Ako si zlepšiť trávenie? Ak si ho chcete dať do poriadku, mali by ste začať správnymi potravinami

1783

Trávenie je systém fyziologických procesov rozkladajúcich veľké nerozpustné molekuly na molekuly malé a rozpustné vo vode. Táto funkcia predstavuje dôležitý bod, keďže rozpustené živiny sú vstrebávané do krvnej plazmy. Dá sa počuť trávenie? Áno. Pokiaľ je zdravé, nepočujeme ho. Pokiaľ neustále po každom jedle zaznamenávame škvŕkanie, bublanie či nadúvanie nie je niečo v poriadku.

Dnešná doba priniesla hekticitu, stres, nezdravé potraviny plné prázdnych kalórií a nedostatok pohybu. Toto všetko vedie k problému. Naša mikrobiálna zoo v organizme si žije v harmónii, pokiaľ ju nenarušíme zlými návykmi. Chronický stres, rýchle jedenie, ,,továrenské jedlo´´ , fajčenie, prípadne dlhodobé užívanie antibiotík. Ako si dať trávenie do poriadku? Čítajte ďalej

Ako si dať do poriadku trávenie
Zlepšenie trávenia viete docieliť: stravou, športom aj doplnkami výživy napríklad v podobe probiotík

Signály naznačujúce, že vaše trávenie nie je v poriadku

 • Neposedný žalúdok – nafukovanie, bublanie, škvŕkanie
 • Zmeny váhy – nevybalansovaný zažívací systém vedie k poruche schopnosti dobre vstrebávať živiny, regulovať cukor v krvi alebo ukladať tuky
 • Vysoký príjem sacharidov – strava pozostávajúca z ,,továrensky spracovaných jedál´´ môže znižovať populáciu dobrých baktérií v organizme
 • Spánkové ťažkosti – väčšinu serotonínu produkujú črevá, ich nestabilita a nespokojnosť vedie k problémom s jeho produkciou a tým sa zhoršuje schopnosť spať
 • Podráždenie kože – výskyty ekzémov a akné môže signalizovať nestabilitu mikrobiálnej aktivity prípadne alergiu na jedlo a
 • Intolerancia jedla – spôsobuje ju ťažkosť trávenia určitého druhu jedla (alergia spôsobuje imunitnú reakciu voči danej potravine)
 • Autoimunitné problémy – nezdravé črevá môžu zmeniť reakcie systému a tak meniť fungovanie imunity( telo začne napadať zdravé bunky)

Lepšie trávenie vďaka Probiozym od Advance Nutraceutics?

Ak hľadáte výživový doplnok, ktorý by podporil vaše trávenie tak Probiozym od výrobcu Advance Nutraceutics môže byť tá správna cesta. Ide o doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje najlepšie látky na podporu trávenia. Mnoho užívateľov s ním má pozitívnu skúsenosť.

 

Najlepšie potraviny na trávenie

 • Jablká – pektín v nich obsiahnutý pomáha správnemu pohybu čriev
 • Jogurty – obsahujú mliečne probiotiká
 • Kombucha – fermentovaný čierny alebo zelený čaj
 • Kefír – kefírové kultúry napomáhajú s trávením laktózy
 • Chia semienka – fungujú v žalúdku ako prebiotiká, podporujú zdravé baktérie v žalúdku a tým napomáhajú s trávením
 • Zázvor – bežná surovina v blízkovýchodnej kuchyni, redukuje pocit na zvracanie, dokonca je veľmi populárny u tehotných žien zlepšovať ranné nevoľnosti
 • Kimchi – fermentovaná kapusta (aj iná zelenina) s dobrým obsahom probiotík
 • Tempeh – ďalšia potravina z fermentovanej rodinky, presnejšie fermentovaná sója
 • Zelená zelenina – obsahuje magnézium zabraňujúce svalovým kŕčom čriev a žalúdka
 • Mäta – pomáha uvoľniť a zrelaxovať svaly a tým zlepšuje trávenie. Používa sa aj koncetrovaná v doplnkoch výživy.
 • Losos – omega 3 mastné kyseliny pomáhajú redukovať zápal v trakte
 • Cvikla – skvelý zdroj vlákniny
 • Celozrnné obilniny – obľúbené druhy: quinoa, celozrnná pšenica, ovos sú dobrým zdrojom vlákniny, vedia slúžiť aj ako prebiotiká a tak pomôcť kŕmiť dobré baktérie
 • Prečítajte si tiež: Ako zrýchliť metabolizmus.

Keďže najmä fermentované potraviny obsahujú veľké množstvo prospešných probiotík sú skvelé na podporu zdravého trávenia. Patria medzi nich mliečne výrobky ako kefír a jogurt. Pokiaľ uprednostňujete vegánsku diétu môžete siahnuť po kimchi, tempehu alebo kombuchi.

Často panuje názor, že len raw strava obsahuje správny obsah živín a ich obsah sa tepelnou úpravou znehodnocuje ale nie je to úplne presné. Pre príjem určitých látok a vitamínov by niektoré druhy potravín mali prejsť tepelnou úpravou. Zaradiť tam môžeme paradajky, brokolicu, petržlenovú vňať alebo karfiol. Lykopén je karotenoid obsiahnutý v paradajke. Na jeho strávenie je dôležité tepelné spracovanie. Tou istou cestou lepšie získame aj vápnik z kelu alebo brokolice a železo zo špenátu.

Správna životospráva krok k správnemu tráveniu

A akou cestou môžeme pomôcť nášmu zažívaniu? Riešenie je často jednoduchšie ako si myslíte. Na začiatok jedzte zmysluplne. Čo to presne znamená? Jednoducho si predstavte Francúza ako si vychutnáva každý kúsok na tanieri. Vnímajte jedlo, jeho chuť, textúru, vôňu … a jedzte pomaly. Ideálne bez zapnutej televízie v pozadí. Obmedzenie rýchlej konzumácie potravy zabraňuje tiež prijímaniu väčšieho množstva ako je vhodné.

Ďalší dôležitý bod: pite dostatočné množstvo vody. A nie káva sa nepovažuje za ideálne riešenie zahnania smädu po rannom budíku. V teplom počasí svoj príjem vhodné zvýšiť vhodnou voľbou potravín: uhorka, melóny, broskyne a jahody.

Zredukovať stres. Že nemá nič spoločné s trávením? Opak je pravdou. V stresovej situácií sa proces trávenia spomaľuje až zastavuje. Nášmu telu bliká kontrolka nebezpečenstvo. Ako ochranu zastavuje zažívanie, nemá na čas veď ide bojovať o život. Áno, organizmus si to naozaj myslí. Mozog a žalúdok sú prepojené – mozog môže ovplyvňovať trávenie. Tréning meditácie a relaxácie napomáha uvoľneniu tela a mysle.

Udržujme svoje telo v pohybe. Aj 15 minútová prechádzke pomáha zlepšiť pohyb čriev. Nie, nemáte hneď behať a zdvíhať činky, ale prechádzka v parku s deťmi či psom prospeje zdraviu.

Redukovať zlé návyky. Fajčenie, pitie alkoholu, nočné nájazdy na chladničku. Alkohol zvyšuje hladinu kyselín v žalúdku a vyvoláva tým reflux žalúdočných štiav. Rovnako je na tom aj fajčenie. Konzumácie jedla a následne uloženie k spánku znemožňuje správny proces zažívania. Gravitácia pomáha správnemu pohybu čriev, tým že si ľahnete znemožňuje sa ich správny pohyb. Taktiež môže nastať takzvané ,,pálenie záhy´´, čiže návrat žalúdočných štiav do pažeráka.

Pridajte do stravy doplnky stravy. Pokiaľ nemáte veľmi pestrú a vyváženú stravu je dobré prísť žalúdku na pomoc. Konzumovať probiotiká na trávenie , glutamín či zinok. Za skúšku určite stojí a nami spomínaný produkt na prírodnej báze.

Na záver

Správne črevné pochody sú pre náš organizmus veľmi dôležité. Hneď si všimnete, že niečo nie je v poriadku. Je dobré ísť správnemu tráveniu naproti a pomáhať mu. Nezaťažovať telo množstvom nezdravého ťažko stráviteľného jedla.

Udržiavať si zdravú mieru pohybu a aktivity. Konzumovať čerstvé a dobre spracované potraviny. Ideálne sa vyhýbať tým, ktoré strávili veľa času v továrenskom spracovaní. Máte chuť na burger? Veď to nie je nič zlé, ale je fajn si ho pripraviť doma a nie kúpiť vo vopred pripravenom predsmaženom stave spolu. V neposlednom rade sa nebojte do stravy zaradiť probiotiká.

Tieto rady vedia pomôcť u zdravého jedinca s problémami s trávením. Avšak netreba spoliehať iba na nich. Pokiaľ cítite dlhodobé nevoľnosti prípadne bolesti nespoliehajte sa na to, že zázračne pomôže napríklad zázvor a vyhľadajte lekársku pomoc.

 

Zdroje

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre