Viete ako si správne nasadiť a nosiť ochranné rúško na tvár? Správny postup zvýši vašu prevenciu !

3856

Ochranné rúška sú nedostatkový tovar nielen na Slovensku. Rúško ste si možno ušili svojpomocne doma  alebo ste mali šťastie a zistili ste kde ho možno kúpiť, viete ale ako ho správne nosiť? Zodpovedná manipulácia s ochrannou maskou môže byť v časoch pandémie naozaj dôležitá. Pripravili sme si pre vás návod, na čo by ste nemali zabudnúť v časoch   koronavírusu.

Ako sa nosí rúško? Musíte ho najskôr správne nasadiť

Mali ste to šťastie si ochranné rúško ešte kúpiť, prípadne vám ho zohnal kamarát alebo ste si vlastné ochranné rúško vyrobili?  Výborne, teraz ho už len správne nasadiť!

Tip pre mužov: Muži ak disponujete bradou alebo fúzmi je potrebné sa oholiť. Strnisko alebo fúzy nielenže zabraňujú maske správne priliehať ale môžete na nich dokonca prenášať baktérie a vírusy do vnútra masky !

1. Umyte si ruky

V prvom rade je potrebné aby rúško bolo čisté. Ak ste si predtým neumyli ruky a rúško si kontaminujete je celá vaša snaha ochrániť sa zbytočná.  Je potrebné dodržiavať správny postup čistenia rúk a teda umývať si mydlom približne 20 sekúnd a utrieť ich ideálne čistým uterákom alebo jednorázovou papierovou utierkou.

ako dlho cistit ruky2. Skontrolujte rúško, či nie je poškodené

Či už pri svojpomocnej výrobe alebo neopatrnou manipuláciou sa mohlo stať, že rúško sa poškodilo. V takom prípade je potrebné ochranné rúško vymeniť za nové a to staré vyhodiť do smetného koša.

3. Nájdite vrch ochrannej masky a uistite sa, že tesní

Aby bola ochrana, čo najviac efektívna je potrebné aby rúško, čo najviac tesnilo. Preto je správne identifikujte vrch ochrannej masky, ktorá sa dá rozpoznať tak, že má tvrdší okraj, ktorý sa dá ohýbať aby ste ho prispôsobili vašej tvári.  Uistite sa, že táto časť je na vrchu a nie na spodku!

4. Identifikujte správnu stranu

Správna strana, ktorá ma smerovať smerom k vašej tvári je tá, ktorá ma bielu farbu. Vonkajšia strana rúška môže mať inú farbu napr. modrú.

5. Nasadenie masky

Masku si nasaďte podľa toho akým druhom práve disponujete. Môže ísť o masky, ktoré sa dajú nasadiť gumičkou cez uši . Iné sa zase dajú zaviazať cez 2 šnúrky vzadu na hlave.  Ďalší druh ochrannej masky môžete uchytiť vo vrchnej a spodnej časti hlavy.

ochranné rúška6. Skontrolujte uchytenie masky

Ukazovákom skontrolujte či maska prilieha aj cez nos a skontrolujte rovnako aj spodnú časť masky pod bradou.

 

Ako sa zbaviť ochranného rúška po nosení

ako vyhodiť ochranné rúško

Nie je tajomstvom, že klasické rúška sú predovšetkým jednorázové.  Ak ste vaše rúško už raz použili mali by ste sa ho zodpovedne zbaviť. V bežnom prostredí domácnosti to prebieha tak, že použité rúško zabalíte do plastového vrecka a ten následne vyhodíte do smetného koša.  Nezabudnite si pred týmto procesom znova umyť ruky a rovnako aj po zahodení je potrebné ruky znova umyť.

zdroj: 1

 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre