Ako si vyrobiť dezinfekčný alebo antibakteriálny gél na ruky? Potrebujete gél z aloe vera a alkohol

11136

Nedostatok v obchodoch sa prejavuje nielen na rúškach ale aj na iných zdravotníckych potrebách. Príkladom sú napríklad aj dezinfekčné či antibakteriálne gély, ktorých je s príchodom pandémie nedostatok. Je pravda, že dezinfekčné mydlo na ruky vyrobené profesionálnym spôsobom je lepšie ako domáci recept, avšak, v prípade núdze je určite postačujúci aj dezinfekčný či antibakteriálny gél vyrobený doma. Ako na to?

Poznámka: Situácia sa dramaticky zmenila a dnes sa určite viac oplatí kúpiť dezinfekciu u overeného predajcu ako si ju vyrobiť doma. Napríklad aj preto, že alkohol potrebný na jej výrobu je vcelku ťažké objednať z internetu.

Vlastná dezinfekcia na ruky
Pre výrobu vlastného dezinfekčného prostriedku je základom alkohol

Antibakteriálny gél na ruky určite nenahrádza správne umývanie rúk, ktoré by malo trvať aspoň 20 sekúnd. Ak viete, že si ruky umývate správne pripravte si ingrediencie

Na prípravu antibakteriálneho gélu alebo dezinfekcie budete potrebovať:

  1. Dve tretiny 99% izopropyl alkoholu alebo 96% etanolu
  2. Jednu tretinu gélu za aloe vera – ideálne bio bez pridaných chemických látok. Kúpite tu
  3. Ak chcete aby prostriedok voňal môžete pridať esenciálny olej 8-10 kvapiek podľa vlastnej chuti
  4. Misku / Hrniec
  5. Lyžicu na miešanie
  6. Plastovú alebo inú nádobu na vašu dezinfekciu

Na základe dotazov sme doplnili odkaz na nákup alkoholu. Bohužiaľ je táto surovina nedostatkový tovar a kúpite ju iba v zahraničí. Nemusíte sa však obávať Amazon je overený celosvetový predajca .

Aloe vera gel + AlkoholPrečo aloe vera gél?

Aloe vera gél dodá prípravku gélový / mydlový charakter, vďaka čomu sa vám prípravok bude ľahšie nanášať na ruky. Mimo iného tento gél hydratuje pokožku, čo je vhodný protiklad alkoholu, ktorý ju vysušuje, tiež obsahuje viacero vitamínov a minerálov

Prečo alkohol?

Veľmi čerstvá štúdia dokazuje, že prostriedky s obsahom alkoholu v rozmedzí 60 – 95% dezinfikujú najúčinnejšie (1) . Prostriedok by mal pôsobiť 25 – 30 sekúnd pre najlepší možný efekt. Váš domáci dezinfekčný prostriedok preto musí obsahovať 2/3 alkoholu, čo zodpovedá množstvu, ktoré je účínné pre dezinfekciu.

 

Postup pre výrobu vlastnej dezinfekcie

Výroba antibakteriálneho gélu je už vcelku jednoduchá . V pripravenej miske zmiešajte alkohol a aloe vera v uvedených množstvách až kým sa obidve ingrediencie dokonale nespoja. Podľa hustoty, ktorá vám vyhovujte môžete zvoliť nasledovný postup:

  • Ak chcete konzistenciu hustejšiu pridajte aloe vera gél
  • Ak chcete konzistenciu menej hustú pridajte alkohol

Následne pridajte vôňu pomocou esenciálneho oleja. Pre stredne silnú vôňu by malo stačiť približne 8 kvapiek esenciálnej oleja pre silnejšiu vôňu môžete pridať 10-13 kvapiek.

Esenciálny olej pridávajte kvapku po kvapke počas neustáleho miešania a nezabudnite vlastnú dezinfekciu pravidelne ovoniavať.

Tipy na vône esenciálnych olejov, ktoré môžete použiť sú napríklad škorica, klinček, mäta.

Váš dezinfekčný prostriedok na ruky je už hotový, ostáva ho len správne uskladniť. Použiť môžete prázdnu nádobu od mydla, plastovú fľaštičku alebo sklenenú nádobu, ktorú nezabudnite kvalitne zavrieť.

Celý postup si môžete pozrieť v nasledujúcom videu

 

Často kladené otázky

Na základe vašich otázok sme článok aktualizovali o nové informácie, ktoré by vás mohli zaujímať.

Je niekde dezinfekcie ešte na predaj?

V osobitnom článku sa zaoberáme tým, kde je dezinfekcia na predaj. Článok sa snažíme pravidelne aktualizovať. Čistiace prostriedky sú nedostatkový tovar, preto je dobré zvážiť domácu výrobu alebo siahnuť po dezinfekcií v zahraničí. Z času sa na čas sa objavia aj ponuky v lokálnych obchodoch. Známe značky ako Dettol alebo Sanytol však dostupné nie sú dlhodobo (iba v zahraničí).

Dá sa vyrobiť dezinfekcia bez Aloe vera gélu?

Ak momentálne nemáte gél z aloe vera viete použiť napríklad rastlinný glycerín. V podstate je najefektívnejšou zložkou v recepte alkohol. Ten je alfa a omega efektívnej dezinfekcie. A teda môžete alkohol zriediť aj s vodou . Vznikne vám tak dezinfekcie, ktorá sa gélu veľmi nepodobá ale dezinfikuje.

Ako dlho dezinfekcia vydrží?

Alkohol je prirodzený konzervant, v sklenenej nádobe vám tak váš antibakteriálny gél vydrží aj mesiace.

Ako dlho trvá vyrobiť domáci dezinfekčný gél?

Celý proces by vám nemal zabrať viac ako 15-20 minút.

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Erika
21. marca 2020 11:06

Zdravim chcela by som zistit ak memam doma gel s aloevera mohla by som pouzit gel s tea tree na vyrobu dezinfekcneho gelu?Dakujem za odpoved