tomu nepovažujú dlhodobé spätné väzby uhlíkového cyklu za dôležité. Vzhľadom na všetky skutočnosti sa predpokladá, že do konca storočia sa globálne teploty zvýšia až o 5°C. „Klimatické zmeny predstavujú v súčasnosti hrozbu pre ľudskú civilizáciu, ktorá je takmer v polovici obdobia,“ napísali David a Ian. Pričom sa predpokladá, že do roku 2050 stúpnu teploty o 3°C, čo je taktiež hrozivé.

warm place fotografia
Foto od Tambako the Jaguar

A čo to znamená?

Koniec mnohým ekosystémom, a to vrátane tých z amazonského dažďového pralesa, radikálnej zmene Arktídy aj koralových útesov, zatiaľ čo chudobnejšie krajiny a regióny budú extrémne ohrozené vysokými teplotami, ktoré nedokážu zvládať. V trópoch by panovali smrteľné horúčavy minimálne 100 dní do roka. Viedlo by to k migrácii viac ako miliardy ľudí z krajín ako je západná Afrika, Južná Amerika, juhovýchodná Ázia či Blízky východ.

Vzrastie frekvencia povodní a búrok. Vodné zdroje sa v tropických a subtropických zónach stanú čoraz vzácnejšie, čo bude mať vplyv na približne 2 miliardy ľudí na celom svete. V ohrození by bolo tiež poľnohospodárstvo v takýchto suchých oblastiach. Tieto faktory budú zároveň viesť k pätinovému poklesu výnosov plodín a celosvetovému zníženiu výroby potravín, čo spôsobí prudký nárast cien potravín.

amazon fotografia
Foto od Global Water Forum

Riziká sú častokrát pochopené zle

Klimatickí vedci častokrát robia dôsledne predpovede, no väčšina z nich je nakoniec menej závažná, ako ukázala realita. Okrem toho sa mnohé štúdie spoliehajú na všeobecné klimatické modely, ktoré prehliadajú určité klimatické spätné väzby. „Preto je potrebný nový prístup k riadeniu bezpečnostných rizík súvisiacich s klimatickými zmenami,“ zdôraznili autori.

V správe sa odporúča zamerať sa najmä na to, ako dokážu krátkodobé opatrenia zabrániť tomu, aby planéta už v polovici storočia dosiahla „bod zvratu“, pričom v tomto bode vyhliadka prevažne neobývateľnej Zeme vedie k totálnemu rozpadu národov. Podľa odborníkov sú vyhliadky bez okamžitých drastických krokov veľmi biedne. Obaja autori dokumentu sú presvedčení, že je absolútne nevyhnutné vybudovať priemyselný systém s nulovými emisiami. A to skutočne veľmi rýchlo.

global warming fotografia
Foto od spinster cardigan

„Musíme konať kolektívne. Potrebujeme silné, rozhodné vedenie vo vláde, v podnikaní a v našich komunitách, aby sme zabezpečili trvalo udržateľnú budúcnosť ľudstva,“ dodal David.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
zdenka
10. júna 2019 20:36

vyhubime sa navzajom ako dobre ze to Boh nedovoli a zasiahne skor