Ak sa budú naďalej zvyšovať teploty, na konci storočia uhynú ľadové medvede, tučniaky a iné zvieratá

814

Globálne otepľovanie spôsobuje vyhubenie mnohých, ak nie väčšiny zvierat žijúcich v chránených častiach svetových oceánov. Vedci predpovedajú, že k tomu príde do konca storočia. Ľadové medvede a tučniaky patria medzi najviac ohrozené druhy, aj keď emisie uhlíka zostávajú nateraz nezmenené.

Aktuálne prognózy naznačujú, že teplota 2100 morských chránených oblastí stúpne o 2,3 stupňov Celzia. To stačí na to, aby to malo fatálne následky a spôsobilo úhyn rýb, cicavcov, vtákov a bezstavovcov, ktorí tieto miesto v súčasnosti obývajú.

ice bear fotografia
Photo by 4924546

Na celom svete je 8,236 chránených oblasti, ktoré pokrývajú 4% celkovej plochy oceánov. Boli vytvorené tak, aby poskytovali bezpečný prístav pre voľne žijúce živočíchy a chránili ohrozené biotopy tým, že obmedzujú ľudské aktivity, ako je rybolov či cestovný ruch.

Nová štúdia publikovaná v časopise Nature Climate Change naznačuje, že bez drastických opatrení budú tieto oblasti „zničené“ rýchlym globálnym otepľovaním.

Vedec a profesor John Bruno z univerzity v Severnej Karolíne v USA povedal: „Takto zvyšujúce sa otepľovanie spôsobí, že na prelome storočia stratíme mnohé, ak nie väčšinu, živočíšnych druhov z týchto morských chránených oblastí. Aby sme sa vyhli najhoršiemu scenáru, musíme ihneď začať so znižovaním emisií, a to v najbližších dvoch desaťročiach. Potom nahradiť fosílne palivá čistejšími zdrojmi energie, akými sú slnečná energia a vietor.“

Pre každú kritickú oblasť vedci vypočítali „rezervu pre tepelnú bezpečnosť komunity“, čo je kritický bod, po ktorom väčšina druhov nebude schopná tolerovať ďalšie zmeny v ich životných podmienkach. V tropických oblastiach sa očakáva, že tento prah sa dosiahne do roku 2050.

penguins fotografia
Photo by MemoryCatcher

Chránené oblasti v Arktíde a Antarktíde patria do najohrozenejšej skupiny.

Zdroj: dailymail

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre