Imunita je v týchto časoch kľúčová a ako si ju viete posilniť? Skúste niektorý z týchto spôsobov

365

V našom okolí je vždy veľa nepríjemných baktérií a vírusov, zvlášť v tejto dobe, ale máme veľmi efektívny vnútorný obranný mechanizmus, ktorý sa volá imunitný systém. Špeciálne bunky sa šíria po celom tele a keď nás napadnú potenciálne škodlivé baktérie alebo vírusy, tak bunky pošlú varovný signál do ostatných častí nášho systému, aby sa oň postarali a zabránili šíreniu choroby. Imunitný systém je teda prakticky sieť a slúži ako úžasná ochrana. Mali by sme sa o neho dobre starať. A ako sa už dozviete v článku.

 

doplnky na posilnenie imunity

7 pomerne jednoduchých a rýchlych krokov ako môžete posilniť svoju imunitu

 1. Umývajte si ruky správne a dostatočne často.
 2. Nefajčíte.
 3. Doprajte si primeraný spánok, ten je totiž veľmi dôležitý.
 4. Nezabúdajte na pravidelné cvičenie a pohyb.
 5. Manažujte svoj stres a snažte sa ho držať na úzde.
 6. Ak pijete alkohol, tak ho pite len naozaj mierne.
 7. Užívajte doplnky na podporu imunity v podobe vitamínov či minerálov.

 

Cesnak a med na posilnenie imunity

Med je plný vitamínov, minerálov, antioxidantov a enzýmov. Pôsobí tiež ako antioxidant na boj proti voľným radikálom. Cesnak zas obsahuje zlúčeniny, ktoré zvyšujú schopnosť bielych krviniek bojovať proti niektorým vírusom. Je dôležité drviť cesnak namiesto toho, aby ste ho nakrájali, pretože počas drvenia sa hlavná zložka zvaná alliín mení na aktívnu formu.

Recept na cesnakovo medový nápoj

 • 1 šálky medu
 • 8-10 strúčikov cesnaku

Vložte cesnak do sklenenej nádoby a naplňte nádobu medom. Nechajte to odležať pri izbovej teplote 3 – 5 dní a potom ho vložte do chladničky. Po uplynutí tejto doby je pripravený na použitie. Konzumujte čajovú lyžičku tohto prípravku raz denne.

Prečítajte si tiež: Ako posilniť imunitu seniorov.

Kurkumový a zázvorový čaj

kurkuma a zázvor

Kurkuminoidy, aktívne zložky nachádzajúce sa v kurkume, majú veľa zdravotných výhod. Napríklad aj antivírusové vlastnosti, no sú skvelé tiež pri posilňovaní imunity. Týka sa to hlavne kurkuminoidu zvaného kurkumín. Zázvor má veľmi silné antibakteriálne a antivírusové vlastnosti, ktoré pomáhajú podporovať imunitný systém.

Recept z kurkumy a zázvoru na posilnenie imunity

 • 3 šálky horúcej vody
 • 1 cm olúpaného a ostrúhaného koreňa kurkumy alebo 2 lyžičky práškovej kurkumy
 • 1 cm olúpaného a nastrúhaného zázvoru

Prevarte vodu a pridajte kurkumu a zázvor. Nechajte 5-10 minút odpočívať. Podľa chuti si ešte môžete pridať med alebo citrón.

Citrónová voda

citrónová voda

Citróny majú výnimočne vysoký obsah vitamínu C, čo z nich robí vynikajúci posilňovač imunitného systému. Citrónovú vodu si viete pripraviť veľmi jednoducho. Potrebujete k tomu len vodu a citrón. Tento nápoj sa odporúča piť každý deň.

Zázvor, citrón a kajenské korenie

Ako sme už spomenuli vyššie, zázvor je veľmi účinný ako antibakteriálny a antivírusový produkt a citrón má veľmi vysoký obsah vitamínu C. Kajenské korenie má zas vysoký obsah vitamínu C a tiež betakaroténu a antioxidantov, ktoré vášmu telu pomáhajú bojovať proti nepríjemným baktériám. Kajenské korenie je dosť pikantné a zvyšuje vašu telesnú teplotu aktiváciou imunitného systému.

Čo potrebujete na prípravu nápoja

 • 2 cm olúpaného a nastrúhaného kúska zázvoru
 • šťavu z citróna
 • 1/4 čajovej lyžičky kajenského korenia

Všetky ingrediencie zmiešajte a môžete okamžite piť.

Echinacea, med, zázvor a sirup zo sladkého drievka

sladké drievko

Med a zázvor sa dajú použiť aj v kombinácii s koreňmi sladkého drievka a echinacey. Echinacea považuje za super bylinu, pretože veľmi účinne posilňuje imunitu. Sladké drievko je vlastne koreň s veľmi vysokými protizápalovými, antimikrobiálnymi a antioxidačnými vlastnosťami. Vďaka tomu je veľmi efektívnym imunitným regulátorom. Neodporúča sa neustála konzumácia toto nápoja, stačí ho piť po dobu 4 až 6 týždňov.

Na prípravu nápoja na posilnenie imunity potrebujete:

 • 4 šálky vody
 • 1/2 šálky olúpaného a nastrúhaného koreňa sladkého drievka
 • 1/2 šálky koreňa echinacey
 • 1 šálka medu
 • 2 lyžice alebo 5 cm zázvoru

Priveďte vodu do bodu varu, pridajte echinaceu, sladké drievko a zázvor a varte ďalších 45 minút. Potom nechajte vychladnúť a pridajte med.

Posilnite imunitu vďaka extraktu z húb

Extrakt z húb má veľa zdravotných výhod a v čínskej medicíne sa používa už tisíce rokov. O hubách sa tvrdí, že sú veľmi jedinečnou potravinou zvyšujúcou imunitu pre svoju schopnosť zabrániť priľnutiu imunitných buniek k stenám krvných ciev. Existuje niekoľko druhov húb so silnými schopnosťami podporujúcimi imunitu, napríklad shiitake, maitake, cordyceps a tremella. Každý druh huby môže inak podporovať imunitný systém a zmiešanie niektorých z jej výťažkov prinesie maximálny úžitok.

Zelený „džús“

Táto šťava je nielen plná vitamínov a skvelá na posilnenie imunitného systému, ale je aj veľmi lahodná! Špenát sa nazýva superpotravinou, je nabitý mnohými vitamínmi a minerálmi vrátane vitamínu C a má tiež vysoký obsah beta-karoténu a antioxidantov, ktoré pomáhajú nášmu telu bojovať proti infekciám a vírusom. Pomaranče sú plné vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre boj proti chrípke alebo prechladnutiu. Zeler má taktiež vysoký obsah vitamínu C a antioxidantov, čo prispieva k tomu, aby bol váš imunitný systém aktívny a efektívny. Zázvor je známy svojimi antibakteriálnymi a antivírusovými vlastnosťami.

Nápoj si viete pripraviť jednoducho, stačí vám toto:

 

 • 2 šálky špenátu
 • 2 pomaranče
 • 2 stonky zeleru
 • 2 cm olúpaného a nastrúhaného zázvoru


Stačí len všetko odšťaviť a vypiť.

Tinktúra z echinacey

enihancea

Echinacea je známa bylina stimulujúca imunitu. Existuje veľa odrôd, ale iba 3 z nich majú vlastnosti podporujúce imunitný systém – Echinacea Angustifolia, Echinacea Pallida a Echinacea Purpurea. Takže ak plánujete výrobu tinktúry, uistite sa, že ste si vybrali tie prave odrody.

Naplňte polovicu sklenenej nádoby sušenými bylinkami a nalejte do nej vodku, kým nebude nádoba takmer plná. Nechajte len trochu priestoru na to, aby bylinka trochu napučala. Pevne utesnite a nechajte 4-6 týždňov odpočívať pri izbovej teplote, pretrepávajte každých pár dní. Po tých týždňoch bylinu preceďte a pri prvom náznaku nachladnutia užite pol čajovej lyžičky 3 až 4 krát denne.

 

 

 

Zdroje: 1,2

Foto: Brightside

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre