Ako sa vysporiadať s negatívnymi ľuďmi

695

S negativitou v ľuďoch sa stretávame každý deň, na každom kroku. Sú to vysávači energie, veční pesimisti, ľudia, ktorí sa za každú potrebujú hádať alebo tí, pri ktorých máte pocit, že musíte chodiť po špičkách, len aby ste ich nenaštvali. Pokiaľ máte okolo seba takýchto negativistov viac, dbajte najmä o svoje psychické zdravie. Všetky tieto strety vo vás zanechávajú nepríjemné pocity a celkovo sa po nich cítite zle. Dávajte si pozor, lebo pesimizmus a negatívne myšlienky, sú prudko nákazlivé. A ani neviete ako a môže sa z vás tiež stať negatívny človek. Keď sa nedá tejto dávke negatívnej energie vyhnúť, je dobré vedieť, ako sa zachovať.

Odíďte preč

3 14
Zdroj: canva

Niekedy sa s stretneme s negatívnou osobou, ktorá ma nás extrémne zlý vplyv, ale tú osobu už nikdy v živote neuvidíme. Preto by malo byť pre nás prvoradé ochrániť seba. Je preto najlepšie od takej osoby odísť a neriešiť ju. Vždy keď sa dostanete do situácie, kde vás chce niekto vtiahnuť do nepríjemnej hádky, tiež máte túto možnosť. Môžete sa otočiť na podpätku a odísť alebo túto osobu jednoducho ignorovať. Môže vám to prísť arogantné, neslušné a neúctivé, ale vo väčšine prípadov je to to jediné, čo môžete urobiť. Človek, ktorý umelo vyvoláva hádky s vami nechce hovoriť alebo vyriešiť nejaký problém. On sa chce naozaj iba hádať.

Sústreďte sa na svoj cieľ

4 8
Zdroj: canva

V prípadoch, keď vyslovene musíte niečo riešiť s negatívnou osobou, máte iba jedinú možnosť ako to zvládnuť bez ujmy. Musíte sa sústrediť na svoj účel. Váš fokus musí byť zameraný iba na veci, kvôli ktorým ste prišli. Ich negativitu si vôbec nevšímajte a ignorujte ju. Hovorte len o tom, kvôli čomu ste prišli. Je úplne jedno či vás budú chcieť vtiahnuť do ohovárania nejakého kolegu alebo do nejakej trápnej hádky. Musíte to vydržať a nespadnúť do ich pasce. Často máte asi pocit, že jediný spôsob, ako sa vysporiadať s takouto osobnosťou je, že budete hrať ich hru a vypočujete si všetko, čo vám potrebujú povedať. Ale nie je to tak. Jediná cesta ako z toho vyviaznuť je ignorovanie všetkého naokolo a sústredenie sa len a len na účel.

Pomôžte im

5 11
Zdroj: canva

Je niečo úplne iné, pokiaľ máte negatívneho človeka doma alebo je to niekto vášmu srdcu blízky. Trhá vám srdce zakaždým, keď vidíte ako veľmi negatívny je nastavený, ako sa trápi a ako si týmto spôsobom ničí život. Je samozrejmé, že mu chcete pomôcť. Jediný spôsob, ako mu pomôcť je, že chce sám zmeniť veci vo svojom živote. Že chce a je ochotný začať tvrdo pracovať na sebe a na svojej osobnosti. Pokiaľ to však sami nebudú chcieť, nedokážete im bohužiaľ pomôcť. Je to všetko na nich. Keď to nejde, mali by ste to nechať tak a hlavne nedovoliť, aby vás vtiahli do svojho negatívneho sveta.

Zopár rýchlych tipov, ako pomôcť blízkemu

6 8
Zdroj: canva

Buďte pozitívni

Neoplácajte negativitu negativitou. Pokiaľ na vás budú nepríjemní nerobte to isté. Buďte naopak milí a pozitívne nastavení. To ich minimálne prekvapí.

Nastavte hranice

Nastavenie hraníc, za ktoré nie ste ochotní ísť, vám pomôže obom. Musíte dať jasne najavo, aké správanie už nebudete tolerovať a ako ďaleko ste ochotní zájsť v rámci svojej pomoci.

Nesúďte

Dávajte im naspäť vždy láskavosť. Musíte im dať najavo svoje porozumenie a podporu a to, že chápete ich stav. Všetko to negatívne v nich je spôsobené negatívnymi myšlienkami,  problémami, ktorými trpia a neistotami, nad ktorými neustále premýšľajú.

Neberte si veci osobne

Zapamätajte si, že dôvod prečo sa správajú, tak ako sa správajú sú ich vlastné problémy. S vami to nemá nič spoločné. Nie je to vaša vina a aj keď si na vás vybijú svoj hnev, vy zato nemôžete. Samozrejme to nie je ospravedlnenie ich správania a mali vedieť, že vám ublížili, ak sa tak stalo.

Nebuďte ich terapeutom

Nemôžete za nich vyriešiť ich problémy. Preto to ani neskúšajte. Nedávajte im rady. Ste tu na to, aby ste im poskytli lásku, opateru a podporu, ktorú potrebujú. Tento boj si však musia vybojovať sami.

Zmeňte tému

Vždy keď pôjde do tuhého, pokúste sa zostať v kľude a neriešte veci príliš emocionálne. Jednoduchším a efektívnejším spôsobom je zmeniť tému a odsmerovať tak negatívne veci iným smerom.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.