Ako sa správať pri stretnutí s divokými zvieratami: Rady a tipy pre bezpečné pohybovanie sa v prírode

1414

Možno to nie je najpravdepodobnejšia vec na svete, ale ak trávite nejaký čas vonku v úžasnej divočine, musíte vedieť niečo o divokých zvieratách. Problémom je, že príliš veľa ľudí nevie dosť o tom, ako sa zvieratá v prírode správajú a čo robiť, keď vidia ich zvláštne správanie. S tým, ako sa čoraz viac z nás vydáva na turistické chodníky, do národných parkov a malebných oblastí stúpa aj naša šanca, že sa dostaneme do kontaktu s najnepredvídateľnejšími tvormi prírody. Považujte teda tento článok za hlbokú a dúfajme, že aj produktívnu sondu do toho, čo by mal človek robiť, ak sa v prírode stretne s rôznymi druhmi zvierat. Pre prípad, že by ste na turistickom chodníku alebo počas životného safari stretli divokého tvora, je lepšie mať tieto informácie v hlave a v pohotovosti.

Medvede hnedé / grizly

Medvede hnedé alebo medvede grizly sú neuveriteľne silné zvieratá. Sú zamieňané za to isté zviera. Nech už ich nazývate akokoľvek, keď narazia na človeka, často robia takzvaný „blafovací útok“, pri ktorom sa rozbehnú k človeku, ktorého nájdu, ale zastavia sa a nezaútočia. To je zvyčajne sprevádzané fučaním a rôznymi zvukmi. Tieto pohyby a zvuky vás majú vystrašiť. Sú desivé a medvede hnedé sú obrovské! Tieto pohyby používajú na varovanie okolia, že každú chvíľu môžu zaútočiť. Keď sa tak stane, je najlepšie ustúpiť. Útek však nie je taký jednoduchý, ako si možno myslíte.

brown bear sitting on grass field
Autor fotografie je Mark Basarab

Po prvé, nemali by ste sa medveďovi otočiť chrbtom a utiecť. Medvede, podobne ako psy a mnohé iné zvieratá, budú prenasledovať veci, ktoré pred nimi utekajú. Namiesto toho by ste sa mali vzdialiť veľmi pomaly a bokom. Pohyb nabok je pre medveďa hnedého považovaný za najmenej ohrozujúci typ pohybu a je to najpravdepodobnejší spôsob, ako sa odtiaľ dostanete bez zranenia. V skutočnosti, ak na vás medveď hnedý/grizzly zaútočí, je najlepšie sa ani nebrániť. Najlepšou šancou na prežitie je jednoducho hrať mŕtveho a dúfať, že medveď stratí záujem. Ak sa vám podarí dostať sa na zem pred útokom, odborníci na voľne žijúce zvieratá radia, aby si ľudia ľahli na brucho a urobili všetko pre to, aby ich medveď hnedý/grizzly nemohol zdvihnúť alebo prevrátiť. Týmto spôsobom môžete medveďa presvedčiť, že nie ste jeho cieľom, a nechá vás na pokoji, dúfajme.

Los

Losy sú veľmi silné, veľmi veľké, vzbudzujúce rešpekt a veľmi nepredvídateľné. Losy majú obrovskú silu a ak sa rozhodnú obrátiť proti vám, dokážu v priebehu niekoľkých sekúnd spôsobiť neuveriteľné a ničivé škody. Losy však dokážu robiť aj zvláštne veci. Jedným zo zvláštnych správaní, ktoré je bežné pre losy v celej Severnej Amerike, je olizovanie vecí. Ak si pozriete videá rôznych losov prechádzajúcich sa po lese v Kanade alebo na severe Spojených štátov, môžete si všimnúť, ako olizujú stromy a podobne. V posledných rokoch sú dokonca známe aj prípady, keď olizujú autá, pretože ich láka soľ, ktorá často sprevádza opatrenia proti snehu na cestách. Kanadskí úradníci však prosia obyvateľov, aby svoje autá dostali preč z miest, kde ich losy môžu olizovať. Dôvod je dvojaký.

black moose lying on field during daytime
Autor fotografie je Shivam Kumar

Po prvé, olizovanie stromu alebo akéhokoľvek iného objektu (vrátane vášho SUV) znamená, že los si označuje svoje teritórium. Ak si los označí vaše auto ako územie, môže byť veľmi násilný, keď auto premiestnite. Podľa jeho názoru to auto teraz patrí jemu. Ak však musíte niekam skutočne odísť, zrazu sa to pre vás stáva potenciálne smrteľným problémom, keď sa ocitnete v nechcenom centre losovej nahnevanej pozornosti. Čím viac losy olizujú autá, tým viac sa cítia pohodlnejšie v blízkosti áut. A čím pohodlnejšie sa pohybujú v blízkosti áut, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa pri zrážkach na cestách zrazia. Losy sú mohutné tvory a zrážka s nimi na diaľnici môže často viesť k smrti alebo devastujúcim zraneniam vodiča a cestujúcich v aute. Odhliadnuc od obáv z lízania auta, mali by ste sa tiež vo všeobecnosti držať ďaleko od všetkých losov, ktorých pozorujete, ako lížu lesy, stĺpy plotov alebo čokoľvek iné vo voľnej prírode. Ako sme už spomenuli, toto olizovanie je teritoriálny pohyb.

Vrany

Priemerná vrana je pre väčšinu ľudí čosi podružné, ale keď sa ich naraz zídu desiatky, môže to s nimi byť úplne strašidelné. A z vedeckého hľadiska existuje pre toto veľmi špecifické a veľmi hlasné správanie názov – nazýva sa „mobbing“. K mobbingu dochádza vtedy, keď sa skupina vrán cíti niečím natoľko ohrozená, že musí privolať posily. Najčastejšie sa to stáva, keď je v blízkosti dravý vták, napríklad jastrab, orol alebo dokonca sokol sťahovavý. Môže to byť aj človek, ktorý sa len priblíži k citlivému územiu vrany – najčastejšie tam, kde vychováva svoje mláďatá. Mobbing je hlasný, agresívny a chaotický. Prilietajú desiatky vrán, ktoré sa objavujú vo veľkom počte, aby krákali, volali a prehlušili oblohu hlukom. Ich čierne telá a mohutné krídla mávajú tak divoko, ako sa len dá. Masový efekt desiatok vrán, ktoré to robia naraz, môže byť mimoriadne zastrašujúci. Vrany vás nebudú prenasledovať po celom bloku. Rýchlym odchodom však znížite stres vtákov a ukončíte ich hlasné, šialené mobbingové volanie a konanie.

silhouette of flock of birds on sky
Autor fotografie je Pelly Benassi

Modlivka

Modlivka je jedným z najzaujímavejších tvorov. Dlhá, tenká, zelená a podobná paličke, ktorú si veľmi často môžete pomýliť s listom alebo len s inou časťou stromu. Koniec koncov, modlivka dostala svoje meno preto, že keď príde čas loviť potravu, zloží predné končatiny pred seba a zdá sa, že sa skláňa, akoby bola hlboko v modlitbe. V skutočnosti sa však maskuje a pozorne čaká, pripravená zaútočiť. Samozrejme, ľudia nie sú potravou modlivky, takže keď uvidíte modlivku zloženú vo vernej polohe, nemusíte sa obávať, že by na vás mohla zaútočiť. Radšej ju nechajte na pokoji a nechajte ju pokračovať v jej práci. Neobťažuje vás, tak prečo ju obťažovať? Hovorí sa, že je to talizman pre šťastie! Mnohé indiánske kultúry a iné pôvodné národy na celom svete veria, že modlivka bola stvorená pred dávnymi vekmi – dávno predtým, ako Zem obývali prakticky všetky ostatné tvory. Preto sa hovorí, že tieto modlivky predstavujú zdravie, múdrosť a bohatstvo vďaka svojim skúsenostiam na tejto planéte. Ak teda uvidíte jednu z nich vo voľnej prírode a nebudete ju rušiť, podľa legendy vás navštívi šťastie a priazeň osudu.

green mantis near green plant
Autor fotografie je David Clode

Vlci

Vlčie zavýjanie sme si zvykli spájať so strašidelnosťou súmraku a neznámou hlbokého, tmavého lesa. Pravda je však taká, že vlčie zavýjanie nie je až také strašidelné. Vlci len zavýjajú, aby sa čo najefektívnejšie a najistejšie dorozumeli medzi sebou. Hoci vlčie zavýjanie môže znieť ako dlhé, smútočné volanie, aby zhromaždili svorku a prišli vás zabiť, v skutočnosti ide len o logistickú komunikáciu medzi rôznymi zvieratami. Niektoré zavýjania sa používajú špeciálne na varovanie ostatných vlkov, aby nevstupovali na územie svorky. Vlci však takmer vždy zavýjajú jeden na druhého nie z úzkosti alebo hnevu, ale z náklonnosti. A keďže vlci môžu byť osamelé tvory – dokonca aj v prípade svoriek sa rozdeľujú a nárokujú si veľké plochy územia – dáva zmysel, že potrebujú kričať a kričať, aby sa spojili so svojimi druhmi, ktorí môžu byť na míle ďaleko. Takže buďte pokojní, keď budete nabudúce v divočine táboriť alebo niečo podobné a budete počuť vlčie zavýjanie.

wolf pack on rock formation
Autor fotografie je Thomas Bonometti

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre